Tegnap volt a felsőoktatási felvételi lapok beküldésének határideje, és hát újfent előtört tanulási vágyamnak engedve jelentkeztem ide a helyi egyetemre, turizmus-vendéglátás szakra. Így tér(het, ha sikerül) vissza a varga a kaptafához… Amint azt már néhányszor
megemlítettem, középiskolai végzettségem vendéglátóipari. Utána egy huszárvágással teológus lettem, majd kilenc év újságíróskodás után posztgraduális képzés keretében e szakmában szereztem felsőfokú képesítést. Aztán másfél évet jártam az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemre, zsidó művelődéstörténet szakra, ahol a jól hangzó kultúrtörténész címet szerezhettem volna meg, ha tudtam volna folytatni a heti egyszeri Budapestre járást. Mivel ez nem ment, itt helyben képeztettem magam lakberendezővé. Most meg, néhány évnyi szünet után – ami azért a szó szoros értelmében mégsem volt szünet, mert folyamatosan tanultam angolul és énekelni – ezt vettem a fejembe. Örülök, hogy olyan férjem van, aki nem vet gátat tanulási vágyaimnak…
Talán azért is alakult ez ki bennem, mert egy időben több, a környezetemben élő kisgyermekes anyukán észrevettem a Gyes-betegség tüneteit, és azt gondoltam, magam esetében a tanulással hatékonyan teszek ellene. Na nem mintha amúgy nagyon otthon üldögéltem volna a gyerekekkel, mivel egyszerűen muszáj volt dolgoznom már egész kicsi koruktól kezdve, a megélhetésünk volt a tét. De azért a Gyes-neurózis megér egy kis kitérőt, mivel nem reprezentatív felmérésem szerint meglehetősen sokan szenvednek tőle, ám a többség nem kap segítséget, mindössze környezete megvetésében részesül nap mint nap. Az anyaggyűjtésben a legnagyobb segítséget a Szabóné Kármán Judit védőnő, mentálhigiénés szakember írása jelentette, amely teljes terjedelmében a babanet.hu oldalon olvasható „Gyes-neurózis” címmel.
Azt írja, míg a neurózis több formája, a stressz, a kimerültség, a pánikbetegség, a menedzserbetegség társadalmilag elfogadott, a GYES-neurózis ma még pejoratív jelentésű, létezése megosztja a közvéleményt, de még a szakembereket is. Sokan úgy gondolják – s e véleményüknek gyakran hangot is adnak –, hogy a mai anyáknak már semmi sem jó, mindenük megvan: eldobható pelenka, bébiétel és még sorolhatnánk, mégis nyafognak, unatkoznak otthon, jó dolgukban már azt sem tudják, mit csináljanak. Ezt mondja sok esetben a felületes szemlélő, és meg is bélyegzi a társadalmi elvárással szemben nem boldogságot sugárzó anyákat. Ugyanakkor a szakemberek – ha nem előítéletesek – jól ismerik és értelmezik ezt a betegséget. Valós szenvedésnek, valós állapotnak fogadják el az asszony helyzetét, s így tudnak segíteni rajta.
A betegség tünetei kezdetben az idegesség, ingerlékenység, sőt, a gyermeksírás, mint idegesítő faktor. Szomatikus tünetek is megjelennek, gyakori vagy állandósult gyomor, illetve fejfájásra panaszkodik az anya. Később depresszió, sivárság, közöny, szorongásos tünetek, félelmek jelentkeznek, mint például az egyedülléttől való félelem, vagy attól, hogy mi lesz, ha a gyerek megnő, s „elhagyja” az anyát.
A Gyes-neurózis kialakulásának hátterében igen gyakran perfekcionizmus, tökéletességre való törekvés húzódik meg (tökéletes anyává, tökéletes háziasszonnyá kell válnom).
Mit érez az anya?
· az elismerés, megbecsültség érzésének hiánya
· “mókuskerék” effektus
· minden nap egyforma
· nem bírok a gyerekeimmel
· egyedül vagyok, mindent nekem kell elvégeznem
· a férjem elhanyagol, nincs ideje se rám, se a gyerekeire
· nem látom értelmét a munkámnak
· nincs kedvem leülni, és játszani a gyerekeimmel
· elvárják tőlem, (férj, tágabb család, szomszédok, az egész társadalom) hogy örüljek, amiért itthon lehetek a gyerekeimmel, de engem ez már idegesít, nem elégít ki
· szeretnék már valami mást is kezdeni az életemmel
· unom, hogy mindig ugyanazt kell csinálnom
· úgy érzem, hogy nem vagyok jó anya, jó feleség
· talán valami más területen kellene sikerélményt szereznem
· lassan már nem is érzem nőnek magam; elhízottnak, rendetlennek látom magam
· sehova nem járok, lassan már értelmesen beszélni is elfelejtek, hisz egész nap a gyerekeimmel vagyok itthon
Mindenképpen van alapjuk az ilyen gondolatoknak; több gyermek nevelése esetén az évek óta tartó fizikai, idegi megterhelés már magában is kiválthatja a tüneteket. Mivel a Gyes-neurózis alapvető problémája a bezártság, fontos, hogy az anya szűkebb környezete támogassa azon lehetőségeket, ami által az anya kikapcsolódhat: négy-hat órás munkavállalás, hetente egy-két óra kimozdulás gyermek nélkül otthonról – ez lehet baráti társaság, de lehet például Gyes-en lévő édesanyák klubja; vagy itt szolgálhat terápiás célt az iskola, a tanulás.
Sokszor a gyermekneveléssel kapcsolatos kudarcérzések húzódnak meg a neurózis kialakulásának okai között; ezért érdemes a témával kapcsolatos szakirodalmat olvasni, melyek közül Szabóné Kármán Judit a következőket ajánlja:
Bruno Bettelheim: Az elég jó szülő (Gondolat, 1994.)
Selma H. Fraiberg: Varázsos évek (Park, 1990.)
Dr. James Dobson: Az akaratos gyerek (KIA 1996.)
Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek (Gondolat, 1988.)
GYES-neurózis esetén a szorongás, félelem igen nagy. Ezt még fokozza az is, hogy az anyák nem mernek róla beszélni, azt hiszik, csak velük fordul elő ilyesmi. Nagy segítség tehát az anyának, ha megoszthatja valakivel a problémáit, hiszen ezek „kibeszélése” már út a gyógyulás felé.
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Nahát, nahát, hogy éppen most ez a téma. Szomszédasszonyom éppen tagnap borult ki igen komolyan. Pánikroham 🙁
Ó… :(És, tudtál neki segíteni valamit?
Beszélgettem vele, de sajna 5 gyerek volt körülöttünk, (2 az övé, 3 az enyém) így csak kicsit tudtam belefolyni a dologba. Mindenesetre azt ajánlottam, hogy azonnal keressen egy szakembert. Ezt kezelni kell!!!
Én is túléltem ezt a betegséget. Falura költöztünk, idegen környezetbe, ahol nem tudtam megszokni. Egész nap egyedül voltam, az 1 év körüli kisgyerek nem társ. A házimunka is nehezen ment, sőt az anyósomék állandóan vegzáltak.
Én is jelentkeztem!:)Azt még nem tudom, hogy a két gyerkőc mellet hogy fogok eljárni a konzultációkra, de majd ha aktuális lesz akkor úgyis megoldjuk. Egy régi titkos vágyam fog valóra válni ha sikerül elvégeznem a két éves mesterképzést.Anyukám nem nagyon örült neki, de tudja, hogy ha én vmit a fejembe veszek…:)Mégegyszer gratulálok a blogodhoz nagyon tetszik!!
Jehudit, kérdés, mennyire számíthat a férjére. Mert lehet, hogy az is elég, ha a férjjel megbeszélik, hogy ki kell szakadnia néha. Aztán ha nem megy…
Erzsébet, és végül elmúlt? Megszoktad a helyet? Vagy elköltöztetek?
Zsuzsmok, hajrá-hajrá!!!:))És köszi:)
Köszönöm ezt a bejegyzest. Igazabol magamra ismerek sok mindenben… de igy meg nem fogalmaztam meg. Utana jarok a temanak, de meg egyszer köszi a felvetest! azert erdekes ez, mert tudatosan probalok ez ellen küzdeni, hasonlokeppen, mint mas is pl. nyelvtanulas, kezimunka, sport, de be kell lassam, ez nem eleg! Szilvi
Szilvi, kívánom, hogy találj jó megoldást!:)
A gyes témához (még) nem tudok hozzászólni, de elég valósnak tűnik.De hogy Maimoni te milyen sokoldalú vagy! És a férjed milyen megértő! Én is kitanultam már mindent, ami szembe jött velem, de nekem nem nézik itthon ezt jószemmel, úgyhogy szerencsés vagy.Én külkereskedőként végeztem, majd lakberendező lettem, aztán elvégeztem egy jógaoktatóit és most a teológiára járok. Majdnem hasonló lista, mint a tiéd. :-)És sok sikert majd a felvételihez!
