A dödölle

Minden dödölle-recept úgy kezdődik, hogy “a krumplit megpucoljuk”. Gyakorlatilag ez az egyetlen pont, ahol hibázhatunk, mégis van, aki gondolkodás nélkül beledobálja a kuktába azt a tíz szem krumplit, héjában, vizet és sót tesz rá, majd forrás után 14 percig főzi.

Aztán a homlokára csap, és így szól: bakker, a dödölléhez meg kellett volna hámozni!

Van ilyen ember.

Az ilyen időnként el is gondolkodik azon, miért téveszt el néha alapvető dolgokat, aztán rájön, a legnagyobb hibák mindig akkor történnek, amikor olyan nagyon magabiztos. Mert mondjuk ő már azt ezerszer csinálta, tanulta, tudja, hahaha, kisujjából kirázza, aztán meg mégsem.

Az ilyen ember időnként azt is észreveszi, félni kezd attól, hogy megint túl magabiztos lesz, ezért aztán olyan dolgokban is bizonytalankodik, amiben nem kéne.

De mit tehet az ilyen ember, ha már megfőzte héjában azt a burgonyát? Megpróbálja helyrehozni. Ezért aztán lehúzza a krumpli héját, a szemeket lábasba dobálja, vizet, sót tesz rá valamennyit, próbálja pótolni a főzővizet, ami kellett volna, ugyebár. Ezután összetöri, amennyire bírja, majd a krumpli súlyához képest feleannyi lisztet ad hozzá, és innentől úgy jár el, ahogy azt Ábrahám Gézáné “Vasi, zalai parasztételek” című alapművében Göcseji dödöle (így, egy l betűvel) címen leírta:

10-12 burgonya (1,2 kg), 40 dkg liszt (2 bögre), 1 csapott evőkanál só, 2 tej vöröshagyma, 2 tojásnyi zsír (12-13 dkg).

A burgonyát megtisztítjuk, kockára vágjuk, megmossuk, és egy négyliteres fazékba feltesszük főni annyi vízben, hogy egyujjnyira ellepje. Ha a burgonya megfőtt, burgonyatörővel a levében összetörjük, megsózzuk. (Egészen kásaszerű legyen.) A lisztet beleöntjük, jól elkeverjük, szinte dagasztjuk a burgonyatörővel vagy a fakanállal. A dagasztást addig végezzük, míg a lisztet a burgonyás massza be nem vette. Tovább dagasztjuk mindaddig, míg nagyon nehezen dagasztható nem lesz. Kicsit hagyjuk a tűzhely szélén vagy gyenge gázlángon, alátéttel. A vöröshagymát megtisztítjuk, apró kockára vágjuk, és a felhevített zsírban aranysárgára pirítjuk. Egy cseréptálba vagy lábasba kevés hagymás zsírt teszünk, és a sűrű masszából zsíros kanállal nagy galuskákat szaggatunk. Hagymás zsírral ismét meglocsoljuk, és tovább szaggatjuk, míg az anyag tart. Sütőben vagy tűzhelyen a kiszaggatott dödölét megpirítjuk. Ha hagymásabban szeretjük, tálaláskor megszórhatjuk zsírban pirított, karikára vágott hagymával, hideg tejföllel meglocsoljuk. De ez el is maradhat. Nyáron tejfölös paradicsomsalátával nagyon jó és laktató étel. A dödölét újburgonyából nem lehet készíteni.

 És bár nem lesz rossz a végeredmény, sőt kimondottan finom, azért megfogadja, többé ilyen hibát nem vét.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »