Mai Móni

Viki, a kecskesajtos

Kóstoltátok már Pettenkoffer Viki kecskesajtjait?
Aki nem, annak őszintén kívánom, legyen része benne. A sajtok új dimenzióját nyitja meg az ember előtt.
És ha még beszélgetni is van idő, kiderül, hogy nemcsak a sajtok rendkívüliek, hanem ő maga is.
Egyszer már megemlítettem itt a blogon a káptalantóti piacról szóló írásomban; akkor csak a sajtjaival kötöttem barátságot, ma pedig őt is módomban állt megismerni.
Káptalantóti mellett, pontosabban a közigazgatásilag Káptalantótihoz tartozó Bács-hegyen él a család: apa, anya, négy gyerek (vagyis már csak három, mivel a legnagyobb, aki 16 éves, kollégista Győrben). Vezetékes víz, villany nincs. Fúrt kút van, negyven méter mélyről jön a finom tiszta víz – vagyis jönne, ha tegnap nem romlott volna el a szivattyú. Átmenetileg hozatni kell a vizet; hogy a problémát milyen módon sikerül megoldani, még maga Viki sem tudja, a szivattyú nem javítható, és 140 ezer forint egy új.

Tizenöt éve költöztek le Pest mellől; elég nagy változást jelentett a városi élet után a tanya. Az első gyerek már megvolt, Viki pedig ekkor kezdte tanulmányait a kaposvári egyetem állattenyésztési karán. Mivel hűtőjük nem volt – áram híján felesleges lett volna – arra gondoltak, vesznek egy kecskét, hogy mindig legyen friss tej a kicsinek. Aztán jött a többi…

Kecskefejésre érkeztem. Hát bizony, kemény meló ez, fejőgép ide, vagy oda. Nemrég gépesítettek egyébként, azelőtt csak kézzel ment a fejés. A fejőgépet aggregátorról üzemeltetik. Van napelem is, de azok igen kevés energiát termelnek.
Négy kecske fér be egyszerre az “állásba”, a gépre kettőt lehet rácsatlakoztatni. Míg az állatok eszegetnek, a fejőgép, és némi kézi rásegítés megszabadítja őket a felgyülemlett tejtől.
– Reggel és este szoktál fejni? – kérdezem Vikit.
– Inkább délben és éjjel… – mondja nevetve. Sok a munka, és nem mindig sikerül mindent az eltervezett időben végrehajtani.
A kecskék érdeklődve sorban állnak, bár Viki azt mondja, az utolsó hattal már mindig küzdeni kell, nem akarnak a fejőálláshoz járulni.

A tej egy-két órás állás után azonnal feldolgozásra kerül. Van a házban egy sajtszoba, ahol mindenféle – saját termesztésű – szárított fűszert tart Viki. Itt történik a tej oltása, a fűszerezés.

Ezeket pedig már a pincében fényképeztem, itt “pihennek” a sajtok – egy-két héttől több hónapig is akár. Ott villany nincs, Viki egy fejlámpával jár le, úgy ellenőrzi az érési folyamatokat. Én is ellenőriztem. És olyanokat kóstoltam…hmmmmm…

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. EZ nagyon szépen hangzik! Annyira idilli! És csodásan néznek ki ezek a sajtok!

  2. Maimoni says:

    Kőkemény meló… Gyönyörű a hely, jó az egész, de rettentő strapás… Nem irigylem Vikit egy cseppet sem, és nagyon-nagyon megérdemelné, hogy kicsit komfortosabb körülmények között készíthesse a fantasztikus sajtjait.

  3. Julcsi says:

    Minden tiszteletem az övék! Én vidéki lány vagyok és mindig hiányzik a “vidék”, de annyira elkényelmesedtem a nagyfaluban, hogy nem tudnám újra megszokni. Azt hiszem…Kecskesajtot pedig még sosem ettem:)

  4. Kála says:

    Imádom a kecskesajtot, de nagyon nehezen lehet hozzájutni sajnos :-(A munkáért pedig minden tiszteletem, attól tartok az ilyesmihez én már nagyon-nagyon elkényelmesedtem. Sok sikert nekik és remélem egyszer találkozok élőben is a sajtjaikkal!

  5. Cpt. Flint says:

    70 eFt-ért már hiperszuper szivattyút lehet venni.

  6. Viki says:

    Csak nem akkora teljesítményűt, amekkorára nekünk szükségünk van…

  7. jehudit says:

    Viki klassz csaj vagy! Le kalappal!

  8. jehudit says:

    Viki, a férjemnek a következő ötlete van: Csinálhatnátok sajtlicitet! Hátha összejönne a szivattyú ára…..

  9. Maimoni says:

    Jehudit, ezt kifejthetnéd bővebben! Akár nekem mailbe is…:) Szívesen segítenék valahogy.

  10. nana says:

    én egy ideje csak vikitől veszek kecskesajtot. és ez most egy hatalmas bók 🙂

  11. Viki says:

    Legközelebb ha találkozunk, légyszi szólj, hogy Te vagy nana! Aki tőlem vásárol, legtöbbször tudja, hogy ki vagyok, nekem viszont fogalmam sincs, hogy ki áll az asztal túloldalán 🙂

  12. Anonymous says:

    Budapesten vagy annak környékén esetleg lehet valahol szerezni ezekből a sajtokból?


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!