Újraindul a 20 napos program a tiszta és rendezett otthonért!

Nem olyan régen az egyik nagykereskedésben, ahova járok, meg kellett adnom az email-címemet. Méghozzá azért, mert a NÉBIH ellenőreinek iránymutatása alapján be kellett szereznem a nagykereskedéstől egy igazolást arról, hogy a tortadobozok (amelyeket torta szállítására gyártanak) élelmiszer tárolására alkalmasak.

Magyarázkodni kezdtem a pénztáros srácnak:

– Hát…izé, ilyen béna hosszú az enyém, praktikaksokgyerekhezkukacdzsimélpontkom, de hát amikor létrehoztam, még nem gondolkodtam ezen…

– Praktikák sok gyerekhez? Mert az mi?

– Hát, van egy blogom, ez a neve, azon írok mindenféle családdal kapcsolatos dolgokat.

– Miért, neked hány gyereked van?

– Négy – mondtam büszkén.

– Ja, hát az azért nem is olyan sok.

– Miért, neked hány van?

– Öt.

– Hány évesek?

– Egytől hétig. 

– Na, az akkor most elég kemény.

– Ne is mondd. Utálom, hogy nincs egy hely, ahova leülhetnék, mindenhol cuccok vannak, nem lehet rendet rakni, mert folyamatosan hurcolják a játékokat ide-oda, ruhakupacok vannak itt-ott…

– Pedig azért megoldható ám…Van a blogomon egy húsznapos rendrakós program, mutasd meg a feleségednek, az tartható, felhasználóbarát, mert mondjuk csak öt percig kell pakolni egy kritikus helyen, meg minden nap csak pár konkrét feladatot kell teljesíteni.

– Jól van, majd megnézem – mondta lemondóan a srác, akiről még azt sem feltételeztem, hogy egy gyereke van, nemhogy öt.

Aztán a minap megint arra jártam, és örömmel újságolta:

– Képzeld, a feleségem elkezdte azt a húsznaposat.

– És?

– Le lehet ülni otthon!!! Meg eltűntek a szokásos kupacok. Még csak a felénél tart, de szuper!

Nos, ez a visszajelzés csak megerősített abban, hogy újraindítsam a programot. Úgyhogy, aki be szeretne kapcsolódni, már nyomtathatja is a holnapi lapot. Emlékeztetőül álljon itt, mi is szükséges a kezdéshez.

Mivel jól dolgozni csak jó eszközökkel lehet; ezért ajánlom, hogy még ha áldozattal is jár, de próbáljatok nagyon jó minőségű takarító eszközöket venni, mert hosszútávon megtérül az áruk, és sok időt megtakaríthatunk a segítségükkel.

Amire szükségünk lesz:

1. Mikroszálas törlőkendők

Legyen belőlük bőven. Megkönnyítik a takarítást, sok esetben tisztítószert sem kell használnunk, és ha koszosak lesznek, mosógépben moshatóak.  Ötösével lehet venni a Kik-ben például, párszáz forintért. Van durvább és finomabb, vegyünk mindkettőből.

2. Szivacs

Nem arra a kicsi mosogatószivacsra gondolok, hanem egy jó nagyra, amivel nagy felületet át tudunk törölni.

3. Fémtisztító

Én az Amway márkájút szeretem, nem karcol, és mindent letisztít. Nem olcsó, ha jól emlékszem, 3000 forint körül volt egy doboz, amiben négy darab van, de hosszú élettartamú, és TÉNYLEG mindent leszed az edényekről, padlóról, csempéről, akárhonnan.

4. Papírtörlő

Ha például a sütőt pucolom a fémtisztítóval, a legjobb papírtörlővel letörölni belül, mert a szivacsból ki sem jön rendesen az a szutyok. Sokszor praktikusabb az eldobható papírtörlő, mint egy mikroszálas kendő.

5. Ablaklehúzó

Nem tudom, ez-e a pontos neve, de arra a nyeles műanyag tárgyra gondolok, amelynek az egyik oldalán gumicsík fut végig.

6. Felmosó

Javaslom, hogy ne sajnáljátok a pénzt, és vegyetek egy profi, téglalap alakú, széles fejű felmosót olyan hozzávaló vödörrel, hogy ne kelljen hajolgatni. Éppen most csaptam le egy Leifheit márkájúra (autóban ez a Mercedes) a Vaterán, 5000 forintért, tehát kis (nagy) szerencsével ki lehet fogni profit nem horror áron. Ha nem, és nem megy egyben, akkor gyűjteni kell rá… előbb-utóbb összejön.

7. Porszívó

Hát, gondolom ez mindenkinek van, jobb-rosszabb… Az elmúlt hónapokban alkalmam volt egy vizes porszívó kipróbálására, hát, ilyet csak az vegyen, aki nagyon kis pöpec, és nem felejti el minden porszívózás után kiüríteni a tartályt. Ráadásul a szívóereje nem olyan, mint a hagyományos porzsákos porszívóké. Épp most vettünk egy sima, mezei kis porszívót, teljesen megfelel.

