Mai Móni

A majonéz

Gondolkodtatok már azon, vajon kinek jutott először eszébe, hogy ha tojássárgájához lassan önt olajat folyamatos keverés közben, az egyszer csak emulzióvá áll össze? Amikor ez a kérdés felmerült bennem, arra a következtetésre jutottam, hogy a nagy konyhai újítások esetén sokszor a véletlen játszik inkább a feltaláló kezére, minthogy a szaktudásnak lenne köszönhető az eredmény. De legalábbis jelentősen közrejátszik a véletlen. A wikipédia szerint “a majonéz (mayonnaise) szó eredete bizonytalan, elképzelhető, hogy a francia moyeunaise szóból származik, aminek az alapja a moyeeu régen a tojássárgáját jelentette a francia nyelvben. Antoine Carème francia séf szerint a manier, kavarni szóból származik.
Története ugyanúgy bizonytalan, mint nevének eredete. Többek szerint Richielieu herceg szakácsa találta fel 1757-ben, miután a herceg hadserege győzött Mahon városánál a spanyol Minorca szigetén, és a győzelem emlékére nevezte el mahonnaise-nek, ami később egy véletlen nyomtatásbeli hiba miatt mayonnaise-re módosult.” A feltalálás-történethez még annyi kiegészítés tartozik, hogy állítólag tojássárgából és tejszínből akart mártást készíteni a szakács, ám a tejszín elfogyott, viszont volt helyette olívaolaj. Már csak arra kellett valahogy ösztönösen ráéreznie, hogy ne egyszerre borítson a tojáshoz mondjuk két decit…
A vinaigrette- azaz ecet-olaj mártásokat történelmi források szerint már a babiloniak is ismerték, a tojássárgára pedig lecitintartalma miatt van szükség: segít az olajcseppek különválasztásában. Aki szeretne elmélyülni a témában, annak ajánlom Csíki Sándor tudományos mélységű cikkét, amelyben könyörtelenül lerántja a leplet e konyhai varázslatról, és kiderül, hogy csupán egyszerű kémia az egész.
A majonéz készítésének kétféle verzióját ismerjük – pontosabban, én ennyiről tudok. Az egyik, a klasszikus így zajlik:

Egy tojássárgához egy evőkanál mustárt adunk.

Jól összekeverjük.

Vékony sugárban öntjük az olajat – szerintem ide a napraforgó jobb, mint az olíva -, közben folyamatosan, lehetőleg gépi habverővel keverjük a mártást. Én úgy tanultam, hogy egy tojássárgához 2 dl olajat adagolhatunk (nem szoktam ennyit), bár az említett cikkben az is szerepel, hogy 1 tojássárgában elméletileg 3,45 liter olajat lehetne emulgeálni; ennek egy kis szépséghibája van, ugyanis ahhoz, hogy az olajcseppecskék huzamosabb időn át távol is maradjanak egymástól, egyéb folyadékra – ecet, citromlé, víz – is szükség volna, valószínűleg az ízhatás rovására.

Addig adagoljuk az olajat, amíg megfelelő állagú nem lesz a mártásunk. Itt szeretném megjegyezni, hogy soha nem szoktam cseppenként szórakozni;előbb vékony sugárban, később, amikor már “combosodik” a majonéz, vastagabban is mehet bele az olaj. A lényeg, hogy keverjük ezerrel.

Ha csak majonézt szeretnénk, akkor még sózzuk, borsozzuk, csavarjunk bele egy kis citromlevet és kész. Azonban általában, amikor majonézről beszélünk, sokan egyből a tartásmártást értik alatta – hiszen többnyire ezt használjuk a salátákba, mert tejföllel (eredetileg habbá vert tejszínnel) hígítva kevésbé fekszi meg a gyomrot.

Így néz ki 2,5 dl tejföl hozzáadása után.
És ha időközben megfőztünk egy kiló kukoricát,már csak össze kell vele kevernünk, aztán adhatunk hozzá tíz deka reszelt füstölt sajtot, kis petrezselymet, és máris kész a nagy kedvenc… De ezt már bemutattam a múltkor.

De azért megmutatom most is…

És most következzen a majonéz készítésének viszonylag új módja; ehhez  fontos kellék a botmixer a hosszú pohárral, és egész tojást használunk, nemcsak a sárgáját. Döbbenetesen egyszerű és gyors. Íme:

Mindezek ellenére bevallom: én a klasszikus módszert követem.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Vali says:

    Nekem a videón lévő módszerrel nem mindig lett olyan az állaga mint amilyet én szerettem volna. Volt amikor pedig tökéletes lett. Hogy miért nem tudom.

  2. Zsófi says:

    A fehérje miatt. A koleszterinnel mi vigyázunk (attól függetlenül, hogy van olyan orvos is, aki megkérdőjelezi a létjogosultságát), ezért ha nem csak magamnak csinálom, akkor csak a fehérjéből készül a majonéz. Ez egy kicsit hígabb, mint a tojássárgájából készült változat, viszont nincs benne koleszterin…

  3. Kála says:

    Én azon szoktam elgondolkodni, hogy ki és mi a bánatnak kezdte el először felverni a tojásfehérjét… 🙂

  4. Gabika says:

    Én eddig csak a klasszikus módszert ismertem, de ez a másik is tetszetős (főleg jó gyors). Lehet, egyszer kipróbálom!

  5. Maimoni says:

    Kála, az már nekem is eszembe jutott!:))

  6. Zsófi says:

    Lehet, hogy le kellene tesztelni pici gyerekekkel (1,5-3 éves), mit csinálna egy tányér nyers tojással. ;-DDD

  7. Anonymous says:

    Vali, akkor lesz szép sűrű, kemény a merülőmixeres majonéz, ha nem sieted el a mozdulatokat. Először homogénné keverni, csak utána kell lassan fel-le mozgatni a mixert – én sokkal lassabban csinálom, mint a videón, és sokkal keményebb is szokott lenni a végeredmény. Aki pedig a klasszikus változatot szereti, próbáljátok ki, miután kész a sárgájás kikevert majonéz, a fehérje felvert habját keverjétek hozzá óvatosan. Nagyon szuper!

  8. sedith says:

    Vali, az olaj mennyiségétől függ a majonéz sűrűsége. Ha a gyors változat szerint készíted (márpedig én, amióta felfedeztem, már csakis úgy készítem), akkor fontos, hogy a 2 dl olajat mindenképpen hozzátedd 1 tojáshoz. Próbáld csak ki, ha nem akar sűrűsödni, önts még kevés olajat és biztos sikerül. Én sem hittem, pedig ez volt a magyarázata.

  9. Anonymous says:

    ez az új módszer azért ilyen gyors és jó, mert bamix géppel készül, ez a gép szinte minden konyhai műveletet el tud végezni, csak sajnos 60 000 Ft-nál kezdődik…

  10. Maimoni says:

    Zsófi, lehet, hogy fantasztikus dolgok születnének!:))

  11. Maimoni says:

    Névtelen, Edith, köszi a tanácsokat!Másik névtelen: szerintem nemcsak Bamix-szel működik, mert más is mondta, hogy így készíti, akinek tuti nem Bamix-e van. Sőt, én először Tupperware bemutatón láttam ilyen majonéz-készítést, botmixer nélkül, azzal a bizonyos Mix-fix shakerrel.

  12. Chef Viki says:

    Miken töröd a fejed, megőrülök :-)))Régen pl. a krumplit a virágáért termesztették, dekorációként (bizarr ízlés…), aztán valaki rájött, hogy a gumója tök jó megfőzve, megsütve, ezzel-azzal fűszerezve 🙂 Nem félt vajon, hogy mérgező? Bátor ember volt :-)A majonézt én is úgy készítem, mint te, csak semmi csepegtetés, haladjon csak!

  13. Maimoni says:

    Állítólag a krumpli gumójának a fogyaszthatóságára valami tűz után jöttek rá, a kellemes illat miatt kóstolták meg…

  14. Hajnoca says:

    Mikor megláttam a bejegyzés címét reméltem, hogy beleteszed ezt a praktikus és pillanatok alatt elkészíthető verzióját is. … és itt van!http://hu.wikipedia.org/wiki/Majon%C3%A9zHogy a tojásfehérjéből hogy lett hab arra nincs infó, de ez is biztos egy véletlen folytán alakult így, mint minden egyszerű és jó dolog. 🙂

  15. inecsg says:

    Hálás köszönet a leírásért!

  16. Maimoni says:

    Szívesen, remélem, menni fog!:)

  17. Eszter says:

    Nálad láttam először a gyors módszert, és nagyon megörültem neki.Nem vagyok kezdő háziasszony, de valahogy eddigi kézi próbálkozásaim nem jártak sikerrel, úgyhogy akármi is van benne, eddig maradt a bolti majonéz. Ezért ugráltam egy sort, mikor a gépi módszerrel 1,5 perc alatt szuper majonézem lett.Köszönöm, hogy ezt is beletetted a bejegyzésbe. És bár biztos könnyű kézzel is elkészíteni, így viszont kezdő háziasszonyok is bátran nekiállhatnak.

  18. Maimoni says:

    Eszter, nagyon örülök! Most már nekem is meg kell próbálnom.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!