Mivel családunk csökkentett módban üzemelt a héten – a két kicsi a sógoromékál, Bálint fiam a szüleimnél időzött csütörtökig -, kedden a maradék gyermekkel Bécsbe kirándultunk. Elvileg nincs messze, majdnem ugyanannyi kilométer, mint Budapest (ami az autópályának köszönhetően másfél óra), azonban a határig annyira rossz és veszélyes az út, a 84-es, hogy mégis több mint két és fél óráig utazunk, mire odaérünk.
Ezúttal alaposan felkészültem, hogy a szokásos bevásárlóturizmustól eltérően valami kis kultúrát is szedjünk magunkra látogatásunk során. Van egy nagyon jó kis útikönyvem, az Útitárs Top 10 sorozat darabja, a Top 10 Bécs. Nagyon szeretem, praktikus, jól használható, és még esztétikailag is remek. Nos, hétfő este tanulmányoztam a könyvet, mit is nézzünk meg. Első úticélként a Naschmarktot, a város legnagyobb piacát tűztem ki, onnan jól látható a Majolika Haus, a bécsi szecessziós stílusú házak egyik legszebb példája. Aztán ott a Szecesszió Háza, amit szintén régóta szeretnék már végre belülről is megnézni. És aztán… kijegyzeteltem pár látnivalót, beillesztettem a cetlit a könyvbe, a könyvet az éjjeliszekrényemre tettem, és békés álomba merültem.
Másnap reggel fél hétkor kényelmesen elindultunk, és az első, amit észrevettem az volt: a könyv otthon maradt. Pedig még arra is emlékeztem, hogy nem hagytam az éjjeliszekrényen, a kezembe vettem, hogy majd beleteszem a táskámba, de útközben valamiért beugrottam a fürdőbe… és innen se kép, se hang – a könyvet illetően.
Maradt a térkép és az emlékek. A Naschmarkt, az tuti. Az jó lesz, csomót olvastam róla, milyen nagy, milyen szuper, igaz, főleg szombaton,de talán most is látunk azért belőle valamit… Hát, bevallom, meglepődtem. Ami az élelmiszerfelhozatalt illeti, rendkívül széles a zöldség- és gyümölcsválaszték (nem értem, ha ott nem luxus az articsóka, nálunk itt vidéken miért nem lehet kapni?), viszont olyan érzése van az embernek, hogy az egész piacon legalább nyolc üzlet ugyanaz. Ugyanazokat a sajtokat, olívabogyókat, krémeket, fűszereket egyéb apróságokat árulják ugyanúgy kirakva, és szinte valamennyien arabok, esetleg törökök, de semmiképpen sem osztrákok.
Azt olvastam, hogy szombatonként a környékbeli kistermelők is árulják itt a portékáikat, arra bizony kíváncsi lennék egyszer, sajnos, most nyomuk sem volt. A már említett árusoknál egyébként a fűszerek hihetetlen választékát találja a lelkes vásárló, illetve a piac vége felé két halas üzlet kínálatába feledkeztem bele – venni nem mertem semmit, mivel egész nap a kocsiban, a viszonylag enyhe időben nem biztos, hogy elállt volna a cucc. Az mindenesetre egyelőre álom, hogy erre felénk ilyen kínálattal találkozhason az ember csak úgy hétköznap.
Útitársaim nem túl lelkes közönségként kísértek piaci nézelődésem során, és azt szorgalmazták, menjünk fel a Mariahilfer Strasséra, mert a) ott van a Starbucks, b) és a H&M, amely üzlet meglátogatása Nóra lányom eltökélt szándéka volt.
Nem szaporítom a szót, bevallom: elbuktam a kultúraterjesztéssel. Hogy, hogy nem, a Mariahilferen úgy elment az idő, hogy aztán épp csak átrobogtunk a Hofburgon, hogy legalább lássa ez a gyerek, hogyan éltek itt a Monarchiában, de a gyerek már azt kérdezgette, hazafelé megállunk-e a Shopping Cityben?
Megfogadtam: legközelebb nem így lesz. Be nem teszem a lábam a Mariahilferre, és akár tetszik, akár nem, bemegyünk az Albertinába valami jó kis kiállítást megnézni.
______________________________________
Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.
Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.
Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)
Szóval elcsábultál! Na szép! Fránya fogyasztói társadalom. :DKhm, izé…..én is elcsábulnék. Ezek a sógorok tudnak valamit. 🙂
Hát bizony…:((De nem is én annyira, hanem a kamaszlányom, aki most igen nehezen tud gátat szabni a ruhásüzletek látogatásának (a vásárlás az már más tészta, annak gátat szab a pénztárca…), én is nehezen tartok vele lépést, a férjem meg… szegényem, megadóan várt bennünket az utcán.
A lányod teljesen normális kamaszlánynak hangzik, bár gondolom ezzel kapcsolatban nincsenek kétségeid. Szerintem hosszútávon valszeg jobban jársz így, mintha bevonszoltad volna egy múzeumba, hacsak ott nincs Starbucks…
Nálunk épp így megy ez a lányokkal….A kamaszfiú azonban más-na, ő aztán nem akar ruhákat nézegetni:)))
Hát bizony, saját anyám és apám jutott eszembe, amikor még együtt vásároltunk… Az a tanácstalanság, hogy most engedjem, hogy azt a cuccot vegye meg, ami nekem nem tetszik, és különben is idétlenül néz ki, de persze, az én apám is mindig leszólta a cuccaimat, és nagyon rosszul esett. Úgyhogy halk sóhajtással az ember persze belenyugszik.
Mi, amikor anyámmal Bécsben jártunk, a piacon kötöttünk ki. Nézegettük a temérdek egzotikus gyümölcsöt, amit még megközelítőleg sem tudtunk beazonosítani és megállapítottuk, hogy ha hajótörést szenvednénk egy lakatlan szigeten tuti valamelyik spéci gyümölcsfa alatt halnánk éhen. 🙂
Hát bizony én is láttam most párat, amivel sosem találkoztam…