Ötfűszeres sütőtökös pulyka

Kísérletező kedvem töretlen a sütőtököt illetően, dacára annak, hogy szűkebb környezetem mindezt vegyes érzelmekkel fogadja. Ma például valami egészen fenomenálisat  alkottam (az ötletet a Magyar Konyha aktuális számában talált egyik sütőtökös recept adta, de végül az enyém egészen más lett), aztán az ételt villával turkáló, fanyalgó családtagjaim láttán csak ennyit tudtam mondani: nem vagytok eléggé érettek a konyhaművészetemhez…

Mert mi a baj a sütőtökkel? Az állaga. Azért nem eszik. Ha süteménybe sütöm, mire háromig számolok, el is tüntették; ha levesnek készítem, a színe miatt eleinte vonakodnak, de az íz meggyőzi őket. Ám kockára vágva, tálban sütve, egyszerűen nem megy. Persze, nem vetek rájuk követ, és is csak egy éve barátkoztam meg ezzel a zöldségfélével…

Szóval, előrelátóan mindössze négyszemélyes adagot készítettem, és biztosítottam alternatívát a finnyás társaságnak.
Aki szereti a sütőtököt, és nem tántorítja el, ha kockára vágva kell megennie, az bátran álljon neki. Nekem nagyon ízlik.

Hozzávalók:

1/2 sütőtök
1 édeskömény
8 gyöngyhagyma
1/2 kg pulykamell
kínai ötfűszer keverék (csillagánizs, fahéj, szegfűszeg, édeskömény, szecsuáni bors)
olívaolaj

kis darab rozmaring-ág

só, bors

2 dl fehérbor

néhány deka kecskesajt

A tököt félbevágom, az egyik felét félreteszem, azt majd később megsütöm. A másik feléből kikaparom a magos részt – én ezt soha nem dobom ki: a tökdarabok mellett, alufólián megsütöm a magokat is, nagyon szeretem.

Tehát, a fél tököt több darabba vágom, és megszabadítom a héjától – ez nem holmi könnyed hámozás, inkább gyalulás, vigyázni kell, hogy az ember ne kaszabolja össze a kezét.

Az így kapott gyönyörű színű darabokat nagyjából egyforma, falatnyi kockákra vágom, és egy jénai tálba szórom.
Feldarabolom az édesköményt, ezt is hozzáadom. A nyolc gyöngyhagymát megtisztítom, négybe vágom, és a többi után küldöm. A pulykahúst felkockázom, azt  is a tálba teszem.
Most megszórom az egészet sóval, borssal, nagyjából egy teáskanálnyi ötfűszer-keverékkel, rászórom a rozmaring leveleket, és az egészet jól összeforgatom. Meglocsolom némi olívaolajjal, és aláöntöm a bort, majd a sütőbe teszem, amit 210 fokosra állítok. 40-50 perc alatt sül meg úgy, hogy közben néhányszor átkeverem.
Amikor kész, néhány deka kecskesajtot morzsolok rá.

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Tovább a blogra »