A somlói torta

Lehet, hogy nagyképűen hangzik, de ez tényleg AZ. Az igazi somlói galuska – tortaként. Sokat kísérleteztem vele, hol a krémen kellett “állítani”, hol a piskóta mennyiségén, na meg a rumén, hogy kellően szaftos, kellően rumos legyen – de megvan. 12 szép nagy szelet lesz, minimum.

Nem egyszerű. Somlói galuskát készíteni eleve nem gyors mutatvány, de ha még tortaként is akarjuk tálalni, plusz idővel kell számolnunk. A neten vannak ugyan somlói torták, de mind túl “jólfésült”; a somlói akkor jó, ha minden mindennel keveredik, az pedig a lap-krém-lap-krém-lap-öntet kivitelezéssel nem történik meg.

Először is szögezzük le: a somlói galuska nem a hulala-hab alá rejtett, maradék tortalapokból összedobott, vaníliapudinggal és csokimázzal leöntött desszert. Nem. Tiszteljük meg ezt a nagyszerű édességet azzal, hogy nem csúfoljuk meg lustaságból, ne adj’ Isten igénytelenségből ál-hozzávalókkal, az instant világ gyorsan oldódó E-számaival. Vegyük a fáradságot, adjuk meg a neki járó időt, energiát és pénzt. Aztán, tegyünk a villánkra egy falatnyit, és emlékezzünk meg Gollerits Károlyról, a Gundel étterem egykori legendás főpincéréről, akinek fejéből kipattant az ötlet az ötvenes években. A következő falatnál jusson eszünkbe az ötlet megvalósítója, Szőcs József Béla cukrászmester, aki az 1958-as brüsszeli világkiállításon szakmai díjat is nyert a somlóival, s akitől az elnevezés is származik:  a fóti Somlyó a névadó, a mester ugyanis e domb lábánál, Kisalagon élt, ahol később saját cukrászdát nyitott.

Ez az én verzióm, amelyre tálaláskor még friss tejszínhab kerül.

A desszert sarokpontja a háromféle piskótalap: sima, diós, kakaós.

Aztán, főzünk egy sárgakrémet vaníliával, amitől máris vaníliakrémmé avanzsál; a lényeg, hogy nem zacskós pudingporral dolgozunk.

Következő elem a puncsszirup, a végén a csokiöntet. Ennyi dióhéjban (tényleg, dió is kell!), és akkor most jön a recept.

1. A sárgakrém elkészítése

Hozzávalók:

6 tojás sárgája

15 dkg cukor

3 púpozott ek étkezési keményítő

1 l tej

1 vaníliarúd kikapart magjai

A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket eltesszük a hűtőbe valami máshoz, most nem használjuk fel. A sárgákat egy lábasba gyűjtjük, összekeverjük a cukorral, a keményítővel, hozzáöntjük a tejet, a vanília magjait is belekaparjuk, és folyamatos keverés mellett addig melegítjük, amíg be nem sűrűsödik. Ne forraljuk, nehogy a tojássárgája kicsapódjon. Ha ez mégis megtörténik (de ne történjen meg), botmixerrel javíthatunk a dolgon.

2. A puncsszirup

Hozzávalók:

3 narancs leve és héja (de csak akkor,ha kezeletlen héjút kaptunk)

1 dl rum

10 dkg cukor

Ezt főzzük össze; ha szeretnénk, hogy az alkohol jórésze elillanjon, akkor minimum 5 percig forraljuk.

3. A csokiöntet

8 dkg porcukor

1 dl rum

8 dkg vaj

4 dkg kakaópor

Először forraljuk össze a rumot a porcukorral – ugyanaz vonatkozik a kevésbé alkoholos állapot elérésére, forralni kell.

A forró folyadékba tegyük a vajat, végül a kakaóport, és gépi habverővel keverjük csomómentesre.

4. A piskóták

Ezt hagyjuk a végére, mert amint megsülnek, már állíthatjuk is össze a tésztát.

Tehát sima, diós, kakaós.

I. sima

4 tojás

4 ek cukor

4 ek liszt

A sütőt melegítsük elő 200 fokosra.

Én sosem választom szét a tojásokat, a cukorral együtt minimum 4-5 percig verem magas fokozaton, ugyanolyan lesz a végeredmény, mintha külön felvertem volna a habot. Tehát, 4-5 perc a tojásnak és a cukornak, utána kanalanként belekeverjük a lisztet, ezt már alacsony fokozaton vegyítjük el benne.

Sütőpapírral bélelt tepsire öntjük, elsimítjuk, 10 perc alatt megsütjük (aranybarnára).

II.

A kakaós lapot ugyanígy készítjük, 4 tojás, 4 ek cukor, 3 ek liszt és 1 ek kakaópor.

III.

A diós: 4 tojás, 4 ek cukor, 4 ek darált dió, 2 ek liszt.

5. Egyebek

Van még itt olyan, hogy 3 dkg dió száraz serpenyőben megpirítva, durvára törve (pl, mozsárban), illetve 5 dkg mazsola előzőleg rumba áztatva.

Na, akkor most.

Fektessük alulra a diós lapot (nem mintha olyan nagy jelentősége lenne), locsoljuk meg a puncsszirup harmadával, szórjuk meg a mazsola harmadával, kenjük rá a krém negyedét.Mehet rá a következő, kakaós lap. Szirup következő harmada, kis mazsola, krém második negyede.

És jöhet az utolsó, sima lap, amit meglocsolunk a szirup maradékával. Az így összeállított süteményt kb, 3 centis csíkokra vágjuk, majd a csíkokat is eldaraboljuk cirka 5-6 centi hosszú szeletekre.

Innentől mutatom.

Fogunk egy piteformát, ami azért praktikus, mert a perem nem engedi majd kifolyni a csokimázat. Elkezdjük belerakosgatni a darabolt süteményt – én így szoktam, amint azt a képen látjátok.

Amikor kiraktuk a forma alját, rákenjük erre a sorra a maradék krém felét.

Körbevesszük a sütit tortagyűrűvel; újra tészta jön, de merőlegesen az alsó sorra, és kicsit szét is tolhatjuk a lapokat.

Következik a krém maradéka.

Végül a csokiöntet is a helyére kerül, majd az egészet megszórjuk a pirított diódarabokkal. Tegyük hűtőbe.

Aki idáig elolvasta, nagyon elszánt. Respect.

Címkék: , ,

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »