Ne Vásárolj Semmit Nap 2011.

Tudjátok, hogy a Föld készleteinek 80 százalékát a lakosság 20 százaléka éli fel?

Hogy Magyarországon a jövedelmek 23 százalékát költik élelmiszerre, amiből 25-30 százalékot kidobnak?

Hogy évente 900 ezer tonna csomagolási hulladék keletkezik, s hogy például a PET-palackoknak csak 15 százalékát gyűjtik be szelektíven, és annak is csupán 7-8 százalékát hasznosítják újra?

A Ne Vásárolj Semmit Napot 1997 óta tartják minden év novemberének negyedik péntekén – ezúttal tehát holnap, 25-én -, az amerikai hálaadás-ünnep másnapján, mert ott ezen a napon vásárolnak a legtöbbet – a péntek nálunk is mindig tarol ebből a szempontból, a hét többi napjához képest.

Ennek nem az a mondanivalója, hogy akkor most csütörtökön vásároljunk dupla mennyiséget; nem is az, hogy pénteken éhezzünk. Hanem az, hogy a fogyasztói szokásainkat, döntéseinket gondoljuk át; felmérések mutatják, hogy a vásárlások negyven százaléka független az előzetes szándéktól – megláttam, megkívántam, megvettem. A vásárlók közel fele viselkedik így. Ezekben a hirtelen hozott döntésekben sokszor nem is tudjuk, hogy a reklámok, a marketing-trükkök áldozatai vagyunk.

Úgy emlékszem, körülbelül három éve hoztam tudatos döntést ebben a kérdésben, hogy amit csak tudok, helyi őstermelőtől szerzek be, amit nem, azt helyi vállalkozó boltjából, és csak végső esetben megyek nagyobb, multinacionális üzletbe. A hirtelen döntések kiküszöbölése terén még van mit fejlődnöm, bár van, amikor nem kell ellene küzdeni, mert tényleg szükséges az adott holmi, amit mondjuk akkor akciósan kínálnak.

Az ésszerűséget kell tehát keresni, és magunkban megvizsgálni, vajon pótcselekvéssé nőtte-e ki magát a vásárlás az életünkben – ha igen, azon már érdemes változtatni, mert a birtokolt tárgyak soha nem fognak senkit boldoggá tenni, még akkor sem, ha a legtutibb reklámok sugallják ezt.

Mi erről a véleményetek?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »