Mai Móni

Személyiségtípusok – ismerd meg önmagad!

Rengeteg párkapcsolati probléma amiatt alakul ki, hogy a felek nemhogy egymást, de saját magukat sem ismerik. Ezt a lángoló szerelem elfedi egy ideig, de aztán később előkerülnek a problémák: az egyik rájön, hogy őt valójában iszonyúan idegesíti, hogy párja folyton elhajigálja a zoknikat, hogy mindig mindent megígér, aztán sosem vált valóra semmit. A másik meg nem bírja elviselni társa szerinte beteges rendmániáját, hogy a papucsnak derékszögben kell állnia a falhoz képest, precízen, egymás mellett, hogy állandóan portörlővel mászkál, meg egyáltalán, hogy lehet annyira megszervezni az életet, mi lesz a spontaneitással?

Igazából, az ilyen jellegű problémák egész jól kezelhetőek, ha tisztában vagyunk azzal, ki milyen típusú személyiség, mikwho-am-i-person az erősségei, gyengeségei. Ha pedig tudjuk, magunkról, társunkról, gyerekeinkről, az sokat segíthet abban, hogy jobban megértsük, elfogadjuk reakcióikat, hangulataikat.

Alapvetően négy csoportról szoktak beszélni, ezeket az ókorban nevezték el, amikor azt gondolták, hogy a temperamentumot bizonyos testnedvek teremelődési mennyisége befolyásolja. Ezek a nedvek a vér (sanguis), a sárga epe (cholos), a fekete epe (melancholos) és a nyál vagy nyák (phlegma). Ezek alapján határozták meg a szangvinikus, a kolerikus, a melankolikus és a flegmatikus személyiségtípust.

Ha van kedvetek egy kis játékhoz, tölsétek ki az alábbi minitesztet, amelyben négy jelzőcsoportot találtok. Mindegyik csoportból válasszátok ki azt az egy sort, amely leginkább jellemez benneteket. Ha valaki úgy érzi, őt két sor is jól jellemzi, akkor is próbálja meg a jobbat kiválasztani. A végén nem kell a Küldés gombra kattintani, csak azt sehogy sem tudtam eltávolítani…


Most nézzétek meg, egy-egy jelzőcsoportból hányas számú sort jelöltétek be. Akik túlnyomórészt az 1-est, nos, ők a népszerű szangvinikusok.

A társaságok középpontjai, örök mókamesterek, akik imádnak rivaldafényben lenni. Nagyon fontos számukra más emberek szeretete, ettől érzik magukat értékesnek – éppen ezért mindent megtesznek, hogy magukra tereljék a figyelmet. Egy szangvinikus akárkivel kapcsolatot teremt pillanatok alatt; minden érdekli, kíváncsi – de a száraz tények hidegen hagyják. Sztorik, pletykák, vicces történetek jöhetnek minden mennyiségben… Társaságban onnan ismerjük meg, hogy általában folyamatosan beszél. Sosem nő fel, játékos és komolytalan, mindent elvállal, aztán jól el is felejti. Ha találkozód van vele, örülhetsz, ha odaér, ha nem tévesztette el a helyet vagy az időpontot, esetleg mindkettőt. Rendkívül színes egyéniség, szereti az egész világot, hatalmas ölelésekkel üdvözli nemrég látott ismerőseit. Érzelmei gyakran hullamoznak, haragra lobban, de gyorsan meg is bocsát, és máris újra szép a világ. Hajlamos arra, hogy a körülményei irányítsák az életét, sokszor túloz. Általában jellemzi, hogy érzelmi alapon dönt, elkezd dolgokat, de nem fejezi be.

Ha szangvinikussal élsz együtt (akár a párod, akár a gyermeked az), nem fogsz unatkozni, az biztos. Az élet vele izgalmas, pezsgő. Ha a gyereked tartozik ebbe a csoportba, azt tapasztalhatod, hogy nehezen megy neki a „száraz” tárgyak tanulása, ám ahol dumával lehet boldogulni, ott ő király.
Szinte lehetetlen rá haragudni.

A 2-essel jelölt csoportok a kolerikusok jellemzői.

