Mai Móni

Tojásleves. Tojásleves?!

Igen, igen, tojásleves!
Ne gondoljátok ám, hogy magától értetődik. Senki sem születik úgy, hogy kívülről vágja a tojásleves receptjét. Meg aztán lehet azt rosszul, jól és még jobban készíteni.
Megmutatom, én hogyan főzöm. Az enyéim szeretik. Erik, a kis unokaöcsi például (a képen), aki nővérével együtt nálunk vendégeskedett a héten, közölte, hogy nála a tojásleves “az első helyre ugrott”, ami azzal is együtt járt, hogy – idézem – “a palacsinta pedig visszaesett a negyedikre”.

Hozzávalók:
3 ek olaj
1 kis fej vöröshagyma
2 ek liszt
2 tk pirospaprika
2 l víz
1 kk őrölt kömény
2 babérlevél
1 áttört fokhagymagerezd

bors
2 tojás
1-2 tk ecet

A hagymát apróra vágjuk. Kevés olajon dinsztelni kezdjük, majd megszórjuk a két ek liszttel, és világos zsemleszínűre pirítjuk.

Amikor halvány zsemleszínű a liszt (semmiképp se égessük meg, amellett, hogy rossz íze van, az az egészségre is ártalmas), az edényt lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával a hagymát, azonnal elkeverjük, és felöntjük a vízzel. Mindezt azért kell gyorsan véghez vinnünk, mert ha a paprika megég, az egész levesünk keserű lesz. A levest jól elkeverjük habverővel, hogy ne maradjon csomós, sózzuk, fűszerezzük a babérlevéllel, köménnyel, borssal és a fokhagymával, majd lefedjük, és lassan forraljuk kb.15 percig, hogy az ízek jól összefőjenek.

Ezt követően kihalásszuk a babérlevelet, és botmixerrel egyneműsítjük a levet, különösen akkor, ha olyan finnyás gyermek van a társaságban, akit zavar a levesben úszkáló hagymadarab.
Csipet sóval felverjük a két tojást, és folyamatos kevergetés közben a forró levesbe borítjuk. Forrni hagyjuk még 1-2 percig, az ecettel kicsit pikánsra savanyítjuk, majd elzárjuk alatta a lángot.
Tálalás előtt várjunk vele legalább 15 percet, úgy lesz az igazi.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Nyakifánt says:

    Egészségére mindenkinek, aki szereti! Engem a világból ki lehetne kergetni vele. Bevésődött menzás ‘élmények’… 🙂

  2. Csimotanya says:

    Nálunk ha gyors leves kell általában ez készül.Én mikor végeztem vele még beleütök 3-4 egész tojást, szépen egyben megfőnek fedő alatt, úgy hogy alatta már csak hűl a lap.Rajtam kívül mindenki kéri.

  3. Mi is imádjuk, vagy ez, vagy paradicsom leves ami mindig elfogy.

  4. Anonymous says:

    Gyerek kori kedvencem volt, keresztanyám készítette. Én ritkán főzöm, fiam nem szereti. Nem jutott eszembe, hogyan kell, a Horváth Ilonka szakácskönyvből néztem ki.Erzsébet

  5. mamarazzi says:

    Nálunk kedvenc-listás ez a leves és kb. így készítem én is. 🙂

  6. mamarazzi says:

    Tényleg, esőűző ételrecepted nincs? 😀 Utálom ezt az időt.

  7. Maimoni says:

    Hát, kipróbálom, hogy a tejbedara hatásos-e…:-))

  8. Emili says:

    Jééé nálunk ez a leves “suhintott” néven fut. A tojáslevesbe mindig van egész tojás is. Úgy örülök, hogy máshol is ismerik, főzik és szeretik ezeket. 🙂

  9. mamarazzi says:

    Móni úgy tűnik sikerült :))) Bár 2 órája Szilvivel sétáltattuk Gombócot és kicsit elkapott minket az eső.

  10. Maimoni says:

    Lehet, hogy a tejberizzsel kellett volna megpróbálnom… 😀

  11. Maimoni says:

    Emili, most, hogy mondod, tényleg hallottam már ezt a suhintott elnevezést!

  12. Edit says:

    Felénk nem ez a suhintott leves, hanem az alábbi:Vízben felteszik a zöldségeket, só, bors, fűszerek. Majd a tésztát. Összefőzik az egészet. Felmelegítik a zsírt, pirospaprikát szórnak bele, majd a levesbe öntik. Ez ad egy sercegő, “suhanó” hangot. Ha öntés közben “suhan” az étel, akkor lesz jó a leves, ha nem akkor valami nem stimmelt az elkészítésével. (Persze akkor is meg lehet enni, csak nem lesz az a jellegzetesen finom, suhantott íze.)

  13. Edit says:

    Jellemzően eperlevél tésztával készül. Mi szoktunk tálaláskor bele tenni egy-egy kiskanál tejfölt is, az még jobban kiemeli az ízét.

  14. tökmagi says:

    A tojásleves,vagy másképpen rongyleves nálunk is menő.:))

  15. bellatrix says:

    Én imádom gyerekkorom óta. Mi jellemzően egész köménnyel készítjük, úgy hogy a köményt a liszttel együtt pirítjuk le. Van aki ezért nem kedveli a családban, mert ropog a foga alatt a kömény 😀 Én azért szeretem azt is. Van hogy tojást sem teszek bele, és jó sok pirított kenyérkockával esszük. Az én kedvenc variációm: római köménnyel készítem, mennyei az íze 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!