Mai Móni

Azért nem minden nap ilyen…- avagy pihenésképp eperlekvár

A tegnapi nap nem jól indult. Éjszaka történt egy kis baleset, így hajnalban arra ébredtünk, hogy egyik nálunk vendégesekedő porontyunk viszonylagosan nagy tócsát helyezett el a jó drága ám nem túl kényelmes matracunkon. Nyolc órai kezdettel tehát ágyneműmosás, matracsikálás vette kezdetét.
Mióta kutyánk van – aki éjszaka még bent alszik -, reggelente dzsungelharcosként settenkedek ki a szobából, közben erősen vizsgálom a laminált padlót, van-e pisi valahol. Hozzáteszem, a gyerekek hősiesen állják, amit vállaltak: hétközben Nóri fél hatkor felkel, csak azért, hogy levigye a kutyát, és fel is takarítja, amit az az éj folyamán produkált. Hát, ezúttal a lábammal sikerült észlelnem még egyet, ami meglehetős bosszúságot okozott.
Kilenc körül Zsófi felengedte az ebet, aki látván, hogy nyitva van a tiltott zóna – ez esetben a gyerekszoba – ajtaja, berohant, és gyorsan a szőnyegre pisilt. Szőnyegmosás plusz. Ekkor jutott eszembe, hogy el kell mennem a piacra az eperért, mert különben nem lesz – megvártam hát Emberemet, aki épp a sebészeten múlatta az időt azzal, hogy kisebb műtétnek vettette alá egyik nagylábujját, amelyen benőtt a köröm.
Rohanás a piacra, két láda eper be, akkor már gyorsan boltba, haza, időközben a rendkívüli tanítási szünet miatt otthon lebzselő gyerekeim felrobbantották a konyhát. A mosogatógép tele, persze, senki nem pakol ki, így aztán nem is pakol be, az edények, tányérok, poharak az asztalon, a konyhapulton, és a mosogatóban felpúpozva várakoznak. De a kölkök biztosan érezték, hogy vulkán kezd kitörni, mert elvonultak a szobájukba, és ott szöszmötöltek szép csendben. Helyet túrtam az epernek, és nekiláttam valaminek, amikor Apa kiabált az udvarról: gyere le, nézd meg mi van a pincében… asszem felrobbantak a bodzapezsgőid.
Megyek, nézem, hát igen… Míg a konyha csak átvitt értelemben, ezek tényleg. Hat liter bodzapezsgőből három odalett. Az a három nem, amelyet csavaros üvegbe tettem, amelyiknek csatos üveget vásároltam (darabját 490 forintért), az mind megadta magát.
Az üveget össze kell söpörni, mese nincs – gondoltam, és újabb logisztikai sorrendet állítottam fel a teendőket illetően.
A dél már közeledett, engem pedig elnyeltek a teendők. Nem fogok főzni – szögeztem le, és két szép nagy pizza rendelésével megoldottam utódaim élelmezését. Persze, azért egy kis epres-túrós sütit gyorsan összedobtam, már csak a szokás kedvéért is, meg azért, mert tudtam, hamarosan érkeznek a sógoromék, akiknél szintén népszerű az édesség. Be is toppantak, késve, fáradtan és éhesen, és kiderült, a napjuk hasonlóképp őrület és rohanás volt addig.
Úgyhogy, az epernek a sógornőmmel közösen, mintegy levezető tevékenységképp álltuk neki; szörp és lekvár készül belőle. Eddig nem így szoktam készíteni, most az ő javaslatára kipróbálom ezt a receptet, amit a Mindmegettén itt meg is találtam. Az egyszerűség kedvéért rögzítem, tehát:
I. A szörp
Az eperhez kilónként 30 dkg cukrot teszek, összekeverem. Ezt állni hagyom egy napig, amíg levet ereszt, közben többször felkeverem. Leszűröm, a levet felforralom, a forraláskor keletkező habot leszedem, ebből akár fagyit lehet készíteni; a levet üvegekbe töltöm, dunsztba teszem, amíg kihűl.
II. A lekvár
A gyümölcs, vagyis a leszűrt eper minden kg-jához kb. fele annyi cukrot keverek, mint előzőleg. Vagy inkább már annyit sem; kóstolás után döntöm el, mennyit tegyek. Botmixerrel pépesítem; mi úgy szeretjük, ha azért maradnak benne eperdarabok is. Felforralom, (nem kell főzni!) üvegbe töltöm (lehetőleg csavaros, lapkával fedett üvegbe), száraz dunsztba teszem, amíg kihűl. A recept írója szerint tartósítószer nem szükséges; illetve, amint írja:
“További előnyök: nem főzzük agyon a gyümölcsöt; a levét nem kell elpárolni (mint pl. a hagyományos sárgabarack lekvárnál), hanem a lé is hasznosul, a lekvár mégis sűrű lesz; íze jobban hasonlít a friss gyümölcséhez.”

Ti tesztek tartósítószert a lekvárba, szörpbe?

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. szazala says:

    ……….ha egy üzlet beindul…..:)Részvétem!:)

  2. muzsi says:

    1. ügyes vagy, hogy a romokon még képes voltál sütit sütni.2. nem teszek tartósítószert. haha, fellengzősen hangzik, eddig 2x csináltam eperlekvárt 😀 viszont. mit csináltál a leszűrt eperrel, hozzátetted a lekvárhoz?

  3. muzsi says:

    még egy kérdés: most már ezekszerint jó áron van az eper? mennyi az? (csak hogy tudjak viszonyítani.) kössz

  4. Maimoni says:

    Szazala, köszi…:))muzsi: hát a lekvár az a gyümölcsből lett… A levéből a szörp, az eperből a lekvár. Vagyis lesz – merthogy ma fogom leszűrni.400-ért vettem az epret.

  5. Szia! Én jövő héten lekvározok. Én a Dr Oetker befőzpcukrot használom, szerintem abban van valami tartósítócucc. Anélkül nem mertem csinálni, mert nem volt spájzom (= nyáron a 30 fokos konyhában kellett mindent tárolni). Most van, úgyhogy kipróbálom cima cukorral.

  6. muzsi says:

    Jójó, megtanulok olvasni. Tehát először teszel hozzá cukrot, leszűröd, és a maradékhoz teszel MÉG cukrot. Értem :)Ami tuti a tartósításhoz: Amikor becsuktad az üveget, még forrón fejreállítani, tök jó vákuumot csinál! Úgy hüljön ki.

  7. szazala says:

    Muzsinak a vákumos tanácsa tuti!!Úgy kell ‘lehegeszteni’pár üvegről a tetőt!

  8. Maimoni says:

    Régebben az Oetkeres dzsemfix-szel készítettem lekvárt, és ott írták ezt a trükköt, csináltam is – de ha ez elég lenne, nem kéne a tartósító…Meg akkor a száraz dunszt sem, nem?Nem tudom, komolyan…

  9. Jesszus, micsoda nap :-OSzokták mondani: a zseni átlát a káoszon 🙂 S még sütni is volt kapacitásod, megőrülök!

  10. trinity says:

    Hát a kutyát leszámítva míg a fiam , (aki a legkisebb) kicsi volt- mintha rólunk írtál volna!Hihetetlen nyugalommal kezeled a krízishelyzeteket:))Irigylem!Lekvár: őzintén bevallom, én egyszerűsítettem: dzsemfix 3:1, és kb. 5 perc főzés, üveg fejreállít és kész…..Évek óta bevált és friss gyümölcsízű a lekvár.

  11. Maimoni says:

    Nekem is finom volt a dzsemfixszel, de szeretném abszolút tartósítószer-mentesen készíteni. Remélem, sikerül…

  12. Maimoni says:

    Trinity, miből gondolod, hogy nyugodt voltam? Én inkább egyfajta tompa rezignáltságként élem meg azt a tudatállapotot, ami ilyenkor rám tör… Van, amikor kiabálok, de ha így összejönnek a dolgok, akkor már nem.:))

  13. trinity says:

    Remélem sikerül tartósítószer nélkül eltenni-úgy a legtökéletesebb!Csak sajnos, az én spájzom nyáron nem megfelelően hűvös…Ezért nem merem.Nem is tudom,valahogy az írásaidból olyan nagyon nyugodtnak képzellek:)))Szerintem az is vagy:)

  14. Maimoni says:

    Hááát, azért a gyerekeim tudnának mesélni…:)))Néha bizony kihozzák belőlem az oroszlánt.

  15. Vesta says:

    Nálatok aztán zajlik az élet :)Ismerem én is ezt a tompa rezignáltságot, ami végül ilyenkor rájön az emberre,úgy képzelem,hogy ez az idegrendszer védekezése az összeomlás ellen 🙂

  16. Maimoni says:

    Szerencsére tényleg nem minden nap ilyen…:))))

  17. Renáta baba says:

    Én vagyok az,aki még nem mer legalább gemfix-et használni lekvárfőzésnél,de nagyanyáink szerint a cukor elegendő a tartósitáshoz!Még nem mertem kockáztatni…

  18. Erzsebet says:

    Én még az anyukámtól /79 éves/ tanultam a befőzést. Egy késhegynyi szalicilt teszek minden üveg tetejére. Panelban lakunk, nálunk nincs spajz.

  19. A forró üveg+ forró lekvár + száraz dunszt önmagában is vákuumoz, fejrállítás ide vagy oda. Úgy látom mindannyian tartunk tőle hogy kárbavész a gyümölcs. Még a citromsav, ami viszonylag természetes és tartósít is egyébként, ez ma jutott eszembe.

  20. Maimoni says:

    Tényleg, citromsav…A következő adagba teszek.

  21. Az utolsó kettőbe nem tettem az idén. Az egyik már 1 hónapos (szeder), a 4. üvegnél járunk…Szerintünk nem romlott meg…Csak fele cukor van benne, az igaz, hogy főztem vagy egy-másfél órát. Utána kiadagoltam, lefordítottam (ami főként arra jó, kiderüljön, jó-e az