Kalács négyes fonással

Igen, igen, sikerült!

Tehát, a nagy kalács projekt tanulságai egyelőre a következők:

– a tészta ne legyen kemény, inkább olyan lágy, amit kézzel még jól tudunk formázni, de nem ragad a tenyerünkhöz.

– az élesztő 60 deka lisztre számítva ne legyen több 2,5 dkg-nál, teljesen felesleges. A fenti kalács tésztáját egy kiló lisztből, összesen 1,5 dkg élesztővel csináltam, ugyanis nem volt itthon több (aztán kettévettem a tésztát, tehát ez cirka fél kiló lisztből készített kalács) Ha megfelelő körülményeket (kellemes meleget) biztosítunk az élesztőgombáknak, akkor ők nem állnak ellen a természet szavának, hanem szaporodnak. Csupán idő kérdése, hogy mennyi idő alatt dagad a tészta akkorára, amekkorára kell. Ha sok-sok élesztővel dolgozunk, akkor hamar, ha kevéssel, akkor később – bár nem sokkal.

– cifrázhatjuk így-úgy-amúgy, hogy tej helyett tejszín, egy tojás, két tojás, ennyi vaj, vagy annyi – ez a kalács belső szerkezetét módosítja, foszlósabb lesz, vagy nem, de hogy a külseje milyen, az a kidolgozáson, a fonás szorosságán-lazaságán, illetve a pihentetésen múlik.

Ezek után akkor most már bátran írom le, hogyan készült ez a kalács.

A hozzávalók:

60 dkg sima liszt

3 dl tej

1,5 dkg élesztő

4 dkg cukor

1 tojás + 1 sárgája

5 dkg lágy vaj

1 tasak igazi vaníliás cukor (nem vanilin, kapható pl. Müller drogériákban, nagyon jó)

fél kk só

A lisztet tálba tettem, közepében mélyedést alakítottam ki. Beleöntöttem a langyos tejet (előtte elkevertem benne 2 tk cukrot), és belemorzsoltam az élesztőt.

Amikor az élesztő felhabosodott, a tészta többi hozzávalóját is a tálba tettem, és jól összegyúrtam. Addig gyúrtam, amíg szép sima tészta nem nett belőle.

Letakarva duplájára kelesztettem.

A megkelt tésztát aztán két darabba szedtem, mindkettőt gombóccá gyúrtam, majd tíz perc pihentetés után hosszú kígyókat sodortam belőlük. Úgy 70 centiseket. Ezeket aztán középen összecsíptem, így kaptam négy szálat.

És most jött az, ami nem volt egyszerű ugyan, de egy jó videó segítségével bárkinek sikerülhet.

Az összefonás után következett 30 perc pihentetés, nem túl meleg helyen, majd a sütőt 190 fokosra állítottam, lekentem felvert tojással a tésztát, és megsütöttem 35 perc alatt a kalácsot, ami szépen megnőtt a végére.

Ha valaki ezek után nekiáll, és kalácsot süt, legyen olyan drága, tudassa velem, hogy sikerült! Ha fényképet is küld, meg is mutatom itt a blogon!

Ja, és gyertek a Facebookra, egész jó kis közösségi élet kezd alakulgatni ott – és ne felejtsétek el lájkolni az oldalt.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »