Mai Móni

Nem bírod a kötöttséget? Fogyj alacsony glikémiás indexű ételekkel!

Nem  fizetett hirdetés ez, hanem alternatíva felkínálása azoknak, akik megállapították az utóbbi egy-két hónapban, hogy hú, aztakutyafáját, híztam.

Kipróbáltam valamit, ami működik, és gondoltam, felhívom rá a figyelmeteket – hátha valaki éppen azon tűnődik, hogyan szabaduljon meg a rárakódott úszógumitól.

Mitől fogynak a paleósok? Vagy a norbisok? Vagy a szénhidrátszegény diétások? Attól, hogy alacsony glikémiás indexű ételeket esznek.

A glikémiás index (GI) nem valami újabb hókuszpókusz, hanem azt mutatja meg, hogy egy étel milyen gyorsan alakul át cukorrá a szervezetben. A szőlőcukor a viszonyítási alap, annak 100 a GI-je.

A magas GI-jű ételekben a szénhidrát gyorsan alakul át cukorrá, hirtelen megemeli a vércukorszintet, ami után aztán gyorsan lezuhan, és arra kényszeríti az embert, hogy csipegessen még valamit. Minél alacsonyabb ez az érték, annál inkább hosszan tartó jóllakottság-érzést nyújt az adott élelmiszer. Ráadásul, ha valaki alacsony glikémiás indexű ételeket eszik, annak

– felgyorsul az anyagcseréje;

– csökken az étvágya;

– a teste fizikai teljesítőképessége nő.

Amellett, hogy az életminősége jobb lesz az embernek, még fogy is.

 

Többféle osztályozás van, általában a következőt használják:

MAGAS a glikémiás index 70 felett (ide tartoznak például: kristálycukor, szőlőcukor, cukros üdítőitalok és gyümölcslevek, szörpök, édesített tejes italok, alkoholos italok, fehérlisztből készült pékáru és tészta, torták, sütemények, édességek, édes és sós kekszek, müzli, gabona- és kukoricapehely, fehér rizs, burgonya, szőlő, banán, datolya, aszalt gyümölcsök, 70%-osnál alacsonyabb kakaótartalmú csoki).

KÖZEPES 56-tól 69-ig (teljes őrlésű pékáru, kukorica, borsó, barna és basmati rizs, quinoa, bulgur, kuszkusz, mangó, édesburgonya).

ALACSONY 55 alatt (csicsóka, zabpehely, árpa,bab, lencse, csicseriborsó,  dió, kesudió, joghurt, kefir, a zöldségek többsége, a gyümölcsök többsége – kivéve a banán, a mangó, az ananász, a datolya, a szőlő -, min. 70%-os étcsoki, nyírfacukor).

Jó táblázatot találhattok ITT.

Nagyon sok finom ételt el lehet készíteni alacsony glikémiás indexszel, ezen az angol nyelvű weboldalon  sok ilyen ötletetet kaphattok, itt pedig magyarul is. Itt a blogon a paleo receptek mind alacsony GI-űek. Szabadon variálhatóak az alapanyagok, tehát nem kell előre beosztott szigorú étrendet tartani (azt én is utálom), hanem lehet válogatni.

Ne feledkezzetek meg a mozgásról sem – de akkor is: a fogyás 70 százalékban az étkezésen múlik, a mozgás 30 százalékban számít.

Innentől már csak elhatározás kérdése!

 

 

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Hajnalka Beke says:

    Szia,
    terhességi cukor miatt kénytelen vagyok a 160g-os CH diétát tartani, de … 4 hét alatt közel 4,5 kg ment le rólam és úgy, hogy nem jártam el edzeni. Észrevétlenül.!!
    A diétákat és a megkötéseket én sem bírom, de úgy tűnik ez lesz szülés után is az út amit járni fogok, hogy az áhított alakomat majd visszanyerjem.
    Aki éhezés nélkül fogyni akar az vágjon bele. Nem fogja megbánni.
    Örülök, hogy írtál róla. Köszönöm. 🙂

  2. annie says:

    Kedves Móni!
    Én is sokat fogytam már ezzel a módszerrel, kifejezetten a GI diétával, tényleg működik, most is ezt folytatom. Csak azért merek előhozakodni, mert Te is ajánlottál egy linket, szóval nálam is lehet dúskálni a GI receptekben: lightkonyha.blogspot.com
    Nem írom külön, de minden receptem ilyen.
    A menütervem, ami nálad megjelent, szintén GI diéta a felnőttek számára, szívesen küldök még, azóta is eltelt pár hét.
    Tényleg eléggé szabad a GI diéta, nincsenek mennyiségi kötöttségek, és minden magas GI-jű ételnek megvan az alacsony GI-jű párja (vagy adagja).
    Üdv, Anna

  3. Tné Ildikó says:

    Sziasztok!

    Nemrégiben egy dietetikai tanfolyamon hívták fel a figyelmemet rá, hogy a joghurt/kefír, (kaukázusi is!) igaz, hogy az alacsony GI-kategóriába van sorolva, azonban, a magas tejcukor tartalom miatt ez megtévesztő! Sajnos igen csak fokozza az inzulintermelést, ami viszont minden, csak nem diétás, vagy fogyasztó hatású…! 🙁
    Nem kukacoskodni akarok, csupán megosztani veletek ezt az infót, hátha másoknak is jól jön (főleg inzulinrezisztenciás meddő hölgyeknek!).

    Akit bővebben érdekel, az bátran és alaposan kutakodjon a neten (külföldi oldalakon jóval több infót találni…), de az alábbi linken magyarul is olvasható röviden a lényeg:
    http://fogyas.drtihanyi.hu/cikk/glikemias-index-es-terheles
    Amúgy 10 kg-t fogytam éhezés nélkül a GI és az Inzulin-index figyelembe vételével, amit azóta tartok is, igaz azóta már a Paleo felé kacsintgatok… 😉
    Üdv.!

  4. maimoni says:

    Köszönöm, hogy megemlítetted, én is gondoltam, hogy írok erről az inzulin-indexről, az második szint…:) Gratulálok a sikeredhez!!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!