Gyerekkoromban a szeptemberek rendszeres programja volt – az öcsém, majd az én születésnapom után – a szüret. Kisebb koromban még élveztem is, aztán ahogy kamaszodni kezdtem, úgy vált számomra megkérdőjelezhetetlen ténnyé, hogy a szüret szívás, amit a felnőttek mindenféle poénok elsütögetésével próbálnak elviselhetővé tenni. A papa gondterhelten járkált a sorok között, szedegette fel az elhullajtott szemeket, és felhívta mindenki figyelmét arra, hogy tessék felszedni, mert “szemből lesz a bor!” Borból meg a szemfényvesztés… – tették hozzá halkan a nagybátyáim ilyenkor, de mindig csak úgy, hogy a papa ne hallja. Amikor még “őszinte ember voltam”, lelkiismeretesen fel is szedtem még a szemét Nova nevű szőlőtőke alól is, ami arról ismeretes, hogy elég csak ránézni, és már potyognak is róla a szemek. Amikor meghülyültem nagyobb lettem – szégyellem magam miatta -, egyszerűen beletapostam a földbe. Nem igazán tudott meghatni a készülő bor mennyisége, lévén, hogy én magam utáltam, felőlem az egész termést elvihette volna a fagy, legalább nem kellett volna leszedni. Irigyeltem aput, aki – mivel szintén utált szüretelni – mindig puttonyozott, föl-le járkált a hegyoldalon, egyre vidámabban. És irigyeltem a mamát is, aki otthon maradt főzni.
Mára persze megváltozott a hozzáállásom, mivel a szüret tényleg jó kis társasági esemény, különösebb szellemi előképzettséget nem igényel, és jól el lehet beszélgetni közben (lásd Józsi bácsi). Maga a szedés, hát az vele jár, ez van.
Tegnapra apósomhoz voltunk hivatalosak szüretre; ő ilyenkor általában vadpörköltet főz, most is erre készült, és pár napja nekem szegezte a kérdést: jó kis fiatal szarvast lőttem, abból lesz a pörkölt, szerinted mi legyen hozzá a köret?
– Dödölle, természetesen – vágtam rá egyből.
– Dödölle… aztán ki fogja azt megcsinálni? – tette fel a kérdést ártatlanul, de csapda volt ez, amibe szépen belesétáltam. Azt tartottam ugyanis szem előtt, hogy végre én kerülök a mama régen irigyelt státuszába, és azt csinálom, amit igazán szeretek: főzöm.
– Hát én!
– Vállalod? – csillant fel a szeme, mint a vadásznak, amikor érzi, hogy a vadászszerencse mellé állt.
– Persze! – cél, tűz, talált.
Még letisztáztuk, hogy esetleg gyártok egy kis levest, meg süteményt mellesleg, és persze a dödöllét, ő pedig majd főzi a szarvaspörköltet.
![]() |
Sorsába beletörődött önkéntes konyhaszolgálatos. |
Önmagában nem is lett volna ezzel semmi gond, ha a saját konyhámban kellett volna dolgoznom. Van hozzá elég helyem, elég, és jó edényem, eszközöm, és hát a munkának sem egy alapos takarítás után lehet csak nekiállni. Apósomnál kissé tábori konyha jellege van a főzésre hellyel-közzel alkalmas helyiségnek. Mivel a bojlere napok óta rossz, a vizet egy fazékban melegítettem folyton, amivel az egyik lángot le is foglaltam. A másikon a szarvaspörkölt főtt egy akkora lábasban, amelyik átlógott a harmadikra is, így gyakorlatilag egy láng maradt, ahol működhettem.
Nem akarok panaszkodni, végül elkészült minden, de meg kellett állapítanom: a konyhaszolgálat szívás. Jövőre inkább szüretelek.Mert amíg én elkészítettem a gombalevest, megsütöttem a süteményt, majd megfőztem a segédemmel (Nóra) megpucoltatott krumplit, áttörtem, liszttel összekevertem, addig a többiek szépen, nyugodtan szedték a szőlőt.
Mások a pincében tevékenykedtek: a leszedett fürtöket ledarálták, majd a darálás után a présbe öntötték.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Bevállalós csaj vagy hallod-e?! 😀
Na ja…
Kipróbálom a receptet.Eddig, a 2 alkalommal amikor készítettem,nagyon nem sikerült.No,majd meglátjuk…:)
Kv-s beszólásért egyáltalán nem irígy-irígy.
Gyerekkorunkban ezt még az is tetézte, hogy nem csak a családnál szüreteltünk, hanem minden szomszédnál és barátnál. Így a hagyományos mákos és túrós kalácsok látványától, meg a pincepörkölttől egy hónap után minden bajunk lett. A kályha mellett gőzölgő zokniról és a szakadó esőben bőrig ázott ruhákról már nem is beszélve. De….
Hát én már évek óta nem voltam szüretelni, és évről-évre egyre jobban hiányzik! Mármint a szüreti hangulat! :)) Én nagykamaszként szorultam konyhaszolgálatra, és annak idején annak utáltam minden percét, és irigykedtem a többiekre, hogy bezzeg ők… Ugye, hogy mindig az a jobb, ami a másiknak jut! :))
Vigyázz! Ez lesz a sorsod! Jövőre már azt mondja az apósod: “Tavaly olyan finom volt az a dödölle!” :)))
Bár lehet, hogy más késő a figyelmeztetés 🙂
Móni!
Ez a kép rólad MOST készült?!?! Tizenöt évesnek nézel ki rajta!!! (Vagy ez a lányod, csak ritkán látom a képeken?!?!)
Puszi,
Szilvi
u.i.: Egyébként mindjárt ott az a 400!!!! HAJRÁ!!!!!
Bársonyfüles, remélem, menni fog, mert amúgy tényleg nem vészes. Csak időigényes.
4gyerek, a kávés mondat kissé ki is hozott a sodromból…
Barbette, a lefagyott ujjakra és a kályha mellett száradó ruhákra én is emlékszem…:)
Hát, Gabika, ezúttal tényleg a szüretelők jártak jól! Jó sokan jöttek, aztán nagyon hamar végeztek. Én meg egész délelőtt robotoltam.
Alexandra, ha így lesz, jövőre 2 segédet rendelek magamnak… Aztán csak irányítok.
Jaj, Szilvi, ne viccelj! Borzas vagyok és kissé fáradt – lehet, hogy ez engem fiatalít…? :))
A 400 nem rajtam múlik!:)
Respekt a helytállásért, férfimunka volt 🙂
A szüretet kiskamaszként én is nyűgnek találtam, most bezzeg szívesen mennék… Öregszem vagy mi 🙂
Csatlakoznom kell Szilvihez! Szerintem is nagyon csinos vagy. Régebben a férjemmel(!) is beszélgettünk róla, hogy milyen szép az arcod.
Le a kalappal, hogy ilyen körülmények között vállaltad ezt a hatalmas feladatot! Én egyszer csináltam dödöllét,de azt hiszem soha többé nem fogok:) De a mákos kuglófodat már nagyon szeretném újra megcsinálni:)
😮 Elpirultam…:))
:DDD