A kolerikus tudja, mit akar, és tűzön-vízen át el is éri. Céltudatos, megy előre, mint a tank, vágja a bozótot a dzsungelben, hogy a többiek mehessenek utána. Nem tűri az igazságtalanságot, szókimondó, forradalmár alkat. Fontos számára, hogy vezethessen másokat. Lényegretörő, kitartó, rendkívül aktív. A versenyzés élteti, na meg a győzelem, mert veszíteni, azt nem tud. Nem fél a konfliktusoktól, szókimondása miatt gyakran része is van benne. Ha a férjed kolerikus, és te piros autót szeretnél sárga tetővel, biztos lehetsz benne, hogy megkapod.
Ez a típus nem hisztizik, nem érzelgősködik. Következetes, erőteljes fellépése és kisugárzása miatt az emberek általában rögtön hallgatnak rá és elfogadják, amit mond. Vészhelyzetben mindig észnél van, sosem esik kétségbe, tudja, mit kell tenni, és meg is teszi. Ha nem kontrollálja magát, könnyedén parancsolgatóvá, önteltté, tapintatlanná válik, és úgy tűnhet, nincsenek érzelmei.

Ha a gyereked kolerikus, ezt a tetterőt nem letörni kell benne, hanem jó irányba állítani: plusz feladatokkal kell ellátni, hiszen őt a teljesítmény érdekli.

A 3-as csoport a melankolikusoké.

A melankolikus az, aki rendszerez, listát ír, precíz, pontos, akinek a garázsában a csavarok nemcsak méret, de szín és fejnagyság szerint is külön dobozkákba vannak rakva. Mindig tudja, mit hol talál, éppen ezért irgalmatlanul idegesíti a rendetlenség: ő harmóniára törekszik. Egyszerre egy dologgal foglalkozik, azt viszont igyekszik tökélyre vinni – és mindig befejezi, amit elkezdett. Ruhája tiszta, vasalt, ügyel a részletekre. Remek humora van, méghozzá finom, amit a felszínes emberek sokszor nem is értenek. Nehezen oldódik fel, érzelmei lassan alakulnak ki, ha viszont létrejönnek, azok tartósak maradnak. Egy melankolikus hűséges társ, figyel arra, amit a másik mond, és mélyen együttérez. Ugyanakkor hajlamos az önmarcangolásra, a depresszióra, egy szangvinikussal ellentétben egyáltalán nem könnyen teszi túl magát a dolgokon. Rengeteget mérlegel, mielőtt dönt, hiszen a tökéletes megoldást keresi, mert számára csak az az elfogadható. Zavarba jön a bókoktól. Ha megbántódik, némaságba burkolózik, és képes akár hetekig úgy maradni. Gyakorolnia kell a megbocsátást, az nehezen megy neki.

Akikre leginkább a 4-essel jelölt sorok tartalma igaz, ők a flegmatikusok.

A flegmatikus a béke embere. Nem bírja a konfliktust, a veszekedést, viszont mindig mindenkit meghallgat – ő az a bizonyos lelki szemetesláda. Diplomatikus, békéltető, mindenkivel jól kijön. Szeret belesimulni a környezetébe, egyáltalán nem akar feltűnni. Neki az is jó, ha esik, meg az is, ha süt a nap. Csendes, nyugodt, laza, kiegyensúlyozott, jó emberismerő. Nyomás alatt jól teljesít, jól bírja a feszültséget, és könnyen alkalmazkodik a megváltozott helyzetekhez. Nincsenek túl nagy igényei, apróságoknak is tud örülni, bár az érzelmeit nehezen mutatja ki. Fogalmazásában általában tömör, velős. Sokszor nincs motivációja, lusta, fáradt, ilyenkor jelmondata az, hogy “amit ma megtehetsz, az ráér holnap is”.  Nem szeret célokat kitűzni maga elé, időnként úgy tűnik, nemtörődöm, hanyag, feledékeny. Általában a legkisebb ellenállás irányába halad.

 

Persze, nem minden ember vegytiszta szangvinikus vagy kolerikus vagy melankolikus vagy flegmatikus, a típusok keveredhetnek is bennünk, de ha az alapokkal tisztában vagyunk, könnyebben megértjük magunkat – és a másikat is.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. aheninterior says:

    Nos, ez biztos így van, de az utolsó kettőnél nem is tudtam választani…tényleg nem! Vegyes lehetek, és tény hogy nem a társaság középpontja 🙂

  2. maimoni says:

    Igen, én is úgy találtam, hogy bár nagyrészt a flegmatikus vonások igazak rám, de azért van más is…:)

  3. akárky says:

    Nekem mind a négyből van 1-1, akkor én ki vagyok???! 😉

  4. maimoni says:

    😀 Színes egyéniség.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!