Mai Móni

A nagy croissant-projekt – a mű

Most pedig következzék a tegnap megígért részletes “how to”, azaz hogyan készítsünk igazi francia croissant-t?
Elöljáróban elmondom, hogy ezzel a “fogással” indulok Autumn Online Vacsoracsatáján, ITT lehet rám szavazni!
Tegnap óta bővültek tapasztalataim, ugyanis ma sütöttem néhányat a fagyasztottból, csak úgy próbaképp, mert holnapra meglepetést tartogatok valakinek egy tálca croissant formájában, amit Budapesten kell megsütnöm, hogy friss legyen; tehát hajnalban előszedem majd a fagyasztóból a zacskónyi kis sütit, drukkolok, hogy 2 és fél óra alatt ne olvadjanak ki túlságosan, és talán lesz rá módom, hogy valamikor 9 után 15 perc alatt megsüssem a finomságokat.
Persze, most, hogy itt leírtam, nem biztos, hogy meglepetést marad, de mindegy. A lényeg, hogy a fagyasztott croissant nekem még jobban is ízlett, mint a teljesen friss.
Nos, akkor lássuk, mire voltam képes Christphe Felderrel és a Google fordítóval közös kooprodukcióban, az Elle a table és Szilvi jóvoltából.

Hozzávalók (kb.24 darabhoz)*:
50 dkg liszt
6 dkg porcukor
1 dkg tejpor
2 kk só
10 dkg puha vaj
25 dkg hideg vaj**
2,5 dkg friss élesztő
2,3 dl hideg víz

A tetejére:
1 egész tojás+1 tojássárga

* Amint már az előző bejegyzésben elmondtam, egyből dupla adagot készítettem, tehát mindent megkettőztem (kivéve a tetejére való tojást).
**Tapasztalataim szerint a márkázott vaj a legmegfelelőbb, ráadásul az 25 dekás kiszerelésben kapható. A sima vaj törik, a márkázott gyönyörűen nyújtható a megfelelő méretűre.

Mivel én mindenféle kelt tésztát a kenyérsütőgéppel kevertetek össze, most is így tettem. Akinek robotgépe van, használja azt, akinek nincs egyik sem, az dolgozzon kézzel – nem olyan rettentő nagy munka.

A kenyérsütő üstjébe öntöttem a vizet, majd hozzátettem a lisztet, a porcukrot, a tejport, a sót, a lágy vajat és a szétmorzsolt friss élesztőt (nem kell felfuttatni).Bekapcsoltam a gépet, és hagytam, hogy jó tíz percig dolgozzon. Gép híján tegyük tálba a hozzávalókat a víz kivételével, és dolgozzuk össze, közben fokozatosan adagoljuk hozzá a vizet. Addig gyúrjuk, amíg szép egynemű tésztát nem kapunk. Aki szintén dupla adagot készít, mint én, az készüljön fel arra, hogy egy átlagos kenyérsütő nem tud megbirkózni egy kiló liszttel, általában 70 dekánál megáll a tudomány. így aztán mindig kivettem 30-40 dekányit a gömbölyödő tésztából, a korábban kivett darabot visszatettem – a végén pedig egybegyúrtam az egészet.

Kivettem az üstöt a kenyérsütőből, szépen lelapítottam a tészta tetejét, fóliát tettem az üstre, és hűtőbe tettem 2 órára. Azalatt szépen megkelt a tészta. A mester azt írja, hogy formázzuk a tésztát tégla alakúra, csomagoljuk folpackba, és úgy tegyük hűtőbe.

A két óra elteltével elővettem az üstöt, a tésztát pontosan elfeleztem. Az egyik felét átgyúrtam, visszatettem a hűtőbe, és a másik felével dolgoztam (innentől tehát mintha egy adag tészta lenne, úgy írok – a másik adaggal kb. egy óra lemaradással foglalkoztam.)

A vajat 10 percre fagyasztóba tettem.
A tésztát 20×40 cm-es téglalapra nyújtottam.

A hideg vajat kicsomagoltam, lisztezett felületre tettem, és előbb ütögetéssel, majd nyújtással a feleakkorára alakítottam, mint a tésztát.

A vajat a tésztára helyeztem.
Befedtem a vajat a tészta másik felével, és körben lenyomkodtam az ujjaimmal.

Ezután kinyújtottam a tésztát 6-7 mm vastagra, majd gondolatban hat részre osztottam, és az alsó hatodot felhajtottam. 
A felső részt is visszahajtottam úgy, hogy a szélek éppen összeérjenek. 
Utána, mintha könyvet csuktam volna össze, az alsó és a felső részt összehajtottam. Fóliába csomagoltam, és egy órára hűtőbe tettem.
Újra elővettem a tésztát, és lisztezett felületen 6-7 mm vastag, nem túl széles, inkább hosszú téglalappá nyújtottam (kb. 20×60 cm).

Behajtottam a tészta harmadát…
…és ráhajtottam a fennmaradó harmadot. Fólia, hűtő, újabb 1 óra.

A pihentetett tésztát 40×40 cm-s, vékony lappá nyújtottam.

A tésztát először keresztben elvágtam (így kaptam két 20×40 centis csíkot), majd hosszú háromszögere daraboltam.

Kifliket formáztam a háromszögekből.

Ezzel a technikával, amit Limarától láttam, szélesíthetjük a kifliket.

Az így kapott croissant-okat sütőpapírral bélelt tepsire ültettem, nem túl közel egymáshoz úgy, hogy a végük mindig alulra kerüljön. Újabb 2 óra pihenés…

A két óra elteltével előmelegítettem a sütőt 190 fokosra, és befogtam egy kellőképpen lelkes munkaerőt, hogy kenje le a felvert tojássárgával+tojással a kis kifliket.
Friss tapasztalatom: nekem speciel jobban ízlik tojással való lekenés nélkül, mert úgy a teteje kicsit ropogós lesz.

15 perc alatt szép pirosra sütöttem a sütiket.

Tálalás előtt megvártam, amíg langyosra hűltek.

Ha fagyasztani szeretnénk, akkor azt a sütés előtti kétórás pihenő felénél, azaz 1 óra elteltével tegyük meg: pakoljuk tálcára a kifliket, fagyasszuk le, majd szedjük egy zacskóba, így tároljuk a mélyhűtőben. A mai próbasütést úgy hajtottam végre, hogy elővettem a croissant-okat, tepsire ültettem, majd másfél órán át hagytam, hogy kicsit kiengedjen. Akkor betettem a hideg sütőbe, a sütőt légkeverésen 190 fokosra állítottam, és így is éppen 15 perc alatt sültek meg.



Ezúttal a tojással való lekenés elmaradt, és azt kell mondanom, ez a croissant felülmúlta a tegnapit.

Annyira finom, annyira vajas… szívesen összehasonlítanám egy eredeti párizsival.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Zsófi says:

    A tojás nélküli hasonlít, bár szerintem a párizsi pékek leöntik még egy kis vajjal. ;-D

  2. Altair says:

    Hm! Ez nagyon finomnak látszik. A nyári francia croissant-ok után nekem a hazai másolat nem igazán jön be, így lehet, hogy kipróbálom. :o)

  3. Tatin says:

    Nagyon szépek lettek, és nem tűnik annyira macerásnak a készítése. Esetleg sütés előtt a tetejét tojás helyett olvasztott vajjal lehetne lekenni, az még tovább erősíteni a vajas íz vonalat.

  4. Maimoni says:

    Nem is értem a receptben ezt a tojással lekenősdit, mert ami a képen van, az láthatóan nincs lekenve. És tényleg finomabb tojás nélkül.

  5. Kati says:

    Minden elismerésem, sok munkád volt vele, ahogy látom, de szépek lettek.

  6. Chef Viki says:

    Egy komplett műszaknyi idő, de mennyire megéri!Egy párizsi szakmai útra én is szívesen beneveznék! Megrendelnénk az ottanit valami helyre kis kávéházban – és alattomban kihúznánk egy hazai példányt a ridikülből :-))) Hisz a croissant próbája is az evés!

  7. autumn says:

    Gyönyörű lett és érzem az illatát is….:)))) Nagyon aranyos a segítséged!!! 🙂

  8. Emili says:

    Ezt egyszer ki fogom próbálni, nagyon szeretek kelt tésztával dolgozni. Csak jussunk már el egyszer odáig, hogy a kiskorúak elől nem kell dugdosni a pihenő tésztát. Móni köszi! 🙂

  9. gondaanyu says:

    Én is így csinálom, Nem kenem semmivel, szép lesz a teteje úgyis. Egy régi Magyar Konyhából vettem a receptet. Gesztenyét, igazi szilvalekvárt , diót szoktam beletölteni.

  10. Maimoni says:

    Kati, köszönöm! Viki, így van,megérte. Fogok még kísérletezni vele, úgy tervezem. És azt a párizsi tanulmányutat valahogy meg kéne ejteni…jó lenne rá keríteni valami szponzort.:))

  11. Maimoni says:

    Autumn, tudtam, hogy kifelejtettem valamit…hát most pótoltam: eredeti szándékom az volt, hogy ezt indítom az OVCS-n.:))

  12. Maimoni says:

    Emili, nekem élmény volt… Nem tudom, miért vonzanak annyira a tészták…Gondaanyu, ezúttal azért nem töltöttem, mert hogy az igazit sem töltik – de persze nálunk is kapósabb a lekváros, meg a csokis:)))

  13. Zsoofi says:

    És Móni! Neked nem puffogott ki a vaj a tésztából, amikor nyújtottad? Mert nekem csak kicsiccsant, és ragacsos lett a nyújtófa meg a deszka is, én meg ideges… Viszont nagyon köszönöm, hogy leírtad, hogyan kell fagyasztani a tésztát, mert én még nem mertem lefagyasztani, pedig úgy nagyobb az esélye, hogy egyszer reggelire legyen croissant…Szóval nagyon köszi!

  14. autumn says:

    Kedves Móni! Feltettem a blogra, lehet szavazni :)))) Bizony én ezt megkóstolnám, úgyhogy hajrá Móni!!! 🙂

  15. Nelli says:

    Kedves Móni!Nagyon, nagyon szépek lettek!Szívesen megkóstolnám!:-)

  16. Éva says:

    Ezt nekem ki kell próbálni, a hájas nagyon hasonlóan készül, csak nem pihentettem ennyit. Csak a kalória tart vissza attól, hogy elmenjek egy nagyobb adag vajért a boltba.

  17. Ottis says:

    Nagyon örvendek, hogy ilyen részletesen írsz a croissantról, mert ősszel laborgyakorlatot tartok diákoknak főzésből, és az egyik projekt a ez lesz. Le is mentettem magamnak a leírásodat, ebből fogok lesni 🙂 Nagyon guszta lett!

  18. malyvacsiga says:

    Jön a nlgynapos hétvége, meg fogjuk sütni!

  19. Szellőke says:

    Móni, köszi a remek leírást, legszívesebben most rögtön nekilátnék, de nincsenek ithon alapanyagok, de biztos, hgoy a napokban megpróbálom.A leírásban mintha lenne egy kis baki, az első hajtogatásnál gondolatban 6 részre osztod 4 helyett, ha jól értettem. Aztán 4 felé hajtod.kb. egy éve olvaslak, most írtam először, mert ez a recept nagyon nekem való és ezt muszáj volt megosztanom :)))

  20. Turák Kinga says:

    annyira guszta, h sztem, kikapcsolásképpen és régi lekvár felhasználás gyanánt a hétvégén ki próbálásra kerül 🙂 és nem utolsósorban, ahogy leírtad, nem tűnik horror nehéznek 😀

  21. Csongi says:

    Nagyon guszták! Egy régebbi Príma konyha magazinban jelent meg egy croissant recept, én már régóta azt készítem, hasonlít a tiédre, csak én a hajtogatások között, 3 részletben teszem rá a vajat. Szerintem megéri az időt. Köszönöm, hogy leírtad, ha fagyasztani szeretnénk hogy járjunk el, biztos ki fogom próbálni.

  22. GasztroRéka says:

    Csodaszépek! Szuper, hogy elsőre így sikerült.

  23. Maimoni says:

    Zsoofi, nem jött ki a vaj – szemben azzal, amikor az expressz változatokat készítettem, akkor ugye nem volt ez a sok pihentetés, és az egész konyha úszott a vajban…

  24. Maimoni says:

    Szellőke, valamilyen oknál fogva valóban így kell hajtani a tésztát, tehát alsó hatod vissza, és a fennmaradó 4/6-od, azaz 2/3 részt is, és nem fele-fele; nem tudom, ennek mi a jelentősége, talán, hogy utána a félbehajtásnál ne a hajtásba essen az illesztés? (Ha érthető ez így…)Bár én mindig szeretem tudni a miérteket, ezúttal nem firtattam: csak mentem a nagy francia mester után…:)

  25. Zsuzsi néni says:

    kedves móni,gratula! én holnap szeretném a recepted alapján elkészíteni és ehhez 2,5 kérdésem lenne:1. a képek alapján nekem is úgy tünik, h 1/6 helyett 1/4-re osztod… vagy ha a téglalapokat 1-6ig számozom, akkor az egyest ráhajtod a kettesre, a hatost pedig az ötösre, aztán ezt a 2 szélsőt rá a 3-as meg a 4-esre, majd becsukod mint a könyvet? (a képen úgy néz ki, mintha 4 téglalap lenne és a szélsőket ráhajtod a 2-es meg 3-ra, majd becsukod őket…)2. a készítés utolsó 1 órája előtt lefagyaszott croisantokat mennyi ideig kell fagyasztóban tartani, mielőtt a hűtőbe pakoljuk őket? és a hűtőben mennyi ideig tárolhatóak?nagyon köszi!

  26. Maimoni says:

    Zsuzsi néni, nem sikerült egészen pontosan hatodokra osztanom… Tehát, gondolatban 6 rész, 6-ost hajtom az 5-ösre, marad ugye 4 rész, amit visszahajtok a találkozási pontig, és akkor csukom össze. 2. kérdés: a lefagyasztottat a fagyasztóban kell tartani felhasználásig, azért kell először tálcán fagyasztani, hogy a zacsiban ne nyomódjanak már össze. Azaz “gurulósra” fagyasztjuk, mint az epret, vagy a málnát. Fagyasztóban viszont hónapokig tárolható, mint a leveles tészta.

  27. kikocs says:

    Annyira gyönyörű!!! Látszik rajta, hogy nagyon finom!Viszont esélytelen, hogy én ezt az elkövetkezendő 10 évben megcsináljam 🙁

  28. malyvacsiga says:

    Segítség, Móni! Holnap sütném, de nincs tejporom, és az elérhető Lidl-tesco-ban szintén nem tartanak. Elhagyható? (te hol veszed?)

  29. Maimoni says:

    Szia mályvacsiga, szerintem nyugodtan elhagyhatod! Amúgy talán valami smatch-ban vettem még valamikor… Tényleg nem nagyon kapható tejpor mostanában már.

  30. Zitus says:

    szia móni!megcsináltam! 🙂 a francia barátomnak tálaltam reggelire és azt mondta a jólnevelt feje, h “eléggé hasonló”, bár én kritikusabb vagyok, sztem a francia pékségekben kapható jobb. az enyémek laposabbak lettek, mint amilyenekre számítottam (vagy az igazikhoz képest, amiket ha szétvágsz félcentis levegőbuborékok vannak benne).aztán megmutattam a barátomnak a francia receptet amiről fordítottad és rögtön kiszúrta, h rosszul fordítottad le az egyik hozzávalót. nem porcukor, hanem kristálycukor kell bele!köv. alkalommal majd azzal készítem, remélve, h dundibbak lesznek :)köszi a receptet meg a részletes leírást!ez egy nagyon jó kis croissantos video:http://www.youtube.com/watch?v=hhpxkGB1OyY

  31. Maimoni says:

    Zitus, 60 g sucre en poudre – ez szerepel a receptben. De ha a barátod azt mondja… lehet, legközelebb megpróbálom kristálycukorral!:) Szerintem a liszt miatt lehet inkább a különbség. 45-ös lisztet is ír a recept, de azt nem tudtam kideríteni, milyen, és kapható-e nálunk.

  32. KAnya says:

    Móni, azt bírom az írásaidban, hogy egyből kedvet kapok én is hozzáfogni, ráadásul annyira jól magyarázod a tennivalókat, hogy mindig sikerrel is járok. Így sütök azóta is vészesen sok hot-dog kiflit és látom mára croissant-mániámat is alakulni…

  33. Maimoni says:

    Hát ennek igazán örülök:)))

  34. malyvacsiga says:

    Finom let!!! Nagyon. Legközelebb dupla adag. Mert lesz legközelebb.

  35. Anonymous says:

    kedves móni!jövő héten megyünk FR-be, hozok 45-ös lisztet és majd beszámolok az eredményről :)a sucre en poudre habár szó szerint porcukrot jelent, valójában kristálycukor. a porcukor franciául sucre en glace. nem azért, mert nem hiszek a francia barimnak, de mindenesetre beírtam a gugliba és rákerestem a képekre 🙂

  36. Anonymous says:

    névtelen=zitus voltam


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!