Meglepett, milyen sokan keresik az interneten a zöldborsó főzeléket. Hozzám is érkeztek már olvasók ezért a receptért, de hiába, eddig még nem szerepelt a repertoáromban. Most viszont pótolom a mulasztást, és bemutatom az én verziómat fázisfotókkal, pontos elkészítési idővel.
A borsófőzeléket sosem vettem félvállról. Az nem egyszerűen csak egy főzelék: íz, illat a gyerekkoromból, egy étel, amiből mindig lehetett repetázni a menzán, ahol persze csakis tej nélkül, jó sok liszttel, és meglehetősen cukrosan készítették. Anyám rengeteg petrezselyemmel, a mamától kapott, nem sokkal előbb leszedett és megpucolt friss, zsenge borsóból, ami úgy pukkant szét a fogaim között, mint valami buborék. Ezt az ízt kerestem, amikor önállóan kezdtem főzni magamra úgy húsz évvel ezelőtt, és belekerült egy kis időbe, mire rájöttem, hogyan lesz (számomra) tökéletes.
Hozzávalók:
3-4 ek olaj
1 kg zsenge zöldborsó (ez most mirelit)
4 ek liszt
1 tk só
1 tk szárított, morzsolt lestyán
2 tk aprított petrezselyem
1 ek cukor
bors
tej
víz
11 óra 17 perc: a borsót párolni kezdem.
Azaz: nagyjából 4 evőkanálnyi olajat öntök a lábasba, kicsit felmelegítem, majd beleborítom a fagyos borsót. Nem túl nagy lángon, időnként megkeverve addig párolom, amíg a borsó puha nem lesz. Fontos, hogy a finom borsófőzelékhez zsenge borsót kell használnunk. Az öreg borsó sokszor kemény marad, akármennyire is igyekszünk.
11.30 A borsó puha, rádobom a lisztet, elkeverem.
11.31 Felöntöm 6 dl vízzel, 6 dl tejjel, jól elkeverem, és itt nagyon hangsúlyos a JÓL. Fontos, hogy a folyadékok ne legyenek melegek, mert akkor könnyen csomós maradhat a főzelék.
11.33 Hozzáadom a petrezselymet, sózom, borsozom, beleteszem a lestyánt, és azt a bizonyos evőkanálnyi cukrot. Van, aki nem tesz bele cukrot, nálunk így nyerő. Ami a lestyánt illeti: régebben Vegetát használtam, ám mióta tudom, milyen hatása van az ízfokozónak (Nátrium glutamát) az emberi szervezetre, száműztem a konyhából. Helyette általában szárított zöldséget használok (például ilyet), illetve lestyánt, amit sok kertészetben vegeta-fűszernövényként is neveznek.
11.36 Kész! Tálalhatjuk.
Mindössze 19 percre volt szükség, hogy a fagyasztóból előkapott borsó csodálatos főzelékké álljon össze a többi alapanyaggal együtt az edényünkben.
50 dkg darálthús
3 szikkadt zsemle
3 dl tej
1 tojás
2 gerezd összenyomott fokhagyma
2 tk aprított petrezselyem
1 ek mustár
2 tk só
1. A darált húst tegyük egy tálba.
2. Egy másik tálba öntsünk 3 dl tejet, áztassuk meg benne egyenként a zsemléket, nyomkodjuk ki belőlük a tejet, úgy, hogy teljesen szétessenek apró darabokra. Ne maradjon szikkadt, kemény rész benne. Tegyük a húsra.
3. Törjük fel a tojást, adjuk a húshoz, ugyanígy a sót, a borsot, a petrezselymet, az összenyomott fokhagymát, a mustárt (egy tk pirospaprikát is tehetünk bele, az nálam momentán kifogyott), és kézzel keverjük össze.
A kész massza így néz ki.
Ez az egész mutatvány nagyjából 5-8 perc.
Amíg a kész borsófőzelék kicsit áll magában – mert az jót tesz neki, kicsit besűrűsödik -, megsüthetjük a húspogácsákat.
A két tenyerünk között formázzunk a masszából nagyjából kerek formákat, és mindkét oldalukat forgassuk zsemlemorzsába.
Forró olajban süssük pirulásig az egyik, majd ugyaneddig a másik felüket.
Szedjük papírtörlőre a fasírtokat, és már lehet is enni.
Cirka 20 pogácsa lesz ebből a mennyiségből.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)