Szamóca, ez tényleg vicces:))Ez a mostani szak egyébként, ahova jelentkeztem, közgazdász diplomát ad vendéglátás alapszakon.Igen, a férjemért nagyon hálás vagyok, tényleg nagyon jól viseli ezt a “hobbimat”. Meg még sok minden mást is.:)
Én egy 10 hónapos mellett végeztem el a vendéglátót, Budapesten, másoddiploma keretében. Nem volt egyszerű, de az tuti hogy semmiféle gyes-betegségem nem volt. Időm sem volt ilyesmire. Sok sikert kollegina!!!
Köszönöm:))A diplomamunkámat én is akkor kezdtem írni, amikor a 2. gyerek megszületett. Éjszakánként dolgoztam rajta mindig pár órát. Elkészültem vele időben.
Izgalmas, mennyi mindent tanultál, és ha jól gyanítom, még hosszan folytatódik majd ez a sor… :)A második gyerkőc után én is felvételiztem anno Waldorf képzésre, de épp azon a napon tudtam meg, hogy felvettek, amikor reggel egy két csíkos tesztet is sikerült összehoznom… 🙂 Utóbbit kicsit sem betervezve. Az első fél évet azért megcsináltam, és annyira jó volt! Hogy mikor folytathatom, nem tudom, mert befogható nagyszülők nélkül és vállalkozó férjjel egyenlőre nem megoldható. De ahogy írtad, van azért több lehetőség is, hogy az ember lánya ne zizzenjen meg a napi mókuskerékben. :)Nagyon jó poszt volt!
Köszi, Kinga!
Hajrá Móni, gyerekek mellett a legjobb diplomázni, én már csak tudom! :)Mi beosztottuk a férjemmel, hol én, hol ő…azért ő vezet 3 egyetemmel. :)))
:)))Nálunk én vagyok agilisabb ilyen téren…:)
Móni! Nézz be hozzám egy percre. Köszönöm.
Sok sikert és kitartást!! Akkor kollegák leszünk??:)Hihetetlen energiáid vannak-gratulálok hozzá!!!
Hát, azért addig még fel is kell, hogy vegyenek, meg el is kellene végezni:))) De azért bízom benne!:)
Válaszolok a kérdésre: Nem szoktam meg a helyet, más problémák miatt később elváltunk. Visszaköltöztem a régi helyemre, itt voltak a szüleim. Visszamentem a régi munkahelyemre. Kérdezném, milyen teológián végeztél?
Erzsébet, nem katolikuson. Ha a különböző keresztény ágazatok között kell elhelyezni, akkor neoprotestáns. A neve Szent Pál Akadémia.
Én azt találtam ki, hogy gyerek mellett (MAJD ha lesz) megtanulok mindent bal kézzel vagy fordítva csinálni. És akkor majd biztos megértőbb leszek a poronttyal szemben is, hogy ő miért olyan kis béna:)
Ez a Szent Pál Akadémia a Hitgyülekezet teológiája? Már hallottam róla. Engem is annak idején érdekelt volna a teológia, de nők nem jelentkezhettek. Pár éve nyíltak meg az orthodox teológia intézmények Oroszo-ban, a lányok számára is.
Igen, az. Még csak néhány éves volt az iskola, amikor oda jártam.
Eszter II, kíváncsi vagyok, meddig bírnád…:))))
Én is :))
A mi családunk írástudói is az SZPA-n végeztek…. :)Sajnos a szomszédasszonnyal azóta sem tudtam beszélni, mert lebetegedtem. Remélem holnap többet fogok már tudni.
clatNem szabad kétségbe esned,a feleségem a középiskolát én a müszaki főiskolát két gyermek mellet végeztük el (nagyszülői segitség nélkül),szorítok neked,nem szabad elkeseredni,majd egyszer leírom (ha érdekel),hogyan álltam talpra egy teljesen tragikus helyzetből.Azóta teljesen megváltozott az élet szemléletem,”mindennek”tudok örülni,csak viszonyítás kérdése az egész.
Iván, a történeted feltétlenül érdekel, de hadd szögezzem le: nem én vagyok Gyes-beteg, csupán tudom, hogy sokan szenvednek tőle. De azért köszi:))
redazKedves Maimoni.Azért írom meg ezt a történetet,mert az én életemben olyan szemlélet váltást okozott,ami meghatározta a gondolkozásomat.Megpróbálom röviden leirni.1978,Karácsony elött két héttel a 7 éves kislányomnak korcsolya vesenyre kellett indulni Budapestről Jászberénybe.Szombati napra esett,nekem be kellett mennem dolgozni.Elöző este úgy beszéltük meg,hogy busszal lemennek,velük megy a fiam is.Másnap a munkahelyemen de,10 óra körül szóltak,hogy telefonom van.A telefonba érthetetlen zokogó hang,nagy nehezen tudtam kivenni,hogy mit mondanak,de éreztem,hogy valami baj van.Elég sok idő eltelt mire,megismertem anyósom hangját aki zokogás közepette mondta hogy a nejemet,a két gyereket apósom vállalta,hogy el viszi a versenyre,de süllysápnál frontálisan összeütköztek egy másik autóval,mert az út rendkivül sikos volt,jégpáncél boritotta.Nagy nehezen tudta megmondani,hogy a két gyerek a Madarász kórházba,feleségem a Mária uti klinikán,apósom a mexikói uti kÓrházban fekszik…….Ne haragudj,itt egy kicsit meg kell állnom,mert remeg a kezem.Hirtelen azt sem tudtam ,mit csináljak,teljesen megzavarodtam,mivel nem ismertem,hogy milyen súlyos az állapotuk.Úgy döntöttem,hogy elöször a két gyerekhez megyek be,taxit fogtam és irány kórház.A korházban kb.egyfél órát kellett várnom(egyenlőnre felvilágositást nem tudnak adni,mondták)Senkinek nem kivánom azt az érzzést amit akkor éreztem,Minden át futott az agyamon.Egyszer csak a folyóson tolnak egy kocsit,rajta egy hatalmas turbánnal bekötött fiú gyerek elaltatva.Intettek,hogy menjek utánuk,én rogyaddozó lábbal értem be a kórterembe,ahol már a kislányom feküdt,ugyan olyan nagyságú kötözéssel a fején,Azt nem tudnám leirni,hogy mit mondtak pontosan,mert az agyam nem müködött,csak az ösztönöm reagált,de annyit értettem,hogy a fej sérülés remélik nem lesz szellemileg maradandó.Mikor már úgy éreztem,hogy el tudok indulni, kinnt várt a taxi,irány a klinika.Ott egyböl bevezettek egy kórterembe,ahol egyedül feküdt a feleségem.Az egész arca teljesen bepolyázva,csak akét szép kék szeme látszott,de azon is lehetet látni az altató hatását.Nagyon kétségbeesetten nézhettem,mert oda nyújtotta a kezét,és éreztem,hogy szemeivel a gyerekek felöl érdeklődik.Mondtam,hogy láttam őket,reménykedjünk,nem életveszély,de….Belépett az orvos és elhívott a szobájába,és el mondta,hogy a feleségem arca teljesen szétroncsolodott,mivel az ütközésnél (ő hátul ült)az arca az elötte lévö ülés támlába csapodott,jelenleg nem tudnak semmit mondani,mindent megfognak tenni,hogy rendbe hozzák az arcát.Még elmentem meglátogatni apósom,de már akkora érzéketelen lettem a külső világgal szemben.Innentöl,már nem részletezem.Karácsonyra saját felelőségemre,haza hoztam őket és azt hiszem akkor volt a legboldogabb karácsonyom,még ha a kötözés közül alig látszottak ki.Lépjünk egy jó nagyot.Mindenkinek ,sikerült felépülni,feleségemnek két évig kellett még műtétekre járni.nagyon szépen rendbe hozták.Mi történt velem?Minden megváltozott.31 éve a világ egyik legboldogabb embere vagyok,pedig ez alatt az idő alatt,nem egy olyan hatás ért,hogy a régi szemléletemmel biztos a dili házban végeztem volna.Mindezt azért mertem megírni,mert nekem az életben,nagy tanulságul szolgált az értékitélet kialakitásánál.Van egy mottom;minden a viszonyitás kérdése.
Iván, a történeted rendkívül megrendítő és tanulságos, köszönöm, hogy leírtad. Sokszor tényleg a tragédiák döbbentik rá az embereket arra, mi fontos igazán az életben. Jó lenne, ha erre csapások nélkül is rájönnénk… Sokkal több boldog ember élne a Földön.
Nem semmi nő vagy! Olyan jó, hogy az energiáidat így fel tudod használni! Sok erőt kívánok hozzá a családodnak is!:)
Köszi Eri, de inkább tényleg a családomat illeti az elismerés… hogy elviselik…:))