Forrás |
Akármennyire is egészségesen táplálkozik valaki, mozogni kell.
Aki fogyni szeretne, annak – Bea ajánlása szerint – hetente háromszor 1-1,5 órát intenzív testedzéssel kell töltenie.
Hogy milyen mozgásformát válasszunk, azt meghatározza habitusunk, rajtunk levő súlyfelesleg, illetve az, hogy a kitűzött célunkat melyikkel érjük el leginkább.
Nagyon sok jó testedzési lehetőség van – mindenkinek meg kell találnia a hozzá legjobban illőt, amit élvezni tud, mert különben rövid úton csömör, legrosszabb esetben a sportolástól való elidegenedés az eredmény.
Nagyon szeretek futni, ez nem is kerül pénzbe, ráadásul friss levegőn is lehet közben az ember – ugyanakkor akin sok súlyfelesleg van, az ne a futással kezdje. Nagyon megterhelheti vele a térd- és bokaízületeit, akár visszafordíthatatlan károkat is okozhat. Tempós sétával kiválthatja a futást. Érdemes elmenni egy konditerembe, sok helyen külön személyi edző igénybevétele nélkül is elkészítik azt a fittségi tesztet, ami tulajdonképpen állapotfelmérés, pontosan megnézik a súlyt, a testzsírszázalékot, kikérdezik a delikvenst a különböző betegségeiről, hogy személyre szabott edzésprogrammal vághasson neki a kilók legyőzéséhez vezető útnak.
A konditeremben az a jó, hogy kardiogépeket is, erősítőket is találunk egy helyen, a legkülönbözőbb izomcsoportokat lehet megdolgozni, és mindig van szakértő felügyelet. A zsírégetés a bizonyos zsírégető zónában a leghatékonyabb, amelyet úgy számolhatunk ki, hogy (220-életkor)x0,65 – ez adja a pulzusszám elérendő alsó határát, ahol elkezdődik a zsírégetés (rossz hír, hogy nem 20, hanem 40 perc után…), a felső határt a 0,65-ös szorzó 0,85-re való lecserélésével kapjuk meg. Utána kezdődik az állóképességi zóna. Általánosan, pulzusszámláló nélkül úgy határozhatjuk meg, hogy amíg a mozgás közben tudunk beszélni, a zsírégető zónában vagyunk, amikor már nem, az az állóképességi.
Miután megindul a fogyás, érdemes elkezdeni kis súlyzókkal, nagy ismétlésszámmal dolgozni, a későbbiekben pedig nagyobb súlyzókkal, kevesebb ismétlésszámmal formálni. Bea elmondása szerint nagyon sok nő ilyenkor azzal kezdi, hogy ők aztán nem akarnak ám nagy, férfias muszklikat…! Nos, nem kell aggódni, “megfelelő” mennyiségű férfihormon-bevitel nélkül ez nem fog menni.
Nagy túlsúllyal rendelkezőknek nagyon jó az általam már többször magasztalt callanetics, bár nem ismerem, de állítólag szintén fantasztikus a pilates és a bodyart. Van, aki a spinningre esküszik, más biciklizni szeret… Egy barátnőm a neten fizetett elő olyan edzésprogramra, amely során személyi edző állít össze időről-időre újabb terveket, közösség kapcsolódik az oldalhoz, mintegy kollektív lelkiismeret, és az előfizetők valóban tornáznak otthon, majd megbeszélik eredményeiket, tapasztalataikat – barátnőmön látom, hogy ez a módszer is bizony hatékony.
Bárki bármit sportol, alapszabály: az elején 10 perc bemelegítés, a végén 10 perc nyújtás!
Nektek melyik mozgásforma vált be?
(Továbbra is lehet kérdezni Beától, a praktikaksokgyerekhez(kukac)gmail(pont)com-ra küldjetek e-mailt, a tárgy mezőbe írjátok be, hogy “Kérdezz Beától”.)
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)