Ezzel már nagyon régóta tartozom, főleg Emilinek, aki többször is kommentelte, hogy türelmesen várja az első rész folytatását…
Ezúttal nem folyóiratokban tallóztam, hanem olyan könyveket kerestem, amelyek a háztartástannal foglalkoznak. Minél régebbről, persze. A kutatómunkát a keszthelyi Festetics-kastély könyvtárában végeztem most is, mint már annyiszor, bár szomorúan kellett tudomásul vennem, hogy az igazgatóváltással együtt a kutatás feltételei is megváltoztak: most nem egy évre 1500 forint az engedély, hanem egy hónapra.
Egyébként nagyon buli már csak bejutni is oda, mert az ember megy a nézelődő múzeumlátogatók között a kastély folyosóján, majd egyszer csak belép a kordon mögé, és amikor minden szem rászegeződik, eltűnik egy afféle rejtekajtón át.
Lépcsőházba ér, ott fölmegy amolyan cselédlépcső-szerűségen egy emeletet, aztán benyit egy másik ajtón, öreg faburkolatú termekbe ér, ahol faltól-falig, padlótól mennyezetig réges-régi könyvek sorakoznak. Ez a könyvtár nem az a könyvtár, amit a nézelődők megszemlélhetnek, ez itt, kérem egy kis titkos könyvtár. Nagyon szeretem az itt dolgozó könyvtárosokat (is), rendkívül segítőkészek, sőt, már nagyjából azt is tudják, mi az, ami engem érdekel. Egy baj van: kölcsönözni nem lehet, így a befogadható információ eléggé behatárolt.
Nos, amit most találtam, igazi kincs, ma ugyanolyan aktuális, mint dédanyáink, vagy inkább szépanyáink életében – 1890-ben adta ki ugyanis a Franklin-Társulat. Vicces, a hirdetését is megtaláltam a Vasárnapi Ujság 1890. évi, augusztus 3-i számában, ebből kiderül, hogy
A F r a n k l i n – T á r s u l a t, kiadásában Budapesten megjelent ésminden könyvárasnál k a p h a t ó:A családi boldogság.M i n d e n r e n dü a s s z o n y ok és l e á n y ok s z á m á r a.SzerkesztetteK A L O C SA R Ó Z A
Sejtettem, hogy háztartástan tárgykörben fogok érdekességeket találni, mert a gróf Festetics György által 1797-ben alapított keszthelyi Georgikonban, amely Európa első agrár-felsőoktatási intézménye volt, nemcsak gazdatiszti, erdészeti, mérnöki, jogi képzés folyt, hanem több szakon közép, vagy alapfokú oktatás – így az erdészek, építészek, ménesmesterek, kertészek, földművesek mellett gazdasszonyokat is képeztek.
Érdeklődve vettem kezembe a könyvet. Vajon egy újabb Pataki Mária-féle, kioktató, teljesíthetetlen feladatokkal sokkoló mű lesz ez is? De nem, nem az. Ez a szó legnagyszerűbb értelmében vett remekmű, rengeteg, a mai lányok-asszonyok számára is megszívlelendő tanáccsal.
A legnagyobb különbség Pataki Mária és Kalocsa Róza között az, hogy míg sok szempontból mindkettő ugyanarról ír, A dolgozó nő háztartása olvasása közben az ember csak háborog magában, A családi boldogságot viszont szerzője olyan szeretettel írta, hogy az érinti meg az olvasót folyton.
De ki is volt Kalocsa Róza? Ifjúsági író, lapszerkesztő, fordító, pedagógus. Meglepő, nem?
Az életrajza alapján egy modern nő alakja rajzolódik ki előttünk. 1831-ben született, apja tanító volt. Ő maga is az lett, majd Pesti Evangélikus Református Felsőbb Leányiskola igazgatónőjeként tevékenykedett. 1875-től 1893-ig igazgató tanítóként dolgozott Szatmáron, Újpesten, Somorján és Cegléden. 1893-tól 1901-ig Debrecenben az Evangélikus Református Felsőbb Leányiskola internátusának igazgatója volt. Pedagógiai munkásságának talán legnagyobb érdeme, hogy a nőneveldékben ő vezette be és honosította meg a magyar nyelv rendszeres tanítását. Egyébként magyar nyelvet, történelmet, németet, francia nyelvet, gazdaságtant, egészségtant tanított és ő volt a női kézimunkák „fővezetője”.
Rengeteget írt; cikkei jelentek meg a kor ismert lapjaiban, többek között a Családi Körben, a Hölgyfutárban, a Gyermeklapokban, az Ország Világban, a Debreceni Reggeli Újságban,ezenkívül meséket, színdarabokat, nyelvkönyveket, verseket, szépirodalmi elbeszéléseket, regényeket jelentetett meg könyv alakban, illetve illemtan és háztartástan témában is publikált. Jelentősek a francia fordításai és nyelvkönyvei is. Nagyon sok írása azonban álnéven jelent meg – úgy mint: Clió, Kardos Pál, Kovácsházi László, Nagy Lajos, Róza néni, Tanító néni, Szegedi Nagy Sándor, Szegedi Nagy Lajos.
