Keszthelyi kalauz I.

Tavaly elkezdtem nagyívűnek indult, ám mindössze két részt megért (elsőmásodik) ajánló-sorozatomat városom általam jónak tartott helyeiről. Aztán kedves kommentelőimnek megígértem, hogy majd írok a fagyizókról is, de azt már nem teljesítettem.

Elnézést kérek.

Ráadásul, még most sem azt akarom pótolni; amint tegnap említettem, csütörtökig gyerekek nélkül vagyunk itthon. Elhatároztam, hogy ha már egyszer elutazni nem tudunk, napközben turista leszek, és megpróbálok épkézláb programot összeállítani, hátha valakinek segítségére lehetek ezzel. Ezért ma három órán keresztül jártam a várost, programokat böngésztem, kávézókat teszteltem, éttermek kínálatát vizsgáltam, mindezt értetek, kedves olvasóim, úgyhogy maradjatok velem.

Jöjjenek a GYIK-ok, vagyis a Gyakran Ismételt Kérdések:

1. Mit érdemes megnézni Keszthelyen?

Hát van egy csomó múzeumunk, meg műemlékünk. Hogy egyből a legütősebbel indítsak, itt van a Helikon Kastélymúzeum. Órákig tartó program, ha az intézménykomplexum összes látnivalóját meg kívánjuk tekinteni. Érdemes böngészni a honlapot.

Aztán a kastélytól keleti irányba, csupán párszáz méterre egy kis utcában (Katona József u.) bújik meg a Marcipán Múzeum, ahol nemcsak a marcipánból készült szobrokat csodálhatjuk meg, hanem nagyon finom sütiket is ehetünk.

A kastély főbejáratához visszatérve, déli irányba indulva (a Sétáló utca felé), a Kastély u. 10. szám alatt találjuk a Hüllő Zoo-t, vagyis az egzotikus hüllő és rovar kiállítást, amelyet én is csak most, a Múzeumok Éjszakáján fedeztem fel, és be kell vallanom, a gyűjtemény sokszínűsége, gazdagsága egészen meglepett. Még mielőtt elindulnánk a Sétáló utcán a Fő tér irányába, a Georgikon és a Kossuth utca sarkán menjünk be a Rádió- és Televízió Múzeumba, sok érdekességgel találjuk magunkat szemben.

A Sétáló utcáról nyíló Bakacs utcában régóta működik a babamúzeum, a történelmi panoptikum, és megtekinthető a csigákból épített parlament is, de be kell vallanom, ebben az objektumban még soha nem jártam. Nagyjából a Sétáló utca közepén áll egy sárga épület, a Goldmark-ház. Ha benézünk a kapualjba, hosszú udvart látunk, az udvar végén pedig valamiféle épület sejlik fel. Az ott, kérem, a keszthelyi zsinagóga. A kapualj pedig az egykori gettó bejárata.

 A Fő téri római katolikus templom Keszthely legrégebbi épülete, 1390 körül készülhetett el.

A Kossuth utcán haladva dél felé, jó tízperces séta után elérjük a Balatoni Múzeumot, ahol az állandó kiállítások mellett mindig van néhány érdekes időszaki is, most például a – szerintem – legjobb az “Elvek és alkuk” – Így éltünk a hatvanas években című.

Aztán itt van még a Georgikon Majormúzeum, mert ne felejtsük el, Keszthely nemcsak a Balaton fővárosa, de  “az agrárszakoktatás bölcsőjeként is emlegetik, mert Tolnai Festetics György gróf 1797-ben Keszthelyen Európában elsőként alapított önálló agrárfelsőoktatási tanintézetet, a Georgikont. A Georgikon nyolc intézetében a felvilágosodás- és a reformkor legkiválóbb szakemberei oktattak.” 





2. Hol ebédeljünk?

Hát igen. Ez nem könnyű kérdés. Ha valaki strandol, akkor kézenfekvő választás a pavilonsor, amelyről tavaly részletesen írtam. 







Itt most jelenleg egy sima lángos 290 Ft-ba kerül, a sajtos-tejfölös 490. Egy adag palacsinta (2 db) tölteléktől függően 340-360 Ft. A hamburger 520, a hot dog 450, a velős pirítós 500, a főtt kukorica 270. Van, ahol menüt is kínálnak 990 Ft-ért. Hozzáteszem, a városban kapunk jóval olcsóbban.

Például 750-ért a  Jóbarát vendéglőben (Martinovics u.1.), amelyet földim, Max ajánlására próbáltam ki, és amely egyből a lista élére ugrott. Napi leves, kétféle főétel – és finom. Ha előre befizetünk, a menü 650 Ft-ba kerül, de persze a’la carte is étkezhetünk.







Vagy a – szintén tavaly már reklámozott – Lakoma étteremben (Balaton utca 9.), ahol 690-ért és 890-ért választhatunk a napi ajánlatból.

Aztán itt van a nemrég megnyílt Béke étterem (Kossuth u. 50), ahol 590-től kapunk menüt; ők kiszállítással is foglalkoznak, akár aznap tízig leadhatjuk a rendelésünket, és házhoz jön az ebéd. Ennyiért nyilván nem lehet csúcsgasztronómiát elvárni, de egynek jó. 11-15 óráig van nyitva.







Többen ajánlották az Abbázia Club Hotel Corso éttermét (Erzsébet királyné útja 23.), ezért ezt is mustra alá vettük. Ha az ember bemegy az utcáról, és közli, hogy menüt szeretne enni, eléteszik az étlapot, amelyen 990 forintért választhat talán 4 leves, majd közel tízféle főétel és két desszert (fagyi, kompót) közül. Mi is ezt tettük. Később tudtuk meg, hogy van egy olcsóbb menü, 690 Ft-ért, ami napi levest és talán kétféle főételt takar – pincérünk sajnos ezt nem árulta el nekünk. Az ételek nem rosszak, de nem is kimagaslóan jók. Tény, hogy délben sokan járnak ide menüzni, így aztán, ha nem is túl lelkesen, de egy megoldásnak ezt is ajánlom.







Viszont ha ezt ajánlom, akkor muszáj szót ejtenem a Margaréta étteremről is, amelyet elsősorban az úgymond “hagyományos” magyar konyha kedvelői zárnak a szívükbe. Az étterem honlapja szép, áttekinthető, végig is nézhetjük az étlapot, és rögtön kiderül, hogy az árak nagyon kedvezőek. A pincérek megint csak jó fejek, öreg motorosok, akik már akkor pincérek voltak – igaz, nem itt -, amikor én vendéglátós kisdiákként Keszthelyre kerültem. Tehát: a választék széles, de nehéz konyhát visznek, az ételek zsírosak, sok rántással, habarással készülnek. A szarvaspörköltjük dödöllével, na, mondjuk, az király.







Amíg folytatom, addig is mellékelem az általam készített térképet, amin minden pontot megjelöltem, amiről írni szándékozom. A Google Maps-ben nagyítható, tehát az egyes pontok jól látszanak, és akár ki is lehet nyomtatni.

Keszthely nagyobb térképen való megjelenítése

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »