Galuska, avagy nokedli

Bevallom, elbizonytalanodtam. Ugyanis mielőtt elkezdtem volna leírni, hogyan készítem én a galuskát, körülnéztem, mások mennyi tojást adnak a liszthez – és nagyon meglepődtem. Lehet, hogy egész eddigi életemben tévedés áldozata voltam?

Én 50 dkg liszthez teszek 2 tojást, némi sót, meg annyi vizet, amennyit felvesz; de látom, hogy egészen sokan minden 10 dkg liszthez tesznek 1 tojást, sőt, van, aki víz helyett tejfölt, vagy tejet.

Legalább olyan sokféleképpen variáljuk tehát, mint a palacsintatésztát, vagy a derelyét/barátfülét.

Az én verzióm tehát (ez 4-5 személyre elegendő mennyiség):

Először is felteszek egy jó nagy fazék vizet a tűzhelyre.

Egy tálba teszem a lisztet, mélyedést alakítok ki a közepében, és abba teszem a két tojást, és egy teáskanál sót.

A kezem ügyébe készítek fél liter vizet. Először is a tojásokat elhabarom az ujjaimmal, majd körben a liszthegyből “omlasztok” a tojáshoz mindig annyit, amennyit bele is tudok gyúrni. Amikor már keményedik a massza, de még jócskán van körülötte liszt, adok hozzá vizet. Mindig csak keveset, mert ugye hozzátenni mindig lehet, de elvenni belőle nem.

Nos, hát ilyen jó kis nyúlós-ragacsos tésztát kell kapnom. Így már jó is, nem kell jobban kidolgozni. Ha ennél lágyabb a tészta, akkor hatalmas nokedlik lesznek belőle, ha keményebb, kisebbek, ráadásul óriási izommunka kiszaggatni.

Ez az egész pár perces művelet egyébként. Nem is ezzel van a gond, hanem majd az edények elmosásával.

Amint felforrt a víz (amibe azért tettem jócskán sót is, mondjuk 1,5 teáskanállal), szaggathatom a galuskákat. Egyszerre annyit szaggatok, amennyi kényelmesen elfér az edényben.

Amint feljönnek a víz tetejére, szűrővel már ki is szedem; lecsepegtetem, és egy tálba borítom. Összekeverem egy kevés vajjal vagy olajjal, hogy ne ragadjanak egymáshoz.

Aztán szaggatom a következő adagot.

Kész. Lehet is tálalni, vagy pörkölt, illetve más ragus húsétel mellé, vagy egy magasfalú serpenyőben néhány felvert tojással átsütve, salátával…

Aztán mosogathatunk. Ha csak úgy nekiesünk a mosogatószivaccsal, abban bizony bennemarad a tészta, legalábbis a dörzsis részében. Azt olvastam valahol, hogy lisztet kell az edényre szórni, és az oldalára ragadt galuskatésztát azzal összeszedni, majd levesbe, csipetkének felhasználni. Nem feltétlenül azonnal, meg is lehet szárítani, vagy le lehet fagyasztani. Jó ötlet, én még nem próbáltam.

Ti hogyan készítitek a galuskát?

És hogyan tisztítjátok az edényt?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »