Mit tesz két fiatal művész, ha szenvedélyük a street art, azon belül is a graffiti? Megpróbálnak “falakat szerezni” – azaz lehetőséget kapni olyan falfelületek festésére, amelyek közösségi terekben érvényesülhetnek.
És mit gondoltok, tárt karokkal fogadják őket, megveregetik a vállukat, és azt mondják nekik, hogy csináljátok csak?
Hát nem.
Őri Kristófnak és Horváth Csongor Gergőnek legalábbis nem ment ilyen könnyen. Próbálkoztak lakóhelyükön, Vonyarcvashegyen, a szomszédos Balatongyörökön, de mivel a graffiti szó hallatán a legtöbb embernek valamiféle vandál rongáló falfirkálás jut eszébe, így egyik településen sem voltak vevők az ötleteikre. – Már kezdett megcsappanni a lelkesedésünk, amikor eszünkbe jutott a fenékpusztai madárgyűrűző állomás – meséli Kristóf. – Két éve jártam ott, amikor harminc éves születésnapját ünnepelte az állomás, és nagyon tetszett az a munka, amit ott végeznek, a környezetvédelem, és azon belül is a madárvédelem nekem különösen szívügyem. Megkerestük tehát a Magyar Madártani Egyesület Zala Megyei Csoportjának illetékeseit, akik elsőre igent mondtak arra a kérésünkre, hogy festhessünk a falakra. Mivel az állomás épülete a MÁV tulajdona, kellett az ő hozzájárulásuk is, és ezt is megkaptuk. Mondhatnánk, hogy innen már gyerekjáték volt az egész, de azért persze, hogy nem. Először is festéket kellett szerezni; az alapozáshoz szükséges fehér festéket a MÁV, a színes festékek egy részét a madárgyűrűző állomás állta, de saját festékeiket is hozták a művészek. Az épületek nagyon rossz állapotban voltak, több helyen kellett javítani a falakat, aztán jöhetett az alapozás, két rétegben. Ezt követte a valódi alkotómunka. Kristóf festette a barkós- és a függő cinegét, Csongor a jégmadarat. A legnagyobb attrakciót közösen készítették: az oszlopsort díszítő rétisas-fejet. – Sötétedés után projektorral vetítettük a képet a falra, és megrajzoltuk a körvonalakat; után a jöhetett a festés – meséli Kristóf. – Azt láttuk, hogy az állomáson táborozó gyerekek is nagyon élvezték az alkotás folyamatát, örömmel figyelték, hogy napról napra mennyit változik egy-egy kép.
A madártani egyesület logója is felkerült az épületre, ezt Kristóf készítette Varga Júlia, az állomás madárgyűrűzőjének közreműködésével.
Két hónap alatt teljesen megújult az állomás a fiúk munkájának köszönhetően. Win-win.
A fotókért köszönet Varga Júliának.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: