Mai Móni

Elza, Melinda, Ferenc, Borbála…

…Vilma, Miklós, Ambrus, Mária, Natália, Judit, Árpád, Gabriella, Luca,Szilárda, Valér, Etelka, Lázár, Auguszta, Viola, Teofil, Tamás, Izidor, Zénó, Viktória, Ádám, Éva, Karácsony, Karácsony, János, Kamilla, Tamás, Dávid, Szilveszter.
Lehet már vagy harminc éve is annak, hogy a december hónap névnapjait megtanultam, észrevétlenül. Egy lakótelepi lakásban laktunk akkor, az 54 négyzetméter legmelegebb pontja a mellékhelyiség volt, és amikor őszre fordult, reggelenként egyre több időt töltöttem e kicsiny helyen kucorogva. Nem unatkoztam: az ajtóra kicelluxozott naptárt nézegettem, és mivel mindig a karácsonyt vártam,  újra és újra végigolvastam, milyen napok előzik meg az év legjobb ünnepét.
Mert ez volt a legjobb. Nem is annyira otthon, hanem a mamáéknál, ahol 24-én összegyűlt az egész család,  nagyszülők, gyerekek, unokák, és az ajándékok kibontogatása, egy kevés tévénézés után (Süsü vagy a Tündér Lala ment ilyenkor) valamint a kocsonyaevést követően átmentünk az udvarnak csúfolt néhány négyzetméteren, és benyomultunk a papa kocsmájába. Az “egység” persze zárva volt, megrohamoztuk a csocsóasztalt, a kasszából kivett tízesekkel (ennyiért adott tíz golyót a gép) körmérkőzéseket játszottunk órákon át, közben ettünk-ittunk, vihorásztunk, és fogalmam sincs, ki nyert, mert nem is ez volt az érdekes. 
Már másnap sajnáltam, hogy egy évet kell várni a következő ilyen estére. És január elsejétől újra és újra olvasgattam a decembert, mígnem észrevettem, hogy most már tudom kívülről.
Tudom ma is.
Csak már azok az esték – számomra – elmúltak, más van helyette. Messze költöztem, férjhez mentem, az új családom más ritmus szerint élte meg az ünnepeket, nem léphettünk le 24-én. Eleinte hiányzott, aztán rájöttem, a karácsony akkor lesz jó, ha kialakítjuk a saját szokásainkat, úgy, ahogy mi szeretjük. Pár évig csak tébláboltunk összevissza, aztán egyszer valami jól sikerült – és azt felvettük a következő évi programba is, aztán a következőbe, a következőbe… És lassan eljutunk oda, hogy újra mondogatom a decemberi neveket sorban, készülődöm, szervezek, előre gondolkodom, és várom azt a néhány napot, amelyeknek a meghittségét nem pótolja más.
Remélem, mi is tudunk a gyerekeinknek olyan jó emlékeket adni, amelyek majd harminc év múlva is eszükbe jutnak. Ha fújják a decembert kívülről, akkor egészen biztosan sikerült.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Csipkebogyo says:

    ez nagyon kedves kis történet.ez lesz a mai mottóm!!

  2. chilii says:

    én valamiért az októberi névnapokat tanultam meg, hasonló körülmények között 🙂

  3. Maimoni says:

    :)))Később próbáltam tudatosan a januárt, gondoltam, aztn majd az egész évet, de nem ment. A január már nem érdekelt…

  4. Anonymous says:

    Én a januárt tanultam meg hasonló indíttatásból. A hónap vége olyan szépen rímelt: Angelika, Károly, Adél, Martina, János. Örülök, hogy nem vagyok egyedül. alanie

  5. Cserke says:

    Az ilyen történeteid nagyon szeretem.

  6. Maimoni says:

    Alanie, szintén a WC-n? :)) Én a januárból az Újév, Ábel, Genovéva, Titusz, Simon, Boldizsár, Attiláig jutottam. Tovább nem ment.Ágnes, Cserke, köszi!

  7. jehudit says:

    ez jó történet volt! :))))

  8. Erzsebet says:

    Én mind a 12 hónap névnapjait megtanultam még kisiskolás koromban. Máig emlékszem rá.

  9. Maimoni says:

    Az igen!!Nagyon következetes gyerek lehettél… Nekem már a január sem ment.

  10. Erzsebet says:

    Olvasni is fali naptárakon, falvédőkön tanultam meg.

  11. Árpád, Hugó, Buda, Richárd, Felszabadulás ünnep-ez meg az április, ugyanott elsajátítva. Csak a vége már nem ugyanaz:))))


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!