Szeretném bemutatni lelkesedésem legújabb tárgyát, George-ot.
Habcsók, eper, tejszínhab.
Kell ennél több?
Tehát, a neve George Hamilton, receptjét Gabi blogján, a Notburga konyháján találtam. Igazából eperszezonra való süti ez, amikor friss, finom eperszemekkel lehet telerakni a habot, de nem bírtam még hónapokat várni, muszáj volt kipróbálnom a receptet, így fagyasztott eperből főzőtt sűrű, ám nem túl sok cukorral édesített öntettel, vagy tulajdonképpen dzsemmel kevertem össze.
Hozzávalók:
15 dkg vaj
15 dkg porcukor
6 tojás sárgája
18 dkg liszt
1 tk sütőpor
késhegynyi vaníliaőrlemény (vagy egy cs. vaníliás cukor)
A habcsók-tetőhöz:
6 tojásfehérje
18 dkg porcukor
1 ek keményítő
1 tk citromlé
5 dkg szeletelt mandula
Töltelék:
6-7 dl tejszín
1,5 csomag zseléfix, vagy kiszámított mennyiségű habfixáló
eper, esetleg konzerv barack, vagy, ahogy én készítettem, 60 dkg eperből, csökkentett mennyiségű cukorral Dzsemfix-szel főzött eperdzsem
A menet:1. Elkészítjük a tésztát: két habcsókos piskótaszerű lapot kell sütnünk, az egyik alulra, a másik felülre kerül majd. A tojássárgáját habosra keverjük a porcukorral, hozzáadjuk a vaníliát, az olvasztott vajat,a lisztet és a sütőport. Sűrű masszát kapunk, amit pontosan kétfelé osztunk. Ha van két 26 centis tortaformánk, vagy állítható tortagyűrűnk, akkor egyszerre is tudjuk sütni légkeverésen a két lapot; ha nincs, egymás után kell sütnünk őket. A sütőpapírral kibélelt tortaformába simítjuk a tészta felét, elég ragacsos massza, úgyhogy kenni kell. Habbá verjük a tojásfehérjéket a porcukorral, citromlével, a vége felé a keményítőt is hozzáadjuk; az így kapott hab felét is elosztjuk szépen a tésztán, és megszórjuk vágott mandulával. Ha van még egy ugyanakkora tortaformánk, akkor abba a tészta és hab másik felét tesszük. Légkeverésen 160, alsó-felső sütéssel 180 fokon 35 percig sütjük a lapokat.
Amikor elkészültek, kivesszük őket a formákból, az egyiket egyből fel is vágjuk 12 egyforma szeletre – én legalábbis ennyire vágtam. Ez lesz majd a teteje, és azért kell most felvágni, mert a habbal betöltött torta tetején maximum trancsírozni tudnánk.
Amíg a lapok hűlnek, verjük fel a tejszínhabot a Zselatin fixszel, vagy a habfixálókkal, kevés porcukrot is adhatunk hozzá, de nem kell túl sok, mert a két lap úgyis jó édes lesz.
Ha kihűlt, az alsó lap köré visszatesszük a tortagyűrűt, és betöltjük: én ezt úgy vittem véghez, hogy rákentem a tejszínhab felét, abba a képen látható módon kicsit beleforgattam a friss, de már nem meleg dzsem egyik részét, rákentem a tejszínhab másik felét,és abba is forgattam még dzsemet, gondoltam, így majd talán egyenletesebben eloszlik.
Miután a krémmel is megvagyunk, szépen rárakosgatjuk a tetejét. Éjszakára, de minimum három órára hűtőbe tesszük, hogy szépen összeálljon.
Ígérjétek meg, hogy egyszer, legalább egyszer az életben kipróbáljátok. Örülni fogtok.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Móni, kérlek szépen mond meg, mi az a vaniliaörlemény? Ismerek vanilia rudat cukrot kivonatot, de örleménnyel még nem is találkoztam.
Úgy kaptam ajándékba a vaniliavarazs.hu-tól – ez van ráírva, vanília őrlemény. Azt hiszem, ebbe a héjat is beleőrölik.
Megigérem!!!! nagyon jól néz ki, biztosan finom is!
Szívesen megígérném, de nálunk csak én eszem édeset, így a karamell is csak díszíti a hűtőt (pedig finom), a febr. 28-án kapott tortámból is van még vagy három szelet.
Szóval csak nekem ennyi tejszínhabbal? Azt hiszem inkább megkóstolom egy cukrászdában. 🙂
Ildikó
Na jó, megadom a helyet meg az időpontot:-)
De jó lenne benyúlni a monitorba és valóságosan kiemelni egy szeletet ebből a tortából. Nyamm!
Istenien néz ki! Mentve:-)
Errefelé (Finország) Brita tortának ismerik, tepsiben sütik meg, kettévágják, egyik felére jön a krém, a krémre a másik fele. Én már ettem rebarbarás, kivis és citromos változatban is, de az epres az igazi. Tényleg nagyon finom.!
Németországban meg Himmelstorte, mármint mennyei, és tényleg az:)Picit más a receptem hozzá (habba nem teszek keményítőt meg citromlevet, és a dekák is kicsit eltérnek a tiédtől), de a lényege ugyanaz. Gránátalmával is finom, meg őszibarackkal, vagy friss áfonyával…R.
Hú, Móni! Megint nagy kedvet csináltál egy George-hoz! Mamám lesz hamarosan 80 éves, megint beveszem a menüsorba 😉
Köszönöm Móni.
Már csak azt kellene kitalálnom, itthoni körülmények közt hogy lehet ledarálni a héjat is. Sok vaníliát használok, de mindig sajnáltam kidobni a héját, ez 1 jó alternatíva lenne a hasznosításra.
Szerintem jól ki kell szárítani (a cukorban jól megszárad), aztán aprítóval megpróbálkozni, vagy még jobb, ha van kávédarálód.
Juuujjjjj…akarom!!!
Kedves Móni, csoda finom,anno elkeszitettem. Most glutenmentesen szeretnem, szerinted rizsliszttel jo lesz? Vagyx kerverjem kukricaliszttel? Nem szeretem az elore keverten kaphatzo gm liszteket.
Szia, hát, ebben nem igazán tudok jó tanácsot adni, mert nincs tapasztalatom. Amivel a legjobb gluténmentes piskótát tudod készíteni, azt a lisztet használd.
Köszi! 🙂 Végül fele-fele kukoricaliszttel és rizsliszttel készítettem. Jó lett. 🙂