Még egy nagyon érdekes adat róla: több kötete jelent meg a volapük nyelv nyelvtanáról, annak tanulási, tanítási módszereiről. Tudjátok, mi az a volapük? Egy olyan mesterséges nyelv, mint később a sokkal sikeresebb eszperantó; a bábeli zűrzavar legyőzésére tett kísérlet volt, hogy az emberiségnek legyen egy közös nyelve. Az 1879-ben debütáló volapüköt fénykorában 40 országban mintegy 200 ezer ember ismerte, beszélte, ma mindössze húszan vannak… Tíz évig virágzott a mozgalom, aztán az eszperantó, amely jobban használhatónak tűnt, elcsábította a híveket.
Kalocsa Róza magánéletéről nem derül ki sok: a Magyarországi protestáns egyháztörténeti lexikon (Bp., 1977) tíz sorban emlékezik meg róla, és megemlíti, hogy “mint özv. Márkus Elekné halt meg”. Férjéről nincs adat, annyi bizonyos, hogy gyermekük nem született. Kalocsa Róza végül szegényen halt meg 1901. február 16-án Debrecenben, ahol utcát neveztek el róla.
![]() |
A könyv előszavának egy részlete – elgondolkodtató… |
Dióhéjban ennyi tehát e haladó szellemű, mélyen hívő nő élete – hogy mi miért, és pontosan hogyan alakította a sorsát, azt sajnos nem tudom kideríteni. Ami a fent említett könyvében, A családi boldogságban – amelyet tanítványainak ajánlott – azonnal feltűnik, az az, hogy mindennél fontosabbnak tartotta a jó házasságot, illetve, a családi béke megőrzésében a nő szerepét. Leszögezte: “a boldogságot, amennyiben itt a földön föllelhető, csakis a családéletben találhatjuk meg.” A továbbiakban szól a férj iránt való hű és igaz szeretetről, arról, hogy a nő legyen türelmes férje hibáival szemben, az egymás iránti nyíltszívűségről, őszinteségről, a békeszeretetről, a szelídségről. Afelé terelgeti tanítványait, hogy az otthon hangulatában a fő irányító a nő. A következőket írja Fecsegő barátnők cím alatt:
Ha családi boldogságot akarsz teremteni, vagy azt megőrizni, akkor sehol se légy szívesebben, mint saját otthonodban, és soha se engedd házadat kíváncsi és fecsegő asszonyok gyűlőhelyévé. (…)
Fecsegő asszonyok társasága okvetlenül sokféle veszekedésbe kever, és benned a rossz indulatoknak egész raját kelti föl, mikről neked, magadnak tudomásod sem volt eddig. Ha e fecsegésekből értesülsz, hogy mások miket beszélnek s mi módon ítélnek rólad, az téged bosszúra és gyűlöletre ingerel, melyek lelkedből minden örömet kiölnek. Ha azt hallod, hogy más asszonyoknak mennyivel jobban van dolguk, mennyivel kellemesebb az életük, mint neked, úgy az irigységet, fölösleges vágyakat ébreszt benned, esztelenségedben elégedetlen leszesz saját körülményeiddel. Ha még azután ráadásul férjedet bírálgatják, gyalázzák ezek a kígyónyelvek, akkor csak egyenesen mondj le a boldogságnak még reményéről is. Ezért határozott erős akarattal ki kell magadat szabadítanod az ilyen nők társaságából, különben cseppenként csepegtetik a bizalmatlanság magvát lelkedbe az ilyen asszonyok, melyből gyanú, végre az ellenszenv halálos mérge fakad.
Kalocsa Róza arra is felhívja a figyelmet, hogy a fecsegés meghallgatásánál van egy sokkal nagyobb baj: “ha tudniillik férjed hibáját mások előtt föltárod.”
![]() |
Egy kis ízelítő – a lista persze még folytatódik. |
Abszolút bibliai alapokon állva kezeli a nő szerepét, ugyanakkor nem tuszkolja a bölcsességeket: szelíden int, szeretettel ad tanácsokat. A későbbiekben kitér a takarításra, a háztartás vezetésére, a konyha felszerelésére, a főzésre, zöldségek, gyümölcsök télire eltevésére, vagy például a vaj eltartására; szó kerül magaviseleti szabályokról, egészségügyi kérdésekről, betegségek, sérülések ellátásáról. Komplex kis kézikönyv ez egy kezdő kis háziasszony számára a legfontosabb tudnivalókkal – azt hiszem, a mai lányoknak is nagy szükségük lenne egy ilyenre. Még ha a kor bizonyos szempontból túl is haladta ezt az írást, hiszen az volt a megszokott, hogy a férj dolgozik, a feleség otthon van, az alapvető igazságok ugyanúgy érvényesek ma is, mint akkor.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Hm, Szabó Magda Régimódi történetében van szó folyton Kalocsa Róza könyvéről! Annyira jó, hogy írtál tóla. Gondoljunk bele, hogy akkoriban az a könyv etalon volt. az összes polgárcsaládban ebből nevelték a lányokat. Vagyis társadalmi konszenzus volt ( 😀 ) a tekintetben, hogy egy polgárlányt ebből és így kell nevelni. Mindenki tudta, hogy ez az irányvonal és kész.
