Mai Móni

Az a csodálatos Chia mag

Kép innen.

Mostanában itt-ott beleakadtam a Chia maggal kapcsolatos cikkekbe, egészen kíváncsivá tettek, hogy is néz ki ez a szuperélelmiszer, amelyről a Laptopkonyhán szakértőnk, dr. Leitem Ágnes a következőket írta:

“A Chia mag az aztékok alapélelmiszere volt, és a futók étkének is nevezték, mert elegendő energiát és tápanyagot biztosított a hírnököknek útjuk során, és a hosszú vadászatokon. A növény apró fekete-fehér magja értékes élelmiszer, fogyasztása hosszan tartó energiaszint-emelkedést okoz.
A Chia mag, vagy más néven aztékzsálya-mag nagyon magas koncentrációban tartalmaz számos, az emberi szervezet egészséges működéséhez szükséges tápanyagot. A zsályafélék családjába tartozó csodaszer magas rost-, fehérje-, antioxidáns-, omega-3 és omega-6, kalcium-, magnézium-, vas-, cink-, A- és B-vitamin tartalma rendszeres fogyasztás esetén biztosítja, hogy egészségesebbé tegyük étrendünket, mert a kicsi magok évekig tárolják ezeket a létfontosságú alkotóelemeket: tartalmazzák szinte az összes esszenciális aminosavat, könnyen emészthető formában.

Kép innen.

A mag rostjai folyadék hatására gélszerű anyagot alkotnak, saját súlyának 12-14-szeresére dagad, ezért hatásos és gyors segítség lehet a súlyfelesleg leadásában, mert késlelteti a gyomor kiürülését és az ételekhez adva növeli azok tömegét, de a kalóriáját csak kis mértékben. Használatával mégis tápanyagban gazdag ételhez juthatunk. Ez a gélszerű anyag teltségérzetet okozva kalóriabevitel nélkül csökkenti az éhséget, mérsékli a vércukorszintet és csökkenti a koleszterint. Jelentős hatással van a magas vérnyomásra is, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére.”

 El is gondolkodtam rajta, ki kéne próbálnom… aztán, mit hoz az élet, kaptam egy levelet a Chia mag magyarországi forgalmazójának egyik képviselőjétől, hogy ha szeretném kipróbálni a magot, küld egy csomaggal (mindig mondom, hogy gasztrobloggernek lenni királyság…). Pár nap múlva meg is hozta a postás, azóta kísérletezem vele. Sütöttem már tortilla tésztába, pizzába, kenyérbe, szórtam salátára, krémlevesbe; tulajdonképpen bármihez hozzáadható, mivel teljesen semleges ízű. Mi nem vagyunk nagy halasok, így aztán örülök, hogy van valami, amivel azért jelentős mennyiségű omega-3 zsírsavat tudok a szervezetünkbe juttatni (többek között).

Van valakinek hosszabb távú tapasztalata a Chia maggal?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Alexandra says:

    … és minden szép és jó mellett van még benne egy kis szaponin is. Ezt általában elfelejtik megemlíteni.

  2. Alexandra says:

    Szerintem csak óvatosan. Más is tartalmaz szaponint (pl. burgonya, paradicsom) és tudni kell róla, hogy 200 C fokon sütve sem tűnik el. Hosszú távon betegséget okoz.Mi nem eszünk krumplit, paradicsomból pedig csak a nagy, érettet, mert annak jóval alacsonyabb a szaponin tartalma.

  3. Csimotanya says:

    MóniNagyon szép Keszthely…integettem…Vasútmodell kiállításra bementünk volna, de brutál drága:(a kompozásotokra viszont emlékeztem így 400 Ft-ból utaztunk oda-vissza:)én ezt találtamFelületaktív tulajdonságuk révén közvetlenül a vérbe kerülve a vörösvértestek szétesését (hemolízis) okozza – szájon át adagolva azonban nem tud a véráramba kerülni.

  4. Maimoni says:

    Ó, Csimotanya… hát, most mondhatnám, miért nem szóltál, de én meg nem is voltam itthon: Pesten voltam egy tengeri halas kurzuson.:)

  5. Maimoni says:

    Köszönöm az infót… De én ezt most nem értem. Akkor a felhajtás a Chia mag körül, de erről a szaponinos dologról sehol nem olvastam… De ha meg így van, ahogy Csimotanya mondja, akkor ez mégsem olyan káros. Igazából, a Laptopkonyhás szakértőnk, Leitem Ági egy nagyon alapos, precíz orvos, természetgyógyász, és nekem az a furcsa, hogy erről ő sem tett említést. Pedig ő aztán a szójáról is lebeszél mindenkit.:)

  6. margó says:

    Bocsánat, hogy így ismeretlenül beleszólok, de amiről Alexandra beszél, és káros, az a szolanin, ami a krumpliban is van.A szaponin más, az van pl a mosódióban, attól habzik.A Chia magban nem tudom, melyik van.Még egyszer bocsánat.

  7. Alexandra says:

    A szaponin legalább annyira káros és a burgonyában is van. Burgonya és szaponinChia és szaponin (angolul)Az ilyen szuperélelmiszerek nekem mindig gyanúsak…

  8. Bori says:

    A szolanin egy típusa a szaponinnak. De még soha senki nem kapott veseelégtelenséget attól, mert krumplit evett és a vörösvértestjei hemolizáltak…

  9. Kriszti says:

    Soha nem hallottam ezt a krumpliról, ráadásul nem is szuperélelmiszer, mint a chia mag, nem is volt kétségem, hogy jól teszem, hogy a családnak minden levest ezzel dúsítok. Elolvastam a cikket, amit Alexandra belinkelt. Hát, azt hiszem nem tudom teljesen bevezetni a krumplinélküli étrendet, de legalábbis meg fogom pucolni mindig főzés-sütés előtt. Pedig mennyire jó volt időt spórolni az újkrumpli kapargatásán… 🙁

  10. Lilla says:

    Én már több mint fél éve foglalkozom a chia maggal, a legtöbb angol nyelvű hiteles forrásanyagot olvastam, de megmondom őszintén esetleges szaponin tartalmáról és annak jelentősségéről egyedül Alexandrától hallottam. 1-2 oldal megemlíti, hogy talán tartalmaz szaponint az azték zsálya (chia), de ezzel kapcsolatban a mai napig nincs mérhető adat, de ha már felmerült a téma, én is kiváncsi lettem mi az a szaponin. Egy dietetikus és egyben élelmiszer mérnök hozzáértésének és lelkes vizsgálódásának köszönhetően én is okosabb lettem a szaponinok terén:”A szaponinok közül sem mindegy, hogy melyikről mondjuk, hogy mérgező. A szolanin, ami a burgonyában is van, szintén szaponin. A triterpénszaponinok közé tartozik pontosabban és enyhén mérgező. A krumplinak a gyümölcsében (amit nem eszünk meg) van jelentős mennyiségben szolanin, a gumójával kapcsolatban (amit viszont megeszünk) azt kell tudni, hogy ha csírázik vagy ha megzöldül a héj alatt, akkor van benne élettanilag számottevő mennyiségű szolanin és valóban nem ajánlott a fogyasztása, mert enyhe mérgezést és tüneteit: fejfájást, hányást stb. okozhat. Ez így igaz!Olyanról már igen, hogy a farkascseresznye bogyójától vagy a krumpli bogyójától (nem a gumójától) megbetegedett valaki. Általában gyerekek csipegetik le, akik nem tudják, hogy veszélyes és beleférnek a kistermetű emlős kategóriába. Mert például a madaraknak nem mérgező a szolanin. Még amikor a krumpli elterjedt Európában, akkor is inkább rosszullétet okozott a termésének a fogyasztása, mint halált.Másrészről számos – gyógynövényként számontartott – növénynek van még szaponin-tartalma, amelynek a gyógyhatását is annak tulajdonítják.”

  11. Szeretném megtudni, hol lehet ezt kapni, mondjuk Pesten.

  12. Lilla says:

    Itt van egy térképes kereső, ezzel megtalálod a hozzád legközelebbi üzletet, ahol kapható:http://www.originalchia.hu/chia-lelohelyek/original-chia-lelohelyek/


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!