Mai Móni

Gyilkosság és áldozatok

Zalaegerszegen jártam, és több csapat fekete ruhás középiskolást láttam.

Múlt hét végén megöltek egy 18 éves lányt a városban, őt gyászolják iskolatársai.

A lányt volt barátja brutálisan bántalmazta, és megfojtotta a Parkerdőben, állítólag féltékenységből.

Brutális, érthetetlen, kegyetlen, gonosz. Az egész városon kábulat ül.

Vannak olyan helyzetek, amikor nem lehet mit mondani. Mert erre nincs szó. Ezzel hívott fel több egerszegi ismerősöm is, akik ismerték az érintett családot, családokat, hogy nem megy ki a gondolataikból az eset, még éjjel is ezen rágódnak: okos fiú, aki különösebb erőfeszítés nélkül kitűnő eredménnyel végez a város elitgimnáziumában, csont nélkül felveszik a Corvinusra. Minden körülmény rendezett, de a barátnőjével való szakítást nem tudja elviselni, ezért a lány elmegy vele megbeszélni, hogy értse meg, tényleg vége. A fiú kikattan, és olyan állat jön elő belőle, hogy ugyan mondtak nekem részleteket, de bár ne tették volna. Aztán kocsiba ül, száguldozik, balesetet szenved, kórházba kerül, onnan viszik a bíróságra, ahol azt mondja, nem emlékszik semmire.

a1

Forrás: zaol.hu, Katona Tibor

Egy fiatal életet értelmetlenül kioltottak. Ez önmagában megrendítő. Olvasom a cikkeket, olvasom a kommenteket, ahol a tömeg bosszúért kiált, a fiú halálát akarják – én pedig mélységesen sajnálom ezt a tehetséges fiatalt, a családját, az áldozat családját, mindazokat, akiket érint ez a szörnyű tragédia, akik itt vannak, és akiknek túl kell élniük ezt az egészet. Akiknek tovább kell lépniük, hiszen az élet nem áll meg, a lány családjában ott a két testvér; a fiú családja, akik szintén gyászolnak, szégyenkeznek, bűntudat alatt gyötrődnek, mert ők is elvesztették a gyereküket, aki ráadásul olyan szörnyűséget tett, ami miatt most őket – azaz a vétlen hozzátartozókat – is atrocitások érnek.

Hogyan lehet túlélni? Mit lehet erre mondani?

Néhány hónappal ezelőtt kaptam a Harmat Kiadótól egy könyvcsomagot, benne egyebek mellett egy vékonyka kis kötettel, amelynek az a címe, hogy “Úgy döntöttem, megbocsátok fiam gyilkosának”.

Éppen elég volt elolvasnom a címet, és azt gondoltam, hogy na, nem ez lesz az a könyv, amelyről bővebben írni fogok. Most azonban elővettem és elolvastam, mert foglalkoztat a kérdés, hogyan lehet segíteni azokon, akiket ilyen tragédia ért. Dianne B. Collard fiát ugyanis hasonló brutalitással gyilkolták meg egy éjszakán. A könyv, amit írt, vékonyka, ám egy hosszú út történetét írja le: a bűntett megtörténtétől kezdve beszámol arról a folyamatról, hogyan tudott megbocsátani a gyilkosnak.

Most biztosan sokan gondoljátok azt, hogy miért kellett megbocsátania? Hiszen teljesen jogosan gyűlölte őt! Mert meg lehet bocsátani egy sértő mondatot, egy csúnya pillantást, lopást, hazugságot, fizikai bántalmazást – de gyilkosságot? Hogyan? Minek?

Egy szóban mondva: a túlélésért.

Azért, hogy majd még legyen értelme az életnek, hogy túljusson a mély gyászon, legyenek újra céljai.

