Fa Kinga újabb leckéje következik, amelynek témája sokunk kedvence, az akciós vásárlás.
Még egy fontos dolgot mellétennék: folyamatosan azonos minőségben. Mit értek folyamatos és azonos minőség alatt? Ne legyen soha „hó eleje” és „hó vége”, ne legyen olyan, hogy egyszer terülj, terülj asztalkám van, máskor meg csak arra futja, hogy krumplit krumplival egyetek. Azaz, ugyanolyan színvonalon táplálkozzon a család egész hónapban, így egész évben. Ezt a színvonalat nem szándékozom meghatározni, mert befolyásolja a pénztárcád vastagsága, mit tudsz otthon megtermelni, van-e bármilyen betegséged, ételallergiád, mennyire szeretsz és tudsz főzni, és még sorolhatnám.
De térjünk vissza az akciókhoz, egy egyszerű és egy bonyolultabb tippet hozok. A bonyolult tippre csak akkor lesz szükséged, ha rendszeresen akciókra hivatkozva nem jössz ki a konyhapénzedből, tehát némi túlzással (vagy nem) már kóros jelleget ölt.
Akciók egyszerű kezelése: ha bármit beraksz a kosárba, ami nincs a listádon (ugye, ha a listádon ott van, egyszerűen csak örülni kell neki), akkor az akciós áru értékében valamit, vagy valamiket – kevésbé fontos tételeket – húzzál ki a listádról, cseréld le.
Akciók komplex kezelése: ez a módszer aprólékos, és némi adminisztrációt is jelent, de nagyon szépen megfogja mutatni, hogy mennyit tudsz vele spórolni, vagy pedig azt, hogy kóros akciómániában szenvedsz, és rendszeresen felesleges dolgokat vásárolsz…
Egyébként enélkül is tökéletes lehet a konyhapénz kezelése, de van olyan helyzet, hogy addig szükség lehet rá, ameddig valóban a helyén tudod kezelni az akciókat. Vagy egyszerűen csak a kíváncsiságod vezet.
Az alapelv: van egy olyan keret, ami akciókra költhető. Nagyságrendileg legyen ez a konyhapénz 5-20 %-a. Ha egy család havi 100.000 Ft-ot költ élelmiszerre, tisztító- és tisztálkodási szerre, akkor ez 5.000-20.000 Ft.
Ezt a pénzt ténylegesen kezeld külön, pl. egy műanyag borítékban vagy egy táblázatba rögzítsd. Ez az a pénz, amit maximálisan akcióra költhetsz.
Ha jól csinálod, tehát tényleg szükséges dolgokat veszel akciósan, a megfelelő mennyiségben, akkor egy idő után van készleted, és szépen elkezd nőni az akciós pénzed is. Ez fogja mutatni, hogy okosan kihasználod az akciós lehetőségeket, de nem esel át a ló túloldalára, hogy mindent megveszel, ha szükséged van rá, ha nem. Amikor nincs akciós pénzed, akkor a bevásárlólistán szereplőkön felül ne vegyél meg semmit csak azért, mert akciós.
Általában nekem nincs akciós pénzem, mert nem szenvedek akció kényszerben, de korábban csináltam egy tesztet, hogy magamnak is bizonyítsam, hogy működik az akciós keret, amivel az is lemérhető, valójában mennyit spórolsz havonta, évente vele.
Az akciós keretet most 10.000 Ft-tal indítottam el.
Az akciós készlet pedig a normál árakkal együtt így néz ki:
Sziszifuszi ezt így vezetni? IGEN.
Jó látni, hogy a 10.000 Ft-od értékét megnöveltem több mint 1.000 Ft-tal? IGEN, vajon most melyik bank ad ennyi kamatot néhány hónap alatt?
Túlköltekeztem? NEM, mert ennyit tudatosan elkülönítettem, akciós célra.
Mire figyelj még, hogy valóban jól működjön a konyhapénzed akciós kerete:
Van kedved kipróbálni?
Igazából ezzel a módszerrel tudod visszaigazolni, hogy az akciós dolgok megvásárlásával valóban jó döntést hoztál-e vagy nem. Ha az akciós kereted elkezd nőni, akkor jól kezeled az akciókat, de ha csak a készleteid nőnek, és egy idő után nincs akciós kereted, akkor változtatni kell, mert a jó döntések mellé sok rossz is bekerül – vagy csak egyszerűen nagyon lassú a megtérülése.
Korábbi részek:
Bevásárlás – üzletben és online
Milyen gyakran vásároljunk, mennyi időre tervezzünk előre?
Az akciós fotók innen származnak.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)