A karácsonyi ajándékosztásnál jót derültünk azon, hogy a sógornőmmel ugyanazt vettük egymásnak: raclette-sütőt. Ez a kis asztali grillező készülék svájci találmány, eredetileg sajtot olvasztottak benne/rajta, hogy aztán főtt krumplira, vagy pirított kenyérre tegyék, és gyöngyhagymával, csemege uborkával fogyasszák el.
Azonban sokkal széleskörűbben használható: a felső lapján süthetünk húsokat, kolbászt, virslit, míg az alsó lapátkákba nemcsak sajtot, zsengébb zöldségeket is tehetünk.
Téli estéken remek szórakozás családdal, barátokkal. A házigazda részéről igényel némi előkészületet, de a sütést mindenki maga végzi a saját étvágya és elképzelése szerint. Cserébe egy kis kajaszaggal kell számolni, de megéri.
A raclette-sütőt az asztal közepére tesszük, körülötte elhelyezzük az alapanyagokat: pácolt hússzeleteket, bevagdosott kolbászokat, virsliket, darabolt szalonnát, különböző sajtokat. Állítólag létezik direkt Raclette-sajt, én még nem találkoztam vele; a partihoz tökéletesen megfelel bármilyen zsíros sajt, camembert, appenzeller, gruyere, kecske- és juhsajt, mozzarella, de a trappista is. Szintén odakészítünk még egy kis szeletelt vöröshagymát, padlizsánt, cukkinit, paradicsomot, paprikát, némi savanyúságot, kenyeret, héjában sült krumplit, lehet almát, körtét, diót, önteteket, szószokat – határt csak a lehetőségeink és a fantáziánk szabhat. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy az olvasztott sajt nehéz étel, könnyen megfekszi a gyomrot; épp ezért tradicionálisan száraz fehérbort vagy teát isznak raclettezés közben, semmiképpen sem hideg üdítőt.
Ha mindent odakészítettünk, indulhat a buli.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
És mekkora volt a tolongás mellette a gyerekek részéröl? Vagy ök kiszorultak a jóból?
Dehogy!!! Tegnap csak mi voltunk hatan, a család. Mindenki szépen az asztalnál ült, és sütögette a magáét.AMikor több felnőtt is van, akkor többnyire úgy oldjuk meg, hogy előbb a felnőttek, utána a gyerekek.
Szerintem a gyerekek élvezik a legjobban:))
De jó, hogy eszembe juttattad, hogy a szekrény mélyén van nekünk is egy 6 személyes. Olyan, mint a kenyérsütő. Amíg újdonság volt minden héten használtuk, aztán csak havonta, majd évente.. Na most előszedem.ui. Mondjuk nem túl gyerekbarát, ők még ne sütögessenek de vendégeknek tökéletes.
Nálunk már elég nagyok a gyerekek, a hatéves is megúszta égési sérülés nélkül:)
Nálunk van raclette sajt (Belgium), létezik fehérboros, mustármagos, füstölt stb. változatban is. Mindenhol lehet kapni és külön árulnak hozzá felvágottakat is-szalámit, sonkát, amit a sajtos krumpli mellé esznek. Én sóágyon sütöm hozzá a krumplit
nekem is van, de en nem szeretem, mert a tetejen ha sutok leegnek a dolgok, vagy sok olaj kell ala:-( a zoldseget is teljesen le kell kaparni, mert a kicsi maradek nagyon meg tud egni. van erre valami otleted?
Raclette sajtot elég sok helyen lehet kapni, az a tuti. Nálunk 3 éves kortól sütögetnek a gyerekek, nem értem, az asztalnál mi gond lehet ebből… imádják.
Kicsoda, ezen szerintem csak az segít, ha időben lekapkodod a cuccot… Nem tudom igazából, még mi is a tapasztaló fázisban vagyunk.Névtelen, szerintem sem veszélyes. Főleg, hogy a szülők is segítenek.
Szeretem:) olyan a hangulata, mintha a lakásban grillezne az ember:)))Jó buli:))
Nekem 2 is van, mert nagyobb társaságnál jól jön. Én egy komplett vacsorát kiváltok vele, mert a desszertet is ezen készítjük. Előre bekeverek egy jó adag franciás palacsintamasszát (felverem a tojások fehérjét és úgy keverem a masszába), közben persze elmosom a sütőlapot, a tésztába teszek olajat vagy vajat, így csak kicsit kell megkenni a lapot, és mindenki süthet magának kis palacsintákat. (Nem a tálkában, mert abban nagyon lassan sül!) Mivel több kisebb készül, így kissé vastagabbak lesznek (lehet amerikai palacsintamasszát is használni hozzá). Mindenféle tölteléket előre elkészítek: túró, lekvár, Aranka vaníliakrém, gesztenyekrém, csokiöntet, stb., így mindenki azt ken rá, amit akar. Már csináltunk csak palacsintapartyt is. Gyerekek ezt különösen élvezik.
Ez nagyon jó!:)
Alíz ez csúcs ötlet! Eddig sajtot, meg husit sütögettünk, de ezt a palacsintázást ki kell próbálni. Elmondanád kicsit részletesebben, hogy csináljátok? Az egész lapot lekened előre? Vagy hogy? És valami fa eszközzel forgatod a palacsintát? Mindent tudni akarok! 😀
Jehudit!Az én sütőmhöz adtak mindegyik nyeles kis edényhez ez műanyag lapátot, amivel ki lehet emelni a tepsiből a megsült ételt. Ezzel forgatjuk meg, meg vesszük le a saját palacsintánkat. Mivel kicsit vastagabb lesz a franciás palacsinta, mint a hagyományos,teszek a tésztába oljat, így a tisztára mosott sütőlapot először ecsettel bekenem, így csak ritkán kell újra alákenni egy kicsit. Ott van az asztalon az ecset, meg az olaj, és ha valakinek ragadna, ami nem valósznű, akkor megkeni vele a saját területét.Ha nem adtak ilyen lapátot hozzá, akkor akár műanyag késeket is lehetne hozzá használni, hiszen csak a fordításhoz kell, nem olvad el, a lényeg, hogy ne sérüljön a teflon bevonat, de akár falapát is szóba jöhet. Még lehet rajta gyümölcsöket is sütni, pl. banánt, és azt ie lehet a palacsintához enni.