Dianne hívő keresztény, ezért a könyv tulajdonképpen Isten és az ő kapcsolatáról szól, hogy attól a kérdéstől, hogy “hogyan engedhette ezt meg Isten?”, milyen úton jutott el oda, hogy úgy döntött: megbocsát a férfinak, aki a tragédiát okozta, és ezt ki is fejezi felé. Arról is ír, hogy a megbocsátás hiányának komoly ára van:

“A megbocsátásra képtelen attitűd nem statikus állapotot tükröz, ami azt jelenti, hogy sohasem itt ér véget a történet. Nem létezik olyan, hogy valaki nem hajlandó elengedni az őt ért sérelmeket, majd ez örökre így is marad. Aki a harag megőrzése mellett dönt, annak megkeményedik a szíve, ez az állapot pedig, akár egy áttétes rákbetegség, az egész életét felemészti.”

A szerző szerint az emberek hajlamosak dédelgetni magukban a megbocsátás elutasításának érzését, folyton neheztelnek, mígnem kialakul a szívükben a keserűség – amely, ha állandósul, különböző betegségekben ölt testet. Az Egyesült Államokban számos kutatást végeztek a megbocsátás és az egészség kapcsolatáról, és jól nyomon követhetően dokumentálták, hogy a legkülönfélébb betegségekből gyógyultak meg emberek, amikor megtanultak megbocsátani.

Azt, hogy valakinek megkeményedett a szíve, a következők jelzik: az illető távolságtartó, önközpontú, érzéketlen, magányos, békétlen, örömtelen lesz, jellemző rá az érzelmi és szociális elkülönülés és elszigetelődés, a megértés és belátás hiánya, elaltatott lelkiismeret, harag, düh, önpusztító, kényszeres vagy függőségre utaló viselkedés, mások fölötti ítélkezés.

“Én semmiképpen nem akartam így élni” – írja Dianne. Azt is felismerte, hogy a további élete azon múlik, hogyan dönt: keserű lesz, vagy megbocsát? Az utóbbit választotta, és ezt levélben leírta, elküldte a gyilkosnak a börtönbe. Néhány levélváltás történt köztük, a gyilkos – akit a szerző Martinként említ – megtörten írta, hogy ő bűnös, aki nem érdemel bocsánatot. Dianne azt írja, miután még tett néhány gesztust Martin felé, a keserűség, fájdalom kötelei lehullottak róla, “végre újra szabad voltam”.

Bízom benne, hogy a zalaegerszegi tragédia érintettjei is átélik majd ezt a szabadságot egyszer. Ez persze nem azt jelenti, hogy elfelejtik azt, akit szerettek, vagy hogy ne ejtenének érte könnyeket még sok év múlva is. De remélem, hogy az életüket nem a halál és a gyász fogja uralni. Szívemből kívánom.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Ibolya Havasi says:

    MEGBOCSÁTANI??HOGY HALÁLRA SZURKÁLJÁK és felismerhetetlenségig szétzuzák az arcát, nem nem tudnám…. mért volt nála kés, előre eltervelte szerintem…

  2. Piroska Baksáné Nagy says:

    Ezt a szörnyüséget soha nem lehet megbocsátani! Jobb lett volna ha saját magát is megöli, de ahhoz gyáva volt!!

  3. vagyok én says:

    Azért kurvára álljon meg a menet! Ezt a gyereket ( ha lehet annak nevezni) nem vették fel a corvinusra és rohadtul nem volt kitűnő. Egy érzelmileg 0 gyökér patkány volt, aki megölt egy ártatlan lányt. És nem hirtelen felindulásból heló! Kínozta, szétszedte, utána telefonálgatott meg el akart szökni, és akkor még ezt a patkányt sajnáljuk? Aki egy lelketlen gyilkos? Ezt? Hol élünk? Hogy lehet h van aki úgy gondolka meg kell neki bocsátani? Még őt sajnáljuk? Ezt a senkit, aki elvette egy lány életét és bármikor ölhet újra? ha a te gyerekednek csúfítanák el az arcát úgy, hogy nem ismered fel és a te gyereked szemeit nyomnák ki kiváncsi vagyok miket írnál! Életfogytiglan a MINIMUM!!!

  4. Farkasné Hosszu Ágota says:

    Ennek nem megbocsájtás kell,hanem egy kötél!!!

