Mai Móni

Miben különbözik a nő lelke a férfiétől?

Ezt a témát kutatta a harmincas években egy bizonyos Benedikt nevű német tudós, akinek eredményeit 1935-ben az Uj Idők című irodalmi és társasági lap is összefoglalta. “A férfiúnál túlnyomó a megfigyelés, a nőnél az érzés. A nő tökéletlenebb a gondolkozás felsőbb műveleteiben és az akarat átalakulása cselekvéssé lassabban megy nála végbe, mint a férfiúnál. Ellenben… Tovább »

A hizlalt zsúralma

Az 1930-as években az úgynevezett felső tízezer a politikai vezető réteg, a földbirtokos- és a pénzarisztokrácia tagjaiból állt. A régi arisztokrácia továbbra is tekintélyes földbirtokokkal rendelkezett, ami olyan anyagi hátteret biztosított számukra, hogy a pénzkereső munkának még a látszatát is kerülték: fő létezésmódjuk a reprezentáció maradt. Budapesten, sőt, gyakran Bécsben is palotákkal rendelkeztek, nyáron és… Tovább »

Szerkesztői üzenet

A Festetics-könyvtárban végzett kutatómunkám jutalmaként időnként ilyen gyöngyszemekre bukkanok, mint ez, amit az Uj Idők 1935. november 24-i számában olvastam: A Malomszalók és Vidéke címü lap egyik előfizetője a következő levelet írta a szerkesztőnek: “Tisztelt Uram! Néhány nap óta minden reggel találok a tyúkólamban 1-2 tyúkot hanyattfekve, a levegőbe tartott lábakkal, teljesen megmerevedett állapotban. Kérem… Tovább »

Nagy emberek asztala

Az általam már többször idézett Uj Idők című képes hetilap 1939. február 12-i számában a lap egyik munkatársa, bizonyos H.E. királyok, császárok étkezési szokásairól állított össze egy kis színes cikket. Bár a szerző némely állítását a történelmi leírások cáfolják, a tanulság egyetlen szóban összefoglalható: mértékletesség.   Nagy emberek asztala Van egy régi magyar mondás, így… Tovább »

Egyszerű ebéd – hajdanában

Többször idéztem már egy-egy írást  Uj Idők című társasági lapból (például Stella Adorján Zsúr és fogyókúra című  gúnyrajzát), amely 1894 és 1945 között jelent meg Herczeg Ferenc szerkesztésében. Most Gyarmathy Irén írását mazsoláztam ki az 1939. február 12-i számból, amelynek címe Egyszerű ebéd – hajdanában. „Végy szép rózsás káposztát, egy kövér tyúkot, vagy pedig egy… Tovább »

Valódi szőke

A már említett Új Idők 1933-as, 1935-ös lapszámait nézegetve nagyon sok vicces hirdetést találtam. Egyik közülük az alábbi Kamilloflor samponé; ez akkoriban nemzetközi termék volt, például német újságokban is megjelentek a reklámjai. Szóval, a szőkeség kötelez – mennyire mást jelent ez ma, mint akkor…... Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!