Milyen fura, hogy mindig azt mondjuk, akkoriban a lányok otthonról hozták a háztartás-családi béke-stb tudást, pedig hat ezek szerint akkor is volt “gugli”, ahol az tanácstalan ifjú vagy kevésbé ifjú haziasszony keresgélhetett tanács után :).Nagyon szimpatikus, amit irsz, annyira szeretem ezeket a könyveket! Ha egyszer lesz egy parasztházam/vidéki konyhám,, ez alapján a lista alapjn rendezem be 🙂
Miért nem adják ki újra ezeket a könyveket? Azonnal kettőt vennék belőlük. Olyan jó lenne tudni mit hogy láttak, csináltak annak idején.Utólag biztos sok mindent megértenénk, elfogadnánk, ami annak idején nem tetszett, gondolok itt a nagyszülők, szülők intelmeire, tiltásaira.
Én is nagyon köszönöm ezt a bejegyzésedet-is!!!!Mint múzeumos, rajongok,ellenállhatatlanul vonzódok a régi dolgok iránt.:)Azt látom,hogy mivel el lett véve több generációtól az erkölcsnek bármilyen tanítása, tanulása, ez sajnos nagyon káros.Csak a szűk körben kell körülnézni.Még a saját házasságunkat is elég erő kell hozzá,hogy rendben tudjuk tartani,mivel nagy az ellenszél és nem az igazi,segítő tanácsok és példák árasztanak el bennünket,hanem főleg a rombolóak.Ezért is olyan nehéz a mostani fiataloknak.Remélem,hogy az enyéim -ők ezzel nyugtatnak- kaptak elég erős alapot az élethez.
KÖSZÖNÖM! Nagyon tetszett! Úgy szeretek régi korok bölcs asszonyairól/tól olvasni. Ha van még hasonló, változatlanul érdekel. Türelmes vagyok. 🙂
Érdekes, amit írsz, én Szabó Magda után sokkal inkább gondoltam Kalocsa Róza könyveit merev illemkódexnek, amik évtizedekre gúzsba kötötték a “jobb társaság” fiataljait. Kriszta
Nagyon-nagyon tetszett, amit írtál a könyvről és idéztél belőle!Hatalmas igazság, hogy el kell kerülni a pletykálkodást, pletykálkodók meghallgatását, mert valóban az a következménye, amit Kalocsa Róza leír.Annak pedig alapnak kéne lennie, hogy nem beszéljük ki a házastársunkat, és mégis megtesszük (tisztelet a kivételnek).Ha kiadnák ezt a könyvet, én is az első vásárlók között lennék. Tényleg, Móni, nem tudnál lobbizni ez ügyben valahol, valakinél?
Remek volt, köszönöm!
Kriszta, nem néztem más könyvet Kalocsa Rózától, volt neki illemtankönyve is, szerintem a Régimódi történetben az szerepel. Nem tudom, ott a kastély könyvtárában megvan-e, de utánanézek. Mert az lehet, hogy tényleg olyan szabályrendszer volt, ami nem volt kellemes. Ez a könyv kis részben foglalkozik illemtannal, néhány alapszabályt rögzít pár oldalon.
Köszönöm, ez érdekes volt:)Szabo Magdanal Kalocsa Roza illemtankönyvéröl van szo (az abrosz ala azért teszünk filcet, hogy ne csörögjön az evöeszköz – egyébként nem hülyeség:).Nekem van egy hasonlo jellegü könyvem, tan a két haboru között röl: A magyar uriasszony haztarasa. Erdekel? Szép lassan be tudom scannelni, ha elolvasnad:)Ha igen, katimurbach kukac gmail.com-on megtalalsz.
Móni köszönöm a választ, lehet, hogy tényleg erről van szó : “Az illem könyve” – Rákerestem, egy aukción 30.000-ért kelt el, lemondtam a megvételéről – ha megtalálod a könyvtárban, az is hasonló gyöngyszem lehet. Azért összességében enyhültem a szerzővel kapcsolatban:)Kriszta
Imádom az ilyen bejegyzéseidet! Van néhány hasonló témájú könyvem, azt hiszem az lesz a következő terv, hogy lassacskán elolvassam őket. Ezt pedig felvettem a kötelezően elolvasandó könyveim listájára. 🙂
Kedves Móni!
A honlapunkon lévő Kalocsa Róza életrajzhoz érkezet egy e-mail üzenet, amiben felhívták figyelmemet az alábbi tévedésre:
“Fel szeretném hívni azonban a figyelmet egy tévedésre, mely Szinnyei József nyomán szinte minden Kalocsa Róza életrajzban így szerepel. Kalocsa Róza nem a debreceni református felsőbb leányiskola igazgatója volt, hanem annak internátusáé, mégpedig az internátus 1. igazgatója. Az iskola igazgatója ekkor Dóczy Gedeon volt.
Fogarassy Zoltán – DRK Dóczy Gimáziuma”
Köszönöm szépen, javítom!