  5. vagyok én says:

    Jobb lenne levenni ezt a szöveget, legalábbis azt a részt, ahol a hidegvérű gyilkost sajnálgatjuk a kereszténység nevében!!! UNDORÍTÓÓÓÓ!!! Gratulálok az írójának bazmeg!

  6. ptimi says:

    Ki vagy te “vagyok én”, mert te benned is ott van az indulat rendesen. Jobb,ha itt leállsz szerintem. A Móni is és én is mélységesen elítélem ezt a tettet. Valószínű nem olvastad el alaposan a cikket. Az elején pont arról ir, hogy mennyire brutális, kegyetlen és gonosz dolog, amit a fiú tett. Utána nagyrészt a könyvből idéz. Szerintem elgondolkodtató ez az írás, persze most még túl friss ez az eset, nehéz feldolgozni mindenkinek. Személyesen ismerem a lány családját, borzasztó érzés volt hidd el nekem is, nem tudok napirendre térni, de ha az ember elragadtatja magát, amit a többi ember skandál, hogy “halál neki, stb.” ugyanolyanná válik és szerintem az ember akkor tud ember lenni igazán, ha nem válik “állattá”. Biztos megkapja a büntetését.

  7. vagyok én says:

    Egészségedre ptimi! Ne hasonlítsd egy normális ember indulatát egy gyilkoséhoz!! És az nem büntetés ha a mi pénzünkön tévézget meg kondizik egy elmegyógyintézetben 5 évig egy hidegvérű gyilkos!

  8. Olvasom újra és újra, de nem találom azt a részt, ahol a hidegvérű gyilkost sajnálgatom a kereszténység nevében. De ha jólesik a bazmegezés, csak nyugodtan.

  9. vagyok én says:

    Mindannyian másképp dolgozzuk fel. lehet túlreagáltam, de a pszichológusok és az ügyvéd egyre mélyebbre ássák a megbocsátás létjogosultságát. Pár hibától eltekintve szép írás, emlékezzünk az elhunytra, de a gyilkos gyilkos marad és józaneszű gyilkos,aki mindenre emlékszik ezt 100%-os ismerettségi bizonyítvánnyal aláírhatom. Elnézést a bazmegért.

  10. Zsuzsanna Mezei says:

    Olvasom a bejegyzéseket és nem értem. Nem értem, hogy tényleg nem jutott el az üzenet? A megbocsátás nem büntetlenséget jelent. Kapja, amit megérdemel! A megbocsátás pedig engem szabadít fel. Ha én megbocsátok a változás az én életemben következik be. Csakis nekem számít. (Meg azoknak, akik körülöttem élnek.)

  11. torok3 says:

    Vártam, mikor jelennek meg az ilyen mosdató cikkek.
    Előbb az ügyvéd úr, aztán a pszichiáter, majd pár okoskodó blogger……

    Ha az ő családjából járna így valaki, akkor is írna ilyeneket?
    Akkor is tombolna a kettyós pszichiáter a kórház folyosóján, ha az ő lánya járna így….?

    Ráadásul ezek pofátlanul mind a kereszténység mögé akarnak bújni, holott épp a beteges liberális társadalom hozza ki belőlük ezt a szívtelen, embertelen hozzáállást….
    Szégyen!

  12. Edit Sibán says:

    A harag, a fájdalom, a felfoghatatlanság érzése sokáig nem fog fakulni. Jönnek a tárgyalások, a kihallgatások, amelyek újból és újból felzaklatják a családtagokat. Nem lesz éjjelük, nappal is csak árnyékaik lesznek önmaguknak. A szerettük hiánya örökké ott lesz. Hétköznapokon ugyanúgy, mint ünnepnapokon.

    De ha ez felemészti őket, akkor az ő életüknek is vége. Talán nem is a megbocsátás a megfelelő szó ide, hanem a harag nélküli megnyugvás, belenyugvás. Az emlékek őrzése emberként.

