Nagyon örültem, hogy ilyen sokatoknak tetszett Pataki Mária: A dolgozó nő háztartása című könyv bemutatása, a hajmosás gyakoriságára vonatkozó kiegészítéseket meg különösen szívesen vettem, szerintem ezek nagyon sokat hozzátesznek egy adott kor megismeréséhez, hogy miért is írta valaki azt, amit írt, és hát igen, nem feltétlenül ő tévedett – ma mennek máshogy a dolgok.
Munkabeosztását már egyszer megcsodáltuk a konyhában, talán tanulhatunk tőle egyebet is…
Szabóné 8 órára jár munkába. Az út a munkahelyéig 14 perc, tehát legkésőbb 20 perccel 8 óra előtt útnak indul.A lakás (két szoba) reggeli takarítására naponta egy órát szán, tehát 6-kor kel. Egyetlen nap sem mulasztja el, hogy indulás előtt beágyazzon. Tudja, hogy nincs lehangolóbb, mint munka után szellőzetlen, bontottágyú lakásba hazatérni.
Szabóéknál mindenki tudja, hogy az ágyneműt felkelés után széjjel kell rakni. Szabóné csak mosolyog, ha látja, hogy szemközt az ágyneműt a nyitott ablakba teszik – ahol bizonyos, hogy kormos lesz, de nem szellőzik jobban, mint a nyitott ablak előtt, a szobában.
Amíg az ágynemű szellőzik, Szabóné megmosdik, felöltözik, elkészíti a reggelit, a tízórai csomagokat. Megvan a mosdás sorrendje is. Szabó János – aki 6 órára jár – mosdik először, a gyerekek pedig 1/2 7-kor kelnek csak. Igazat szólva nem is egyszer látni, hogy Szabó János vágja a tízórai kenyérszeletkéket.Kora reggel dupla segítség még az ilyen apróság is.
Szabóné szeme előtt mindig ott az óra, tehát pontosan tudja, mennyi idő áll rendelkezésére indulásig. Ha nagyon kevés az ideje, akkor csak az ágyakat hozza rendbe, de legtöbbször jut idő a szőnyegek lesöprésére, felcsavarására, sőt a szoba seprésére is. Ne felejtsük el, hogy a gyerekek már elég nagyok ahhoz, hogy maguk tartsák rendben szobájukat, ennyivel is kevesebb Szabóné dolga-gondja.
A hazatérés idejére marad a portörlés, padlótörlés, mert napközben száll a por és Szabóné úgy szereti, ha estére minden ragyog.
Reggelenként – ha van ideje, kedve – beoszt egy-egy nagyobb részletmunkát: a gyerekek segítségével félrehúzza a szekrényt, alaposan kisöpör mögötte, alatta. Máskor leporolja a lámpaernyőt, letörli a képek hátát, ismét más alkalommal küszöböt, kilincset fényesít. Hetenként egyszer alapos rendet rak a konyhaszekrényben, kamrában. Ha tudja, hogy este későn jön haza, félig készre főzi a vacsorát (gulyást, babot), hogy kevesebb munka maradjon estére.
Minden reggel nyugodtan hajtja be maga mögött az előszoba ajtaját, tudja, hogy a lakás ápolt, rendes, ide minden nap jó hazatérni!
Táskája mélyén vagy zsebében mindig ott a kis spárgaszatyor, ez könnyíti meg a vásárlást, amit szeret hazajövet lebonyolítani. Sokszor olvassa a KÖZÉRT-ben a vásárolnivalót és azt sem bánja, ha mosolyognak rajta.Kisebb fáradság este összeírni a másnapi vásárolnivalót, mint újra felvenni a kabátot, mikor a szatyor kirakásakor derül ki, hogy valami nélkülözhetetlen fűszer vagy élelmiszer hiányzik az aznapi vacsorához.
Van még egy újítása is, amit nem titkol senki előtt: a konyhaszekrény oldalán rajzszeggel felerősített papírlap van, mellette zsinegen ceruzacsonk. Ha főzés közben észreveszi, hogy valami fogytán van, vagy éppenséggel kifogyott, feljegyzi, és a jegyzetet használja másnap a vásárláshoz.
5-6 óra felé minden nap otthon van már és akár rend van a lakásban, akár hátra van még a takarítás nagyobb része, először a konyhában lát munkához. Előkészíti a főznivalót, tűzhelyre teszi, aminek főni, puhulni kell és csak azután veszi elő a seprűt, porrongyot. Közben a rádiót is bekapcsolja, mert zenekísérettel gyorsabban mozog a kéz, a láb, jobban telik az idő.
Amíg takarít, addig puhul a hús, a főzelék. Amíg pirul a hagyma, hámozza a krumpli, amíg rántást kever, figyeli a tejet, hogy ki ne fusson. Ha csak kis hely akad a tűzhelyen, vizet melegít, hogy legyen a mosdáshoz, mosogatáshoz. Aprósüteményt úgy süt, hogy mire a második tepsirevalót szaggatja, az első már a sütőben van. Ha fánkot süt, kétszeres mennyiségű tésztát dagaszt, úgy mondja, egy fáradsággal van akkor kalácsravaló is 2-3 reggelihez.
Tétlenül sohasem látta még senki. Párhuzamosan végez két-háromféle munkát és örül, ha azután minél előbb elkészül. Így jut ideje pihenésre, olvasásra, szórakozásra.
Barátnője vagy munkatársa érkezik váratlanul, nem hagyja abba a munkát. Azt mondja, beszélgetni lehet főzés, mosogatás közben is. Ott ülteti le a vendéget, ahol éppen dolga van.Ha más dolga nincs, varrását veszi elő. Varrni (foltozni, stoppolni) szokott rádióhallgatás közben is és akkor is, ha férje az újság egy-egy érdekesebb cikkét olvassa fel.
Lakásuk mindig tiszta, rendes. Szabóékon még senki sem látott rongyos holmit. A család minden tagja örömmel siet haza otthonába, és Szabónénak nemcsak arra jut ideje, hogy az üzemi könyvtár legújabb köteteit elolvassa, de a legújabb filmeket, színdarabokat is megnézi.
Még van néhány gyöngyszem a könyvben, például Szabóné heti menetrendje. Ha nem bánjátok, majd azt is közkinccsé teszem.
Egyébként mit szóltok Szabónéhoz?
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)