Tudom, hogy sokan azon gondolkodtok, vajon mitől germersdorfi ez a pite, kötődik-e hozzá olyasmi sztori, mint például a svéd mandulatortához?
Hát, még nem. A titok annyi, hogy egyik ismerősömnek beérett a germersdorfi cseresznyéje, és ontja kilószámra. Kellett hozzá egy jó recept, és erre a réges-régi bögrésre esett a választásom, amely rendkívül egyszerű, és úgy variáljuk, ahogy akarjuk. Én azzal tettem kicsit különlegessé, hogy a tésztába kardamomot és durvára tört diót kevertem, majd miután megsült a tészta, levendulasziruppal locsoltam meg – azt is elmondom majd, hogyan készítettem.
Elöljáróban: a pohár ennél a receptnél a 2 dl-s joghurtos pohárra vonatkozott még abban az időben, amikor a joghurt adagja 2 dl volt. Már rég nem annyi, tehát a lényeg: nézzétek meg egy bögrén, hogy meddig terjed benne 2 dl víz. Az lesz a mérce.
Hozzávalók:
4 tojás
1 bögre cukor
1 bögre joghurt (vagy tejföl)
fél pohár olvasztott vaj
3 bögre liszt
fél cs sütőpor
2 marék durvára tört dió
2 szem mozsárban összetört kardamom mag
A tetejére:
sok-sok magozott cseresznye (kb. 70-80 deka fér rá – persze, ki mennyire ügyes…)
1. A tojásokat egy műanyag tálba törjük, hozzámérjük a cukrot, és kis robotgéppel habosra keverjük. Utána mehet bele a joghurt, a vaj, a kardamom – újabb keverés -, majd a liszt, a sütőpor, és legvégén beleforgatjuk a diót. Nem kell nagyon kidolgozni, akkor nem lesz klassz levegős a tészta. Csak úgy, sebtiben.
2. Sütőpapírral bélelt piteformába öntjük a masszát (az a legjobb forma, amelynek az alját alulról felfele ki lehet nyomni, ebből elég nagy biztonsággal kiszedhető minden sütemény), majd a tetejét nagyon sűrűn megrakjuk a gyümölccsel. Igazából bármilyennel, de ez most itt germersdorfi cseresznyés, tehát germersdorfi cseresznyével. Na jó, ha nem germersdorfi, az még bocsánatos…3. 180 fokos sütőben nekem 55 perc alatt sült meg, de nektek lehet, hogy hamarabb, vagy éppenséggel később fog, a lényeg, hogy ha a közepébe szúrtok egy hústűt, vagy vékony pengéjű kést, netán villát, ne ragadjon rá a massza.
4. Ekkor kap szerepet a levendulaszirup, már ha bírjuk az ilyesmit. Elhagyható, egyébként, de nekem nagyon tetszett a plusz íz a tésztában. Szóval, amíg sül a piténk, tegyünk egy kis lábaskába 10 dkg cukrot 1 dl vízzel, és forraljuk addig, amíg már nem olyan híg a folyadék, mint a víz, hanem kicsit sűrűbb. Akkor áztassunk bele 2 evőkanál levendulavirágot. Az igazság az, hogy én nemrég kaptam két zacskóval, és most keresem a felhasználási módjait, hát ezért került erre a pitére például.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Megakadtam a félpohár olvasztott vajnál. Hány dkg-ot olvasztottál meg? Éva
Szia, kb 10 dkg, lényeg, hogy 1 dl legyen.kábé.
Kedves Móni, körülbelül mekkora piteformához szól a recept? Nekem azt hiszem, nagyobb van az átlagosnál, de nem tudom mennyivel 🙂 Köszönöm előre is! És köszi a klassz recepteket, sokat sütök-főzök az oldaladról 😉
A levendulaszirupot át kell szűrni és hidegen/melegen ráönteni?