Itt a szilvaszezon, ha még nem sütöttetek galette-et soha az életben, hát tessék kipróbálni. Ha meg igen, akkor úgyis megismétlitek. A galette a franciák pitéje, tulajdonképpen bármilyen töltelékkel készíthető, a lényeg, hogy nem kell hozzá piteforma: a tésztát nagy körre nyújtjuk, ráhalmozzuk a tölteléket, és visszahajtjuk a tésztát – így a sülő gyümölcs nem folyik szanaszéjjel parttalanul.
Hozzávalók tehát
a tésztához:
10 dkg vaj
20 dkg liszt
1-2 ek tejföl
3 dkg porcukor
1 tk sütőpor
csipet só
A töltelékhez:
1,2 kg magozott szilva
cukor
fahéj
kb. 3 dkg keményítő attól függően, mennyi levet ereszt a gyümölcs
- Először a tölteléket készítjük el: a magozott szilvát lábasba tesszük, meghintjük ízlésünk szerinti cukorral, fahéjjal, és főzni kezdjük. Van olyan szilva, ami szinte egyáltalán nem ereszt levet, és rövid időn belül sűrűre fő, míg a másik fajta meg tocsog a lében, ha melegíteni kezdjük – ezt be kell sűríteni. Azaz, ha már a szilvák puhára főttek, a keményítőt kis tálba mérjük, teszünk rá 2 ek cukrot, elkeverjük, kis vízzel csomómentesre keverjük, majd folyamatos keverés mellett a szilvához adjuk, így besűrítjük.
- Összeállítjuk a tésztát: a lisztet tálba mérjük, rákockázzuk a hideg vajat, és a két tenyerünk között addig morzsolgatjuk, amíg nagyjából egynemű keveréket nem kapunk. Hozzáadjuk a porcukrot, a sütőport, a sót és annyi tejfölt, hogy jól gyúrható, nem ragacsos tésztát kapjunk. Kinyújtjuk.
3. Akkorára nyújtjuk, amekkorára a tészta engedi, és egyből sütőpapírra is tesszük a tésztát. Ez azért fontos, mert ha rátesszük a tölteléket, akkor már meg nem mozdítjuk az egészet, ha nincs alatta papír. Szóval, először sütőpapírra, majd a közepére halmozzuk a tölteléket. Sajnos, fázisfotóim csak a cseresznyés töltelékű galette-ről vannak, így ezen mutatom a nyújtást, hajtogatást.
4. Körben felhajtjuk a tészta széleit, és akár mát át is húzhatjuk a papírnál fogva a tepsire.5. Szebb lesz a süti, ha lekenjük felvert tojással, megszórjuk darabolt dióval, és fahéjas kristálycukorral.6. Süssük meg a galette-et 180 fokon 25-30 perc alatt, a lényeg, hogy szép piros legyen.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Mi az a szilvaesznye? Még soha nem hallottam ezt a szót (észak-nyugat Dunántúl)