Könyves Kedd. Így fogom hívni – amíg a Harmat Kiadó jóvoltából tart a készletem. Ezúttal a már többször megénekelt Kamaszhatárok című könyv két példányát nyerhetitek meg.
Kedves szülőtársak! Van itt egy kis segítség a tinédzserkor útvesztőjében nekünk, akik őrlődünk ezen életkor által elénk állított dilemmák miatt – mikor mondjunk igent, és hogyan mondjunk nemet a kamaszoknak?
Nos, pont ez az alcíme Dr. John Townsend könyvének, a Kamaszhatároknak, amely 2012-ben jelent meg a Harmat Kiadó gondozásában.
A szerző egyből rátapint a lényegre – nem véletlenül: bevallása szerint nemcsak pszichológusi minőségében találkozik a jelenséggel, hanem nap mint nap gyakorlatozik a témában, lévén, hogy két kamasz gyereke van.
Amint Dr. Townsend mondja, a tizenéveseknek szükségük van korlátokra. Nyilván, ennek pont az ellenkezőjét, minél több szabadságot szeretnének, azonban pont ez az időszak az, amikor meg kell tanulniuk, hogy annyi szabadság jár, amennyivel jól, azaz felelősen tudnak élni.
Nekünk, szülőknek azt kell belátnunk, mikor válunk túl korlátozókká, illetve mikor muszáj nemet mondanunk. Nem könnyű feladat ez, nem is csoda, hogy időnként elbizonytalanodunk, tanácstalanokká válunk. De – és ebben nyújt segítséget a könyv – van megoldás a problémákra. Pedig olyanokkal foglalkozik többek között, mint a tanulási problémák, az agresszív viselkedés, az alkohol, drog- és egyéb függőségek, a megállapodások megszegése, az öltözködés, a kimenő, a dac, a tiszteletlenség, az autóvezetés, a szülők semmibevétele, az internet, a telefon, a pénz, a kedélyhullámzás, a bulizás, a szökés, a szexualitás, vagy éppen a hallgatásba burkolózás.
Az író azt javasolja, hogy először is gondoljunk vissza a saját kamaszkorunkra, és viselkedjünk empátiával a gyerekeink felé. Milyen konfliktusaink voltak a szüleinkkel? Milyenek voltak a kapcsolataink? Kik voltak a barátaink? Sportoltunk? Eljártunk szórakozni? Milyen érzelmi, és viselkedésbeli problémákkal küzdöttünk?
Ismerjük meg a tizenéves gyerekünket, beszélgessünk, hallgassuk őket; kérdezzünk, de ne faggatózzunk.Legyünk barátságosak, de határozottak és következetesek.
Ehhez szükséges, hogy mi tisztában legyünk önmagunkkal. Először is, tudjuk, kik vagyunk, mit akarunk, mi az értékrendünk – ha ez megvan, akkor tudjuk azt is, mit várunk el a gyerektől.
Ne gondoljuk azt, hogy nekünk kell boldoggá tennünk a kamaszt! Arra kell törekednünk, hogy megadjuk neki az érett és kiegyensúlyozott felnőtté válás lehetőségét. A fent említett empátia nem jelenti azt, hogy azonosulunk a kamasz lelkiállapotával, és boldogtalanok vagyunk, ha ő boldogtalan.
Aztán, becsületeseknek kell lennünk; a tizenéveseknek hiteles mintákra van szükségük, és egy pillanat alatt leveszik a képmutatást. Tehát, ha az őszinteség részünkről azt jelenti, hogy adott esetben konfrontálunk a kamasszal, hát akkor ettől sem szabad visszariadni.
És persze kitartóaknak kell lennünk. Sokszor játszanak kifárasztásra a tinédzserek, és ha egyszer elérik ezzel a céljukat, akkor aztán próbálkozni fognak újra és újra. A következő képpel írja le ezt John Townsend:
“Mi, szülők vagyunk gyermekeink számára a korlát az élet kanyargós útja mellett. Elég erősnek kell lennünk ahhoz, hogy gyermekünk újra és újra beleütközhessen a korlátba. Erősnek kell maradnunk, hogy a tizenéves megtanulja, hogyan maradhat meg az úton. A korlát összevissza verődik, de ha működőképes, megóvja a beleütköző ifjú életet.”A könyv ára 2500 forint. Értéke ennél sokkal több…
Ahogy már ez menni szokott, most is az alábbi kérdésre válaszolók között sorsolom ki a könyveket. Pénteken este nyolcig lehet kommentelni, utána a véletlenszám-generátor dönt a nyertesek kiléte felől. A kérdés pedig:
Szerinted mi a szülők számára a legnehezebb feladat a kamaszkorban?
Ha nincs kamasz gyereked, akkor hogyan emlékszel a saját ifjúkorodból?
Kíváncsian várom a válaszaitokat, amelyek minden alkalommal nagyon tanulságosak. Persze, a könyv megvásárolható a Harmat Kiadó weboldalán (is), ára ott a bolti árnál kedvezőbb, 2000 forint.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)