8. Tisztítószerek

Ne tartsatok túl sokfélét, ne dőljetek be a reklámoknak. Én általános tisztítószerként egy szórófejes flakonba tett ecet és víz fele-fele arányú keverékét használom. Nem kell félni az ecetszagtól, elillan; esetleg 2-3 csepp illóolajat lehet adni hozzá, és jó illat marad utána. Ha szeretnétek természetes szerekkel tisztítani, itt például sok ötletet találhattok.

A lényeg, hogy legyen egy üveg savas tisztítószer, ami oldja a vízkövet, tehát fürdőbe, szaniterekre, konyhába jól használható, és legyen egy általános (mint pl, az Amway-től az LOC).

Továbbá:

– szemeteszsákok (selejtezéshez)

– dobozok (vagy zsákok) az elajándékozandó holmiknak

– rendszerezéshez bizonyára kelleni fognak kis rekeszek, dobozok, dobozkák…

 Az alábbi lapot az elkövetkező 20 nap minden napjára aktualizálom, és megadom benne azt, ami a program “közös része”, a többit nyilván mindenki a saját napirendje, igénye szerint alakítja.

A feladatlap letöltéséhez kattints ide!

A feladat ezzel annyi, hogy le kell ülni, és összeírni a holnapi feladatokat: a tennivalók listáját érdemes úgy kialakítani, hogy a “nemszeretem” dolgokat vesszük előre; ha azokat kipipálhatjuk (erre szolgál a kis négyzet a sor elején), máris elégedettebbek leszünk.

Az ebéd-vacsora részt illetően, értelemszerűen, ha senki nem ebédel otthon, nyilván nem kell ebédet főzni, viszont valószínűleg akkor meleg vacsora kerül az asztalra. Gondold végig, mit főzöl holnap, és annak megfelelően írd össze a vásárolnivalók listáját. Nálunk pl. holnap karfiol krémleves lesz, meg mustáros csirkemell-szeletek párolt zöldséggel, illetve majonézes kukoricasalátával. Vacsorára pedig tortilla.

Takarítás: a konyhát vesszük előre, mert általában mindenkinél ez az otthon szíve, itt ül le az egész család, sőt, sokszor a vendégek is. Vagy ha nem, hát odalátnak. Akárhogy is, jó érzés, ha rendben van. Nem az a feladat, hogy az összes szekrényt pakold ki, tisztítsd meg és katonás rendben helyezd vissza a cuccokat, hanem a következők:

– mosogatás (akár géppel, akár kézzel)

– mosogató kitisztítása

– munkalap letörlése – innen tegyünk el minden felesleges tárgyat, ami akadályoz a munkában, illetve minden szemetet (rothadó fél citrom, hasonlók) dobjunk ki!

– szekrényajtók letörlése

– a szekrények tetejét is töröljük le

– a tűzhelyt töröljük le (ha ráégett valami, hát súroljuk…), a sütőt csak kívülről, egy másik nap feladata lesz a teljes sikálás

– a mikrót töröljük át, belül is

– mikroszálas törlőkendővel, kis ecetes vízzel tisztítsuk le a csempét

– ugyanezzel a világítótesteket is töröljük át.

A feladatokba bevonhatjuk a családot, kisebb-nagyobb gyerekek a felsorolt feladatok zömét el tudják végezni. A lényeg az, ha a gyerekekkel dolgozunk, ne szidjuk le őket, ha nem tökéletes a munkájuk, inkább dicsérjük, és mutassuk meg, hogy nézd csak, ha ezt még így csinálod, ennél is jobb lesz.

A zűrzavar felszámolása, na, ezt szeretni fogjuk, érzem! Elsőként a mosogató alatti szekrényt vegyük célba, ez az a hely, ahol észrevétlenül meghúzódnak sosem használt holmik, tisztítószerek, sőt, sokaknál, így nálunk is a szemetes is itt van. Pakoljunk ki mindent, és kíméletlenül dobjuk ki, ami nem kell. Ami marad, azt rendszerezzük kis dobozokba, kosarakba, és rendezetten pakoljunk vissza, persze, előbb töröljük ki a szekrényt. A szemetest tisztítsuk le kívülről.

Csak öt perc – és tényleg nem több, de ez is olyan feladat, ami esetemben például sokszor eszembe jut, de sokszor el is marad: a bejárati ajtó letörlése. Ecetes víz, mikroszálas törlőkendő.

Ne felejtsétek el holnap kinyomtatni az újabb lapot, jönnek az újabb feladatok – de gondoljatok csak bele, a húszból már egy napot le is tudtunk. Már csak tizenkilenc.

A következő nap feladatai >>

Címkék:

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »