Mai Móni

Kilenc éhes száj

Újítok. Vagy inkább régiesítek.
Nyolc évvel ezelőtt, amikor elkezdtem foglalkozni a nagycsaládos témájú könyv írásával, az volt a fő vezérfonalam, hogy megkérdezek több sokgyerekes (sok >= 3) anyukát tapasztalatairól, és gyűjtök tőlük hasznos ötleteket arra nézve, hogyan szervezhetném mondjuk én is jobban az életemet, életünket. Aztán ez a vonal elsatnyult, a gasztronómia, ami pedig csak álcaként szolgált eleinte, kiszorította.
Hát most visszahozom, méghozzá interjúk formájában. Terveim szerint hetente olvashattok egy-egy beszélgetést n+1 gyermekes anyukákkal, olyanokkal, akiktől lehet, és érdemes tanulni.
A sort Sárosdi Virággal, a Gyereketető blog szerzőjével kezdem, nem véletlenül; több mint tíz éve “találkoztam” vele egy fórumban. Jól emlékszem, Milkaboci néven írta hozzászólásait, és nagyon szerettem olvasni higgadt, okos sorait. Mindketten elmaradtunk ugyan a fórumból, de itt, a bloggervilágban újra találkoztunk, és már ismerősként üdvözöltük egymást. Azt hiszem, mondhatom, hogy elsők között lettem rajongója Nyolc éhes száj című blogjának, lenyűgözött, ahogy a családi életükről gyerekeiről írt – akik hatan vannak. A szülők pedig, Virág és István éppen február 15-én lesznek 20 éves házasok, tapasztalat van tehát mögöttük bőven. Ráadásul a nyolc éhes száj tavaly december 24-e óta kilencre bővült, hetedik testvérként megérkezett a családba Vacak, a golden retriever. Az első kérdés azt hiszem, adja is magát…

Eleve nagycsaládot terveztetek Istvánnal? 
– Egyértelműen IGEN. Mindig is nagy családot szerettünk volna. Bár István eredetileg öt gyerekben gondolkodott, én kétszer ennyiben. Aztán végül hatot kaptunk…
Ha most lennél újra huszonéves, ugyanígy alakítanád az életed? Vállalnál hat gyereket?
– Ha újra kezdhetném, megint ugyanígy döntenék: akármennyi gyerek, kis korkülönbséggel.
Az első gyermeketeket örökbe fogadtátok. Hogyan jutottatok erre a döntésre? egyértelmű volt számotokra, vagy sok hezitálás előzte meg?
– Másfél év alatt három vetélésem volt. Még folytak a vizsgálatok, hogy mi lehet a gond, mikor jött az örökbefogadás lehetősége, és mi nem vártunk tovább. Nagyon hirtelen döntöttünk. Ha jól emlékszem, egy hetünk volt átgondolni, akarjuk-e Lucát. Akartuk.
– Milyen terveitek voltak az örökbefogadás után? Gondoltad volna, hogy “beindul a nagyüzem”?
– Alapvetően sosem terveztünk. Csak tudtuk, mit szeretnénk elérni. Ráhagyatkoztunk a Jóistenre, azzal a biztos tudattal, hogy Ő jobban tudja, mikor minek kell történnie velünk. Persze ez csak utólag ennyire egyszerű és egyértelmű. Akkoriban sok kétségem volt, mire letisztult bennem minden.
– Négygyerekesként úgy érzékeltem, hogy a második és a harmadik gyerek között van a legnagyobb különbség, ott hirtelen sokkal több idő, energia kellett, ehhez képest a háromról négyre váltásnál már nem. Mik a te tapasztalataid?
– Érdekes módon én egyszerre éreztem azt, hogy sokkal több energiát kell belefektetnem abba, hogy rendben menjenek a dolgaink, és azt, hogy ehhez meg is van bennem az a sok többlet, amire hirtelen szükségem volt. Nem a gyerekszámot illetően adódtak nehézségeim, hanem inkább egyes élethelyzetekkel párosulva bizonyultak nehéznek. Például amikor Csincsi született, (ő volt a negyedik) akkor költöztünk kertes házba, és bizony senkit nem ismertem. Tél volt, hideg volt, az utcák üresek, és nagyon magányos voltam. Előtte bizony elvágyódtam a lakótelepről, de akkor visszasírtam a sok-sok barátságot, a zsúfolt játszótereket.
Aztán Soma érkezése sem volt felhőtlen időszak, mert építkeztünk, így átmenetileg albérletben laktunk, István pedig a munka mellett még másoddiplomáért is hajtott. Összességében tehát nekem a negyedik és a hatodik gyerkőc érkezése volt a legnehezebb.
Ennyi gyerek között hogyan osztod el az idődet? Szokott lelkiismeret-furdalásod lenni, hogy valamelyikkel esetleg nem foglalkoztál eleget?
– Nem osztom el az időmet, mert akkor nagyon kevés jutna belőle… Leginkább azt szeretem, amikor mindannyian együtt vagyunk. Közös vacsorák, közös kirándulások,más közös élmények – ezek már szinte függőséget okoztak nálunk! Azért, ha valaki bajban van, és csak rám van szüksége, akkor természetesen ráérek. Régebben próbáltuk, hogy minden este más gyerek maradjon ébren, és legyünk vele kettesben-hármasban, de nemigen volt rá igény. Kérdeztem, na mihez van kedve, mit csináljunk, erre az volt a tipikus válasz, hogy hívjuk ki a többieket is, és társasozzunk. Szóval erről ennyit.
Hogyan egyszerűsíted magadnak az életet? Vannak trükkjeid, amikkel lehet időt nyerni? Mi az a fő vezérfonal, amely mentén haladsz?
– Az én életem rémesen egyszerű: családom van… Szerintem trükkökkel nem lehet időt nyerni, csak jó döntésekkel. Van egy prioritási sorrendem, főleg ez határozza meg a napjaimat. Első az, hogy kialudjam magam. Erre egy-két éve jöttem rá, hogy ez a legfontosabb. Ez után következik a férjem. Ha közöttünk minden rendben van, akkor a gyerekeimmel is minden rendben lesz. Nyilván ez így túl egyszerűnek tűnik, és ezért nem is mindig igaz, de azért legtöbbször így működik.
Pont egyszerre lettünk kutyások. Mit tett hozzá a kutya a családhoz?
– Ezzel a kérdéssel most megfogtál. Mert nehéz ezt szavakkal elmesélni. Egészen más látásmódot kaptunk Vacakkal egy csomagban. Tegnap a szomszédasszonyommal beszélgettem, aki nem olyan régen napokig könnybe lábadt a szemmel járt-kelt, mert kérdés volt, megmarad-e a vizslája. Sajnáltam őt is, a kutyust is, de nem tudtam elképzelni, hogy valaha is sírjak, ha elmegy egy kutya az örök vadászmezőkre. Most pedig elszorul a torkom, potyognak a könnyeim, ha azt hallom, valaki elvesztette a kutyáját. Nem is merek arra gondolni, hogy ez egyszer Vacakkal is megtörténhet. Boldogság tölt el, mikor látom, mennyire önfeledten játszanak vele a gyerekeim, milyen öröm mindannyiunknak, amikor valamire megtanítják. Alapvetően nem szoktak veszekedni, de most bizony néha összekapnak azon, ki kel fel reggel fél hatkor Vacakhoz. Kell ennél több?

Virágék (nem teljes számban) és mi, tavaly májusban, egy közös bográcsozás alkalmával:)

Nos, mit szóltok az új/régi ötlethez?
Kiről olvasnátok szívesen?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Virágnál nem szoktam kommentelni, de nagyon szeretem a blogját, a stílusát. Jó volt itt is olvasni, volt benne újdonság.És igen, írjál meg sokgyerekesekről 🙂

  2. Csipkerózsa says:

    Nagyon jó! és örülök, hogy Virággal indult, számomra ő már majdnem amolyan ikon-féle.:-) Várom a folytatást…

  3. Emili says:

    Nagyon jó ötlet a sorozat! Kezdő sokgyerekesként kifejezetten keresem a háromnál több gyerekesek társaságát.Szerény javaslat a folytatáshoz:A Szimpatika magazinba egy ötgyerekes szülőpár szokott írni (Anyaszemmel, Apaszemmel) fogalmam sincs, hol, hogy lehet őket megtalálni de én szívesen olvasnék róluk a közvetítéseddel.

  4. Nagyon jó a kezdeményezés! Öröm volt olvasni ezeket a sorokat!

  5. vvivien says:

    Szia, én talán még egyszer sem írtam neked, bár régóta és szívesen olvasom a blogodat :))) Ez az ötleted viszont nagyon tetszik, várom az interjúkat. Ötletnek talán más nagycsaládos bloggereket tudnék említeni, én szívesen olvasnék a Csivitelés a rigófészekből (http://kilike.blogspot.com/),vagy a Jelen pillanatok négy gyerekkel (http://jelenpillanatok.freeblog.hu/) blogokról és persze Virágot említettem volna elsőnek :))). Üdv.: Vivi

  6. Száva says:

    “. Első az, hogy kialudjam magam. Erre egy-két éve jöttem rá, hogy ez a legfontosabb. Ez után következik a férjem. Ha közöttünk minden rendben van, akkor a gyerekeimmel is minden rendben lesz.”:))) Ezért a pár mondatért vivát Virágnak… azt hiszem nagy szükség van az ilyen objektív interjúkra, ami “sajátéletüketelvesztők” és a “pocaklakótvárók” közötti arany középútról mesél 🙂

  7. Kriszta Győrből says:

    Nagyon szeretlek olvasni benneteket. Külön külön is, így egyben meg pláne!!Jó kis meglepi a fagyos péntek délutánra így szülői ért. előtt!

  8. Timi says:

    Jaj de jó! Nagyon jó ötlet, én is várom a folytatást, és nagyon örülök Virágnak!Tippjeim vannak, pl. Lepkevár, vagy Kikocs… meg hozok még majd, most nem ugrik be több :)Száva, nagyon egyetértek!

  9. Anonymous says:

    Milkaboci írásait én is nagyon szerettem, de te milyen néven “futottál” ott? “Bobajka”

  10. Maimoni says:

    Talán Manómami, vagy ilyesmi…nem nagyon emlékszem. Ott kezdtem el a blogot is írni, nemrég azt törölni akartam, mert a google valamire azt adta ki első találatként, és nem tudom, mert elfelejtettem a felhasználónevemet is, meg a jelszót is…:))

  11. Anonymous says:

    Pár éve úgy találtam rád,hogy “sok gyerekhez”.Virág írásait is nagyon szeretem.

  12. Kisvakond says:

    Zseniális kezdeményezés!Köszi megint!Igaz, nekem csak 3 van, de olyan hallani másokról is!

  13. biztos vagyok abban, hogy ez minden sokgyerekesnek megvan, de jól ideillik:http://56pizsama.postr.hu/cimke/56+pizsama

  14. goba says:

    Szuper ötlet! Nagyon tetszik! Hogy úgy mondjam, kedvet kap az ember. Még több kedvet egy jó nagy családhoz 🙂

  15. Suzi says:

    Mivel nekem is 4 gyerekem van, szívesen olvasok másokról, nagyon örülök az ötletednek!