  13. Szakmeiszter Judit says:

    Sajnos bármi is fog ezután történni a lány családján nem segít,számukra a végeredmény minden kép ugyan az.Ezzel a szörnyűséggel meg kell tanulni együtt élni.Én 9 hónapja veszítettem el a 19 éves fiam ,ezért tudom ebben senki nem tud segíteni.És az sem vigasztal,hogy az is halott aki miatt meghalt.Nagyon nehéz a túlélés.

  14. Bné Sz.Zsuzsanna says:

    A cikk írójához csak egyetlen kérdésem van: Önnek ugye nincs gyermeke??!!

  15. Annyira szomorú, hogy sokak számára nem jött az üzenet, szerintem az íráson végig érezhető a szándék, méghozzá a jó szándék. Miért nem lehet megérteni az írás lényegét? Kérem Bné Sz. Zsuzsanna olvassa el figyelmesen még egyszer, mielőtt ilyen kommenteket ír.

  16. torok3 says:

    Érthetetlen az a – valójában tehetetlenségből fakadó – vélt felsőbbrendűség, amit e blogocska írását védelmezők éreznek akkor, amikor kiírják magukból: a velük egyet nem értők “nem értik” az írás mondandóját.
    Ezzel burkoltan – valódi észérvek híján – a másik fél képességeire tesznek megjegyzést, holott épp az ő képességeikkel van baj, amikor képtelenek elfogadni a tényt: a még egészséges erkölcsi, morális normával, tartással rendelkező emberek – ki-ki persze a maga vérmérséklete szerint – joggal háborodik fel az ügy szereplőin, az ügyvéd ‘úr’-on, a kezelésre szoruló, embertelen pszichiáteren és persze ezen blog-íráson.
    zaol.hu/hirek/budapestre-szallitottak-a-zalaegerszegi-lany-gyilkosat-1692839

    Gyomorforgató, hogy a liberalizmus milyen károkat okozott a fejekben.
    Mindenki emlékszik Bándy Kata ügyére, szegény Szita Bence kínzóira és gyilkosaira, most pedig itt van Júlia gyilkosa……
    Ennek a gyilkos barnabásnak még arra is volt ideje, hogy az előállítására belője a sérót, hogy legalább külsőleg makulátlan legyen az ecsetfejecskéje.

    Vélhetőleg az imént felsorolt gyilkosok 5-10 év múlva már kint lesznek, új életet kezdhetnek. Köszönhetjük a sztárügyvédeknek, a liberális jogrendnek és az elkorcsosult világnak, amiben élünk.
    Örök vitatéma a halálbüntetés. Az ellene érvelők mindig azzal jönnek, hogy már úgysem hozza vissza az áldozatot.
    Na igen, de ezzel szemben viszont ott van az, hogy egy pszichopata lény néhány év múlva ismét visszakerülhet a társadalomba “jó magaviselete” miatt, természetesen.
    Holott ugyanazt érdemelné a bűnöző, mint az áldozat.
    Mert a gyilkos esetében:
    1.A holtak nem bűnöznek.
    2.A holtakat nem kell etetni.
    3.A holtakat nem kell ruházni.
    4.A holtakat nem kell őrizni.

    De nem, olyan világban élünk, ahol ki akarnak oktatni a NET-en, hogy “nem értem” a megbocsájtás lényegét.

    No igen, majd barnabás kijön a börtönből mondjuk kb. 8 év múlva, ír a “megbocsájtásról”, “megbánásról” egy bestsellert, de tán még celeb is lehet belőle…..
    Pedig ha valakit az első különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkossága után kivégeznének, azt nem fogod még a huszadik után is a tévében látni.

    Hová fajul még a Világ??

  17. maimoni says:

    Sajnálom, de ha még mindig úgy gondolod, hogy én ebben az írásban a gyilkost védelmeztem, akkor szövegértési problémád van, vagy felületesen olvastál. Az ügyvédhez hidd el, semmi közöm, és ezt a gyalázatos bűncselekményt én is elítélem! Csak rossz, vagyis inkább meddő dolog olyannal vitázni, aki mást vél kiolvasni egy szövegből, mint ami valójában abban áll.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!