Amióta fellendült a Balaton körüli biciklis turizmus, azóta terveztük, hogy egyszer majd körbetekerünk családilag. Erről a tervünkről még most sem mondtunk le, éppen ezért döntöttünk úgy, hogy mintegy előőrsként felderítjük a terepet, férjemmel ketten egy kétnapos túra keretében megteszünk a körből annyit, amennyit kényelmesen tudunk.
Nem vagyunk versenysportolók. Sőt, még csak sportolók sem. Ebben az évben csak márciusban ültünk először biciklire, tehát még edzettek sem voltunk ehhez a túrához, ugyanakkor bátorságunk, az mindig is volt.
Amit elöljáróban le kell szögeznem azok kedvéért, akik hozzánk hasonlóan még nem tekertek körbe: olyan, hogy “Balaton körüli bringaút”, nem létezik. Vannak jó és rossz bicikliút-darabok; vannak biciklis közlekedés számára kijelölt alóbbrendű utak, hol kiválóak, hol jók, hol gyalázatosak, vannak burkolathiányos részek, és vannak búvópatakként eltűnő szakaszok, amelyeknek egyszerűen nem találtuk nyomát. Pedig többet érdemelne ez az egész, mondjuk egy stadiont, ha újra elővehetem ezt a régi görög mértékegységet, ám mai magyar értelmezésben nem távolságot, hanem forintálisan meghatározható összeget értek alatta. Pont egy stadionnyit.
Így is rengetegen használják, hát ha még jó lenne az út…! A fenti képen látható alágyökeresedés az északi parton nagyon gyakori, ráadásul, ha az ember napszemüvegben közlekedik, nehezen észrevehető.
Badacsony után kezdődik ugyanis az a rész, ami nagyon durva: le a partra, fel a hegyre, eltűnik az út, kikerültetik a műutat, egy párszáz méteres szakasz kedvéért megy az ember vagy négy kilométert árkon-bokron keresztül. Ha ezt tudtuk volna előre, inkább láthatósági mellényt öltünk, és megtesszük azt a háromszáz métert az autóúton, láttuk is, hogy rutinosabb, és nálunk jóval lendületesebben haladó bringások azt választják. Később megértettük, miért. Egyszer például indokolatlanul a balatonrendesi vasútállomás gyalogos közlekedőjén találtuk magunkat, amelyről ezen a lépcsőn jutottunk le. vártuk, hogy jöjjön a fél négy, mert utazunk már jól elbeszélgettünk a tulajjal, meg két másik bringással, nagyjából velünk azonos korú házaspár volt, akik Siófokról indultak, és oda is terveztek visszajutni másnap. Mesélték, hogy minden évben körbetekernek, és hogy sajnálattal veszik tudomásul, hogy az útviszonyok egyre rosszabbak.
Amikor visszaültünk a biciklire, akkor kezdtem érezni, hogy fáj a fenekem. Fenék, tenyér, csuklyás izom, ezen a három ponton jelentkeztek fájdalmak ellustult testemen. A térdemben viszont, ahol egyébként ciszta és kopás miatt indokoltabb lett volna, nem. Sőt: kifejezetten jót tett az átmozgatás. Tihanynál már nagyon vártam, hogy elérjük Füredet, éreztem, hogy mára elég lesz ennyi, és nagyon örültem, amikor feltűnt előttünk konszenzusos végállomásunk sziluettje: a Pazar Coffee Company méltán népszerű kávézója.
Egy valamin nem segített sem a pihenés, sem a kényelem: fájó fenekünk sajnos nem regenerálódott másnap reggelre…pedig még igen sok kilométer várt ránk, még akkor is, ha a Balatonfüred-Szántód közötti szakaszt nem kerékpárral tettük meg, hanem Tihanyba visszakerekezve komppal mentünk át a déli partra.
De erről majd a folytatásban.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)