  16. Szitya says:

    De jó, Móni! Virágot nagyon kedvelem, olyan higgadt, nyugodt, szeretetteljes, minden sallang nélkül. Mindig tanulok tőle. Ezzel az interjúval is tanultam. És végre láttam is őt. Érdekes… Teljesen másnak képzeltem.Folytasd csak a sorozatot… Én is ismerek egy “érdekes” négygyerekes családot… :-)Puszi,Szilvi

  17. Anonymous says:

    Klassz ötlet!Magaddal is csinálhatnál 🙂

  18. undercover says:

    Szuper ötlet! Virág csodálatom tovább fokozódott!És mivel kértél javaslatokat, Szityát, Altairt és Trollanyut szeretném megismerni jobban.

  19. Zsoofi says:

    Én is nagyon örülök az interjúknak, és annak is, hogy a Virág volt az első páciens. Nekem az volt érdekes, hogy az első gyerek örökbefogadott. Mert mi is ezen gondolkozunk, igaz, egy saját kismedvénk már van, de a várva többiek nem akarnak kopogtatni. Szóval, örülök, hogy más is megoldásnak látta, látja ezt az utat, mert itthon úgy néz rám a rokonság, akik már tudják, mit szeretnénk, mintha egyik pillanatról a másikra meghülyültem volna….Szóval, még sok ilyen jó interjút kérek! És köszönök. 🙂

  20. Móni, én még emlékszem a nevedre. :)Maimóni voltál, és indítottál egy témát “Praktikák sok gyerekhez” címmel. Most megnéztem, és még nem törölték. Csak a nevedet, mert valószínűleg nem léptél be régóta. Csak a nosztalgia kedvéért. :))))

  21. fmela1 says:

    Erre van szüksége most a világnak!Ne a celebek legyenek az ikonok…abszolúte támogatom a folytatást! 🙂

  22. Gabika says:

    Ez nagyon tetszett! Folytasd Móni! :)) Nekem mindegy a riportok alanya, szerintem ha te válogatsz, abból csak tanulhatunk! :)) ?egbízom benned! Puszi: Gabika

  23. Magdaléha says:

    Szia Móni!Már nagyon hiányoltam a nagycsaládos írásokat! Bár a receptjeidet is szeretem, de igazából azok az írásaid állnak hozzám a legközelebb amikor a nagycsaládról írsz. Még én is az nlc-n kezdtelek olvasni!Bárkiről szívesen olvasok, mer az ember lánya mindig tanul :-)üdv: M

  24. Nyakifánt says:

    Ne vegyétek reklámnak, de hirtelen nem találtam más publikus kontaktot hozzá. Bocsi.http://www.hobbiesotthon.hu/vidam-gyerekszobak-kulonleges-lakasdekoracio–cikkSzerintem ott a helye a sorozatban.

  25. Maimoni says:

    Örülök, hogy így tetszett, és már készül a második interjú!

  26. Anonymous says:

    Vajon mi lehet Virág blogjával? Tegnap este óta nem tudom olvasni, azt írja, nincsenek bejegyzések. Napi látogatója vagyok, aggódom…A Te bejegyzéseidet is köszönöm, sokat tanulok tőled!egy háromgyerekes pedagógus, R.

  27. Mike Adina says:

    Nagyon jó ötlet, örömmel és várakozással olvasok itt mindig… a nagycsaládosokról meg különösen.Ajánlom, “mutter”, azaz Budai Evódia blogját is (igazából több blogot is ír). 4+1 gyermeket nevelnek.

  28. Timi says:

    Móni, bloggernek kell lennie? Bár végülis akit ajánlani akarok, ő is az, csak a babaszobán. W Ungváry Renáta újságíró, szoptatási tanácsadó három nagyfiúval és egy pici lánnyal 🙂

  29. SKY says:

    Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

  30. SKY says:

    Kedves Móni,bár régóta olvaslak, eddig nem kommenteltem nálad, de most szeretném megköszönni ezeket az interjúket, mindet nagyon nagy örömmel olvastam :)Szeretettel,Kinga

  31. Maimoni says:

    És köszönöm az ötleteket is, feljegyeztem!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!