Hogy mitől spanyol és mitől szél, ne is kérdezzétek. Az inspirációt a Kávé és Csokoládé blogról merítettem, a recept Magyar Elek: Az ínyesmester szakácskönyve c. könyvéből származik eredetileg. Magyar forrást nagyon keveset találunk, ám ha úgy keresünk rá, hogy spanische windtorte, máris válogathatunk a képek között. Ránézésre kiderül: egyfajta Pavlováról van szó, habcsók lapok, tejszínhab, gesztenye vagy gyümölcs. Rossz nem lehet. Amellett, hogy finom, előnye, hogy gluténmentes, a másik, hogy felhasználhatjuk benne a maradék tojásfehérjéket. Kicsit módosítottam a receptem, mert az eredeti adag szerint olyan sok lett a habcsókmassza, hogy már azt sem tudtam, mi legyen még belőle.
Elöljáróban elmondom, hogy 2 lapot kell sütnünk, de a légkeverés nem annyira jó neki. Ez azt jelenti, hogy alsó-felső sütéssel egyszerre egy lap készülhet, az viszont úgy három órán át. Tehát a széltorta nem olyan gyors, mint a szél, nem az “elhatároztam, fél óra múlva készen van” kategória. Testvérek között is hat óra.
Hozzávalók 2 laphoz:
8 tojásfehérje (kb. 32 dkg)
40 dkg cukor
1 tk balzsamecet
Ha nincs két sütőnk – lássuk be, az átlagos háztartásokban nincs -, akkor egyszerre csak az egyik lapot készítjük el, teát a hozzávalókban megadott adagok felével dolgozunk. 4 tojásfehérjét rettentő habosra verünk 20 dkg cukorral (robotgéppel, mindenképpen), amikor már majdnem kemény a hab, a balzsamecetet is hozzáadjuk. Ha nincs, hát nincs, nem lesz tragédia. Akkor jó a hab, amikor olyan kemény hogy ha felfordítjuk az edényt, nem esik ki belőle.
Kenjük a massza nagy részét sütőpapírral borított tepsire, lehetőleg valami tortagyűrűbe – 26 centi átmérőt javasolok. A maradék habbal nyomózsákból nyomjuk körbe a gyűrű mentén a leendő tortalapunkat. Valahogy így.
Tegyük 110 fokos sütőbe három órára úgy, hogy az ajtót fakanállal támasszuk ki. Aztán süssünk még egy ilyen lapot, de azt nem kell körbenyomni, az lesz az alja.
Mindössze hat óránk telt el tehát, az összeállítás ehhez képest pikk-pakk.
A töltelék hozzávalói:
50 dkg gesztenyemassza
5 dl habtejszín
3 ek cukor
habfixáló
10-15 dkg kiolvasztott mirelit meggy
10 dkg étcsoki
1 dl tejszínElőször is ganache-t készítünk az étcsokiból és a tejszínből: felforrósítjuk a tejszínt, beletördeljük a csokit, és addig kevergetjük, amíg egynemű, szép fényes, barna masszát nem kapunk.
A meggyet kiolvasztjuk, a gesztenyemasszát ugyancsak. Végül habbá verjük a tejszínt a cukorral és a habfixálóval.
Összeállítás:
Az alsó lapra reszeljük a gesztenye felét, meglocsoljuk a ganache-sal, szórunk rá pár szem meggyet, és a tejszínhab felét is elhelyezzük rajta, Jöhet a másik lap, a díszesebb. Na, itt velem elszaladt a ló. Először reszeltem bele gesztenyét, rá csokit, meggyet, a tejszínhabot, majd úgy gondoltam, akkor lesz jó, ha a tetejére még egy kis gesztenye, meggy és csoki kerül.
Hát így is lett.
Azt mondták, fantasztikus volt.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Ugyan van ket sutonk, de nem allnek neki, csak ha mar megkostoltam es odalennek erte. Hol lehet megkostolni? 😉
Hát ez az… 🙂 Szülinapra készült, még nem küldtem egyik kávézóba sem, mert inkább trancsírozni lehet, mint szépen szeletelni:)
Ildó, ezt egyelőre csak valakinek, magánrendelésre sütöttem, értesítelek, ha a közeledben fellelhető lesz:)
Elkészítettem szilveszterre kis változtatással,az alsó réteg brownie lett. A 3 órás sütést sajnos lerövidítettem 2,5órára,ez nagy hiba volt! Alig tudtam leszedi a sütőpapírról darabokban de ezt a kis szépséghibát a ganache eltakarja Köszönjük a receptet!!!