Kövér gyerekek

Forrás

Nem tudom, hogy én lettem-e csak érzékenyebb a látványra, de mostanában megdöbbentően sok elhízott, kimondottan kövér kisgyereket látok. Nem egyszerűen kis túlsúllyal rendelkezőket, hanem borzasztóan hájasakat. Kifejezetten megbotránkoztam nemrég egy rendezvényen, ahol egy rózsaszínbe öltöztetett, a saját normál súlyának kétszeresét cipelő hatéves-forma szőke “cukipuki” kislányba az anyukája csak úgy diktálta bele a lángost.

Mindig felmerül bennem a kérdés, vajon a szülők mit tesznek azért, hogy a gyerekeik ne legyenek kövérek?

A fent említett anyuka, gyanítom, nem sokat. Mert akkor inkább lenne nála valami gyümölcs, vagy fehérje, de hogy pont a szénhidrátot tömi egy rettentően elhízott gyerekbe – ez több, mint felelőtlenség.

Végiggondolja-e az ilyen szülő, hogy a kóros elhízásnak milyen következményei lehetnek? Hamar beköszönhet a 2-es típusú diabétesz, a magas vérnyomás, különböző mozgásszervi, illetve szív- és érrendszeri problémák, a lelki bajokról, komplexusokról nem is beszélve.

Természetesen nem azokról az esetekről beszélek, amikor a túlsúly mögött valamilyen fizikai betegség húzódik meg; az esetek zömében szó sincs ilyen problémáról, a hiba a táplálkozásban van. A rengeteg csoki, cukor, süti, chips, cukros üdítő, készétel, és persze a mozgásszegény életmód mind-mind megteszi a magáét azért, hogy a kövér gyerekből kövér felnőtt legyen, lehetőleg ne túl hosszú életű.

Bálint fiamnak volt olyan időszaka, úgy hat évvel ezelőtt, amikor aggódva figyeltük, hogy eléggé kikerekedett. Véget vetettem a cukros üdítők, chipsek vásárlásának, a gyereket pedig sportolni küldtük; a súlyfeleslege szépen megcsappant, mára pedig nyurga, kifejezetten vékony kamasz lett belőle. Persze, ebben annak a negyven centinek is sok szerepe van, amit azóta nőtt…

Nagyon fontosnak érzem, hogy a gyerekkori elhízással fokozottan foglalkozzunk. Azt olvastam valahol, hogy a gyerekek minden korosztályában megháromszorozódott a túlsúlyosok aránya az utóbbi tíz évben – holott pontosan ebben az időszakban egyre nagyobb hangsúlyt kapott a tudatos táplálkozás. Egyre többet tudunk – mégis egyre nagyobb a baj.

Hát hogy van ez?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »