Mai Móni

Csíráztassunk!

Hiába láttam anyukámnál már évek óta, hogy a konyhaablakban mindig csíráztat valamiféle magokat, igazából fel sem vetődött bennem soha, hogy én is ezt tegyem. Azt sejtettem, hogy nagyon egészséges lehet, mert anyukámat minden foglalkoztatja, ami nagyon egészséges.
Így például tőle kaptam néhány éve kefirgombát, Flavin7 cuccokat, literszám gyártja az ezüstkolloidot, amivel nemcsak a családot, de a fél falut is ellátja. Úgy látszik, erre a csíra-dologra most értem meg. Megint Éva barátnőm keze van a dologban, ő ültette fülembe a bogarat, mert nagyjából három hete csíráztat, és folyton áradozik, hogy milyen finom salátákba. Aztán nemrég valami étteremben a zöldköret részeként hagymacsírát is kaptam, és remek volt: friss, ropogós, ízletes.

A tettek mezejére léptem tehát, és vásároltam egy csíráztató tálat a Herbáriában (1190 Ft), majd vettem ugyanitt többféle magot is.  Megjegyzem, nem vagyok a műanyagok híve, de csíráztató tálat műanyagból avagy cserépből készítenek, és ahogy utánaolvastam, erre a célra (sajnos) a műanyag sokkal praktikusabb, jobban tisztítható. Ami a magokat illeti, lényeges, hogy tiszta, kimondottan csíráztatásra forgalomba hozott magok legyenek, minden bioboltban beszerezhetünk ilyeneket. Rengeteg lehetőségünk van: rozs, búza, tönkölybúza, mungóbab, köles, lucerna, retek, vöröshagyma, vöröshere, brokkoli, mustár, napraforgó, vöröskáposzta, zsázsa. Ahányféle mag, annyiféle jótékony hatás; némelyikről írják, hogy immunerősítő, megfázásra jó, többnél kiemelik, hogy bizonyos fajta rákbetegségek megelőzésére remek – általában a mag tasakján szerepel a javallat.
A fenti, nagy képen látható zöldség brokkolicsíra, és nagyon finom! Sajnos, gyorsabban elfogyott, mint hogy kicsírázott volna az utánpótlás.
A teendők:
Ha eldöntöttük, milyen magot szeretnénk csíráztatni, akkor 2-3 evőkanálnyit szűrőben mossunk át, majd áztassuk be fél-egy napra. Ezután tegyük át a magokat a csíráztató tálba, és naponta kétszer-háromszor folyó víz alatt mossuk át, hogy ne penészedjenek be. A tál alsó edényébe víz kerül, és a felette levőkben csíráztathatunk. Ezeken az edényeken rések vannak, így a víz nem áll meg bennük, hanem kifolyik.
A különböző magok csírázási ideje más és más, 3-4 naptól 1-2 hétig terjedhet, de például a brokkolit az ötödik napon ettük a fent látható formában. Ez itt jobboldalt zsázsa, 7. napja van a tálban, már fogyasztható. Kellemes, kissé csípős ízű.
A csírák salátákba, szendvicsekbe kiváló alapanyagok, én tortillába szerettem volna rakni, de arra már nem maradt… A legjobb, hogy a gyerekek is nagyon szeretik.

Fentebb említett Éva barátnőm egyébként ma beugrott hozzám, és elismeréssel adózott a rendnek és tisztaságnak, ami fogadta, hozzáteszem: nem számítottam a látogatására. A dicséret tőle különösen jólesett, mivel ő takarításban sokkal magasabbra teszi a mércét, mint én. Mindezt azért mesélem, mert a FlyLady programnak köszönhetően tényleg egyre szebb és tisztább a lakás anélkül, hogy különösen nagy erőfeszítéseket tennék a rend létrehozására és fenntartására. A mai a 17. nap, ezzel bevezetésre kerül állandó szerdai feladtunk: az antihalogatós nap.
Halogatásban jó vagyok… Az “á, majd holnap” típusú mondatok a kelleténél kicsit gyakrabban hagyják el a számat, és vannak dolgok, amik így aztán hónapokkal is elhalasztódnak. Varrnivaló, vasalnivaló, összekészített holmik, amiket oda kéne adni valakinek, könyvek, amiket vissza kéne már adni, a fogorvos, akit végre fel kéne már hívni, a szemész, ahova be kellene már jelentkezni… sorolhatnám még. Nem vagyok rá büszke, de ez van. Ma viszont több ilyen kritikus pontot is felszámoltam, tegyétek meg ti is!
Via leírása ITT olvasható.

Tehát akkor, az eddig tanultak:
A napi rutin

Reggel:
– Öltözés, arc+haj
– 2 perc pakolás a kritikus ponton
– Ágy rendberakása
– Reggeli
– Pillantás a naptárra
– A fürdőszoba tükör és a vécé gyors áttörlése
Valamikor a nap folyamán:
– 15 perc lomtalanítás
– 15 perc torna
– Hát mosni kell-e?
Este:
– A mosogató kifényesítése
– 2 perc pakolás egy kritikus ponton
– Holnapi ruha kikészítése
– Pillantás a naptárra
– Cuccok kikészítése
– Időben menj aludni!

A heti feladatok:
hétfő – egyórás gyorstakarítás
kedd – tervezés és szervezés
szerda – antihalogatós nap

Aki lemaradt, ITT mindennek utánajárhat.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Bella says:

    Szuperül néznek ki ezek a kis csírák, azt hiszem előbb utóbb én is belekezdek. :o)

  2. Patrícia says:

    Holnap lesz ehető a lucernacsírám, de már ma megkóstoltam. Meglepően finom! Harsogóan friss,ropogós, zsenge.. Mindenkinek ajánlom, próbálja ki.

  3. Csimotanya says:

    Pár hétig én is próbálkoztam, de állandóan bepenészedtek…fogalmam sincs miért.reggel és este öblítettem.pedig a gyerekek imádtáka Tieid nagyon guszták!! /nekem is ilyen edényem van/Hol áll a csíráztatód? hátha nekem az volt a gond…most kedvet kaptam

  4. Maimoni says:

    Csimotanya, a konyhaablakban van, de délután, amikor ott besüt a nap, akkor leveszem onnan. A kétszeri mosás bizony, kevés lehet – de például a zsázsánál nem. A brokkolinál igen. Nem tudom, hogy van ez.

  5. Eszter says:

    csimotanya: vannak penészedésre hajlamos csírák: pl. a vöröskáposzta, nekem se sikerült még sosem megúszni penész nélkülMóni: próbáld ki azt is, hogy az emeleteket nem cserélgeted, így ami mindig alul marad- nem kap annyi fényt, világosabb-B vitaminban gazdagabb leszelőfordulhat az is hibaként, hogy egyszerűen nem hajlandó megnőni a csíra: ilyenkor fázik, melegebbre kell tenni

  6. Maimoni says:

    Köszi Eszter, ez hasznos infó!

  7. Andicsek says:

    Sziasztok! én is most kezdtem néhány napja a csíráztatást, meglepő sikerrel, lucerna magom volt. most búza és retek van soron. találtam egy honlapot http://www.csiraabc.hu/csiraujsag.htmlBálintgazda ehhez is ért:)

  8. Labidiga says:

    Nekem a csírák mellett leginkább az az ezüstkolloid téma fogott meg. Hogy csinálja anyukád? Nálunk nagyipari mennyiségben fogy(na), de iszonyú drága… Szóval érdekel a titok..:-)

  9. Bori says:

    Nálunk hullámzó a csírafogyasztás, amikor elkezdjük, akkor fogy nagyon, aztán egy-két hét után alábbhagy a lelkesedés a gyerekek részéről, és ilyenkor penészesen a kukában landol. Ekkor pár hónapos szünet jön, majd valakinek eszébe jut, hogy Csíráztassunk!… és kezdődik elölről a sztori:)

  10. Andicsek says:

    nagyon szívessen:) egészségünk érdekében tettem:) egyébként flyladyleg is követlek. páréve amikor másodjára lángolt fel akkor egy darabig csináltam, de világéletemben sosem szerettem a kötöttségeket. ez a program meg ugye ha komolyan vesszük eléggé kötött. a mosogató kipucolás az nálam olyan 80 százalékos. Ami nagy eredmény nálam. ezt a hetet adtam magamnak a nagykitakarításnak. utána már konkrétan követni szeretném a programot, mert ugye ha valami tiszta akkor módszeressen eleve knnyebb tisztántartani (aszongyák) . úgyhogy hajrá:)

  11. Maimoni says:

    Labidiga, van hozzá egy elektromos kütyüje, meg ezüst lapocskái, meg desztillált vizet vesz még – majd utánakérdezek holnap!

  12. Alexandra says:

    És hogy állsz az időben lefekvéssel?

  13. Maimoni says:

    HÁt… az nem megy, egyelőre – de lehet, hogy belejövök.

  14. Labidiga says:

    Köszi szépen előre is, nagyon kíváncsi vagyok. 🙂

  15. Maimoni says:

    Kedves Labidiga! Anyukám itt vette a saját gépét:http://flavinarium.aruhaz.info/termek/silver_keszulek_ezustkolloid_eloallito.htmlCsak akkor még 16 ezer forint volt, nem 34. Esetleg nézd meg az árverős oldalakon, hátha találsz olcsóbban. A géphez tiszta ezüst van, meg gyógyszertári desztillált víz kell, meg valami ásványi cseppek (Trace Mineralnak hívják, amit anyu szokott beletenni). Ha valaki rendszeresen iszik ezüstkolloidot, megéri megvenni a gépet.

  16. Labidiga says:

    Nagyon szépen köszönöm az infókat, utánanézek.:-)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!