Hogy ellenőrizzem, függőségemből szabadulni tudok, időnként kávémentes időszakot rendelek el magamnak.
Mivel több alkoholbeteg is volt a családunkban, és tudom, hogy a tagadás általános jele az alkoholizmusnak, bármikor bárkinek bevallottam kávéfüggőségemet. Nemcsak a kávét szeretem, hanem a hozzá kapcsolódó (sajnos mára letűnt) kávéházi kultúrát; a blogon is írtam róla, az összes posztot elolvashatod itt. Elfogult vagyok, egy szép fotó egy csésze habos kávéról gyönyörködtetni tud.
Titkos álmaimban szerepel, hogy egyszer majd lesz egy kávéházam (na tessék, most már nem is titok), élőzenével, ahol én is fogok énekelni. Zongorakísérettel.
Általában négy bögre tejeskávét iszom meg egy nap alatt, ha társaságba kerülök, több is lehet belőle. Amikor függetleníteni próbálom magam a koffeintől, többnyire erős fejfájást tapasztalok néhány napig, amin fájdalomcsillapítóval szoktam úrrá lenni. Ez a kellemetlen tünet aztán elmúlik, én meg szabad vagyok. De ilyenkor újra és újra eljutok arra a kérdésre, hogy minek? Miért ne igyak kávét, ha egyszer szeretem az ízét, jólesik, beszélgetés mellé meg egyenesen kiváló. És olyankor szépen visszaszokom, egészen a következő detoxikálásig.
Nos, pár napja elfogyott itthon a szemes kávé, és mivel azt erre felénk a kisebb boltokban kapni nem lehet, messzebb nem volt kedvem elmenni, elhatároztam: eljött az idő. Kávéstop. Ment is rendesen minden, még csak a fejfájás sem jelentkezett, csupán nyomott voltam kissé, úgyhogy aránylag könnyű volt. Viszont olyasmit éreztem, amit még soha: keserű lett a szám íze. Bármit ettem, ittam, a nyelvem tövénél a keserű íz megmaradt. Mintha naphosszat szacharint szopogattam volna. Ma reggel aztán összetalálkoztam egy régi kedves ismerősömmel, aki meghívott egy kávéra. No, gondoltam, most tesztelek: elmúlik-e a keserű íz, ha kávét iszom? És igen. Elmúlt, még ha átmenetileg is.
Na most ez mi? Számtalan helyen olvasgathatunk a kávé ilyen-olyan hatásairól. Ha egy újságnak nincs témája, akkor valaki mindig kitalálja: írjunk a kávéról, az úgyis mindenkit érint. És akkor újra megtudhatjuk, hogy egyrészt, mennyi baj okozója a kávé: hogy felpörget, de aztán le is tompít. Ha eltúlozzuk a koffeinbevitelt, nyugtalanság, idegesség lehet a következménye, durvább esetben hányás, hasmenés (én ennyit még soha nem bírtam inni). Aztán megakadályozza bizonyos vitaminok, a vas és a kálcium felszívódását, több sav termelésére készteti a gyomrot, megemeli az inzulinszintet, magas vérnyomást, szív- és érrendszeri betegséget okozhat, károsíthatja a vesét, asztmatikus rohamot idézhet elő, függőséget okozhat.
Hát kérdem én, ezek után csoda, hogy keserű a szám?
Dehogy.
Másrészt viszont megnyugtat, hogy antioxidáns hatású, így segít megelőzni a daganatos betegségek kialakulását, fokozza a szív- és veseműködést, gyorsítja az anyagcserét. A koffein hatékonyan csökkenti az izomlázzal járó fájdalmat, ellazítja az izmokat, így könnyíti a légzést. Serkenti az agy vérellátottságát így kitűnő ellenszere a migrénnek is. A kávéban lévő klorogénsav, nikotinsav és trigonellin megakadályozza a fogszuvasodásért felelős baktériumok elszaporodását a szájüregben.
Hát így állunk. Most mindenesetre nem iszom több kávét, kíváncsi vagyok, mi jön még.
Kép innen.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)