Amikor a kínálat alakítja a keresletet

Nem vagyok valami nagy gombaszakértő, ezért amikor a piacon kedvenc árusomnál megláttam az apró, barnás színű gombát, örömmel kiáltottam fel:

– Nahát, csibegomba…?

– Nem – javított ki az árus -, ez nyári csopros.

– Bocsánat, milyen?

– Csopros. Hasonlít a csibegombára, de ez csoportosan nő.

Itthon megpróbáltam utánanézni, de ezen a néven semmit sem találtam – a csupros tuskógomba*** viszont meglehetősen hasonlít rá. Vagy talán az is.

Éppen tegnap este olvastam Paul Bocuse magyarul is megjelent, A piac konyhája című szakácskönyvében, hogy az a legjobb, ha a háziasszony a mindenkori friss piaci kínálathoz igazítja az aznapi menüt – konyhafőnökként ő sem tesz másképp. Hát így lett most ezzel a gombával. Egy kis padlizsánnal, paradicsommal, fokhagymával, zsályával, sajttal kombinálva kiváló előétel lett belőle. Hivatalosan. Amúgy nekem ebéd.

Hozzávalók (4-5 személyre, amennyiben előételnek szánjuk):

30 dkg csupros tuskógomba

3 dkg vaj

2 áttört fokhagymagerezd

1 padlizsán

olívaolaj a sütéshez

1 nagy paradicsom

sajt a tetejére – lehetőleg valami jól olvadó, zsíros -; nálunk éppen trappista volt kéznél.

zsályalevél



bors

1. A gombát megtisztítottam, amenniyre óvaosan tudtam, megmostam. Egy nagyobb serpenyőben felolvasztottam a vajat, belenyomtam a 2 fokhagymagerezdet, rövid ideig hagytam forrósodni – sokáig nem szabad, nehogy a fokhagyma megkeseredjen. Hozzáadtam a gombát, megsóztam, és megpároltam.

2. Karikákra vágtam a padlizsánt; a szeleteket besóztam, kicsit állni hagytam, majd olívaolajon egy másik serpenyőben mindkét oldalukat sütöttem pár percig. Ugyanígy tettem a felszeletelt paradicsommal.

3. A padlizsánszeletek felét tűzálló tálba tettem, elosztottam rajtuk a gombát, a paradicsomszeleteket, rátettem a padlizsán másik felét. Reszelt sajttal megszórtam, és forró (kb.230 fok) sütőbe tettem, amíg a sajt meg nem pirult a tetején.

4. Ismét kevés vajat olvasztottam egy serpenyőben, és a zsályelevelek mindkét oldalát megsütöttem benne (egy perc az egész). Az így kapott ropogós zsályaleveleket elhelyeztem a padlizsánok tetején, a zsályás vajjal pedig finoman meglocsoltam.

***Update: a következmények fényében (lásd következő bejegyzés) elmondhatom, igaz az a nem közismert, ámde részemről cáfolhatatlan tény, miszerint a csupros tuskógomba termolabilis méreganyagot tartalmaz, amely tartós, legalább 20 percig zajló hőkezeléssel illan el, vagy bomlik le, nem tudom. A lényeg, hogy gyomor-bélpanaszokat okoz, ha ezt nem tartja be valaki. 

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »