Tudjátok, hogy a Föld készleteinek 80 százalékát a lakosság 20 százaléka éli fel?
Hogy Magyarországon a jövedelmek 23 százalékát költik élelmiszerre, amiből 25-30 százalékot kidobnak?
Hogy évente 900 ezer tonna csomagolási hulladék keletkezik, s hogy például a PET-palackoknak csak 15 százalékát gyűjtik be szelektíven, és annak is csupán 7-8 százalékát hasznosítják újra?
A Ne Vásárolj Semmit Napot 1997 óta tartják minden év novemberének negyedik péntekén – ezúttal tehát holnap, 25-én -, az amerikai hálaadás-ünnep másnapján, mert ott ezen a napon vásárolnak a legtöbbet – a péntek nálunk is mindig tarol ebből a szempontból, a hét többi napjához képest.
Ennek nem az a mondanivalója, hogy akkor most csütörtökön vásároljunk dupla mennyiséget; nem is az, hogy pénteken éhezzünk. Hanem az, hogy a fogyasztói szokásainkat, döntéseinket gondoljuk át; felmérések mutatják, hogy a vásárlások negyven százaléka független az előzetes szándéktól – megláttam, megkívántam, megvettem. A vásárlók közel fele viselkedik így. Ezekben a hirtelen hozott döntésekben sokszor nem is tudjuk, hogy a reklámok, a marketing-trükkök áldozatai vagyunk.
Úgy emlékszem, körülbelül három éve hoztam tudatos döntést ebben a kérdésben, hogy amit csak tudok, helyi őstermelőtől szerzek be, amit nem, azt helyi vállalkozó boltjából, és csak végső esetben megyek nagyobb, multinacionális üzletbe. A hirtelen döntések kiküszöbölése terén még van mit fejlődnöm, bár van, amikor nem kell ellene küzdeni, mert tényleg szükséges az adott holmi, amit mondjuk akkor akciósan kínálnak.
Az ésszerűséget kell tehát keresni, és magunkban megvizsgálni, vajon pótcselekvéssé nőtte-e ki magát a vásárlás az életünkben – ha igen, azon már érdemes változtatni, mert a birtokolt tárgyak soha nem fognak senkit boldoggá tenni, még akkor sem, ha a legtutibb reklámok sugallják ezt.
Mi erről a véleményetek?
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Mióta kiiktattam a káros és szennyező kozmetikumokat/vegyszereket, azóta rendkívül lecsökkent az ételen kívüli termékek száma, amit meg kell vennem.Azt pedig megoldjuk helyben, amit csak lehet. Viszont nálunk nem túl jó az ellátottság, így pelenkáért és kutyaeledelért városba ill. bevásárlóközpontba kell mennem.És valóban. Ha csak egy káros összetevőt, anyagot ki akarsz iktatni, az máris rengeteg felesleges terméktől megszabadít. Az élet pedig nem állt meg 🙂
Alapvetően utálok vásárolni:) Mindegy mit. Listám van, célirányos rohanás, hogy minél kevésbé legyek frusztrált:) Nekem tetszik a kezdeményezés. Kezdeményezés??? Ez már inkább szokás:) Csak én nem hallottam eddig róla. Csatlakozom Henihez, ami a bőrömmel érintkezhet, magamnak állítom elő, ruha nem kell mindíg, marad az ennivaló:) Bár én mázlista vagyok, anyósommal egy háztartásban élünk, ő egy tündér, a piacot intézi. Végtelenül hálás vagyok érte neki.
Mikor lesz? Hallom innen-hallom onnan, csak a pontos dátumot nem. Én sem szeretek vásárolni.
Na,hát csak a pontos dátumot felejtettem el beleírni… Holnap lesz.
Hát én most csúnya leszek, mert pont holnapra terveztem a vásárlást…mert enni kell.én is listával megyek, és általában tartom is magam hozzá. a pénteki bevásárlásokat egyébként is kerülni szoktam, nem szeretem a tömeget, főleg délután, de most ez van…és sajnos attól tartok a “ne vásárolj nap” nem fog sok embert visszafogni, pedig most különösen nem bánnám. 🙂
Csak abban a statisztikában hiszek, amit magam készítek – állítólag Churchill mondta. :o)Nem szeretem az ilyesmi kezdeményezéseket, de a többi, amit írtál, teljesen rendben van nekem is. Kb. hároméves lehetett a nagyobbik fiam, amikor végleg felhagytunk a Cora/Tesco/Auchan látogatásával (a Metróra már az első alkalommal megsértődtem, szóval oda sose jártunk), amikor egy hétvégi bevásárláson annyi pénzt hagytunk ott, hogy gyalázat, pedig alig vettünk valamit. A Vásárcsarnokban/szomszéd SPARban azóta se sikerült reprodukálni azt az összeget (le se írom inkább). :o) És nem kell kocsiba ülni vásárolni. Pesten nem gond, hogy gyalog menjünk bevásárolni szerintem. És amit nem tudnánk gyalog hazahordani, arra nincs is szükségünk. :o)Bár ezt néha szeretném visszaszívni, amikor a Praktikerből jövök haza két- vagy háromméteres farudakkal és villamoson. ;o)
Minden statisztikában sántít valami. Mi, magyarok látszólag sokat költünk élelmiszerre. De ez csak azért van, mert a jövedelmek nálunk a fejlett európai országokhoz képest szánalmasan alacsonyak. A lányom például egy diplomával, másfél nyelvvizsgával, kétszemélyes cégnél Ausztriában csaknem négyszeresét(nettóban) keresi az én nyugdíjamnak, pedig én egy nagy és neves (BASF)német cég magyarországi igazgatója voltam utoljára, előtte egy K (kiemelt vállalat) vezérigazgatóhelyettese voltam a külkereskedelemben 3 diplomával és 3 felsőfokú nyelvvizsgával.
Én beszállok ebbe a kezdeményezésbe. Ma nem veszek semmi.:-)))Alapvetően nem szoktam pénteken vásárolni, inkább csütörtökön vagy szombaton..és most is megvettem már mindent. A férjemnek ünnepeljül a szülinapját.:-))Nnem tudtam eddig erről a kezdeményezésről, de most már számon tartom.
Hobbychef: azért költünk sokat élelmiszerre, mert marha drága 🙂
Én se értek ezzel egyet.Inkább tudatosságra kellene nevelni. Azzal, hogy egy napot kihagy valaki, bárki, semmi sem fog megváltozni.Másrészt, a magyar fogyasztás nagyon alacsony. Ahhoz, hogy jól éljünk, sokkal nagyobb fogyasztás kellene. Főleg a magyar termékeké…A múltkor a piacon azt mondta nekem az egyik kofa, hogy ha így tippelek, akkor enyém a lottó ötös. NA, az nem lett az, viszont úgy folytatta, hogy akkor soha nem megyek többet a piacra. Én csak néztem…Ez a baj, emberek!
Egész héten hordom magammal a kis cetlimet, amire folyamatosan vezetem rá, mit kell vásárolni. Ezen kívül van egy szuper segítségem, amit péntek délelőtt veszek elő a pénztárcámból – a barátnőmtől kapott – “örök” bevásárló lista, amin tematikusan minden háztartási termék szerepel. Szóval, pénteken kettőig kész a listám, és a napközi végéig ekkor adódik a héten egyszer két óránk bevásárolni rendesen. Hétköznap csak néha veszünk valamit, csak azt, ami pont akkor fogy el, és nélkülözhetetlen. Másrészt fontos az ár, ezért nekem megéri multiban, lehetőség szerint egy helyen megvenni az összes árut, mert akkor nem autózunk el annyi üzemanyagot. Ott is tudok magyar, minőségi, és egészséges terméket venni csak figyelni kell. Ez is tudatos vásárlás, és pont péntekre esik. Ma is. 🙂
Én is Vanca-val értek egyet.Listával megyek vásárolni, akkor és oda, ahova időm engedi. Nem érek rá piacokon p@csölni.Utálom, amikor mások akarnak valamit ránkényszeríteni, nem feltételezve, hogy felnőttként esetleg én magam is be tudom osztani az időmet és a pénzemet.
Nem szeretem az ilyen tematikus napokat. Egyébként a helyi falusi hentesnél veszem a húst. A pékünknél a kenyeret. Télen a zöldségeket a helyi boltban (ők a nagybaniból szerzik be). Nyáron szombaton piacra megyünk, mert olcsóbb, mint a helyi bolt. Tejtermékek, nagybevásárlás a multitól. Ezt tudjuk megfizetni. A “helyi őstermelő”-n Móni elgondolkodtam. Mit veszel tőlük? A piacot értetted ez alatt? Én speckó szeretek szombat délelőtt a piacon “p.ölni”. Hihetetlen gyönyörű helyen van és és olcsóbb a zöldség, gyümölcs, mint a falu boltjaiban.
Az ilyen napok arról szólnak, hogy álljunk meg egy pillanatra, és gondoljuk át a szokásainkat. Senkit sem kényszerítenek semmire, csak a figyelemfelkeltést szolgálják. Szerintem ez a funkciójuk jól működik. Tök mindegy, hogy a következő hétfőn nem mész inkább boltba, vagy egyszerűen csak átgondolod, hogy mi az, ami valóban szükséges a háztartásba, ha ebben segített egy kicsit, már elérte a célját. Nem kell utálni, meg hőbörögni…szerintem…
@goba: úgy gondolom, hogy benne lehet a félreértésben, hogy mostanában elég sok embernek jó, ha el tud menni vásárolni – tökmind1 melyik nap legyen az.Nekem öröm a bevásárlás – mert nem kong a hűtő, ha rossz kedvem van vásárolok – valamit, amire már ezer éve szükség lett volna.Itthon ennek a felhívásnak inkább a kidobandó élelmiszer ellen van értelme, mint pl. Maimoni gulyáskrémje – csak a turmixot kell elővenni és nem megy a leves sűrűje a kukába. Mióta itt olvastam, anyum sokszor csinál belőle melegszendvicskrémet az öcséméknek 🙂
Száva! Igazad lehet, ez is benne van a pakliban. Kicsit magamból indultam ki, hajlamos vagyok ugyanis a “megláttam és megkívántam” alapon ételt vásárolni, és nekem segítenek az ilyen napok, hogy elgondolkozzam azon, mit is kellene másképpen csinálni. Ugyanakkor ételt sose dobunk ki, és egészen jó vagyok az újrafelhasználásban 🙂
Nagyon örülök az emlékeztetődnek és nem is vásároltam semmit! Azt ettünk és abból főztem, ami itthon volt… és így is jó volt. Köszönöm. Erika
Ez a nap kétség kívül azért van, mert van fekete péntek is. http://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_péntek_(vásárlás)Fekete péntek nélkül – amikor az amerikai kiskereskedelemben hatalmas kedvezményekkel ösztönzik a vásárlókat a fogyasztásuk növelésére – nincs értelme ennek az akciónak. (Érdemes elolvasni a linkelt wikipédia szócikket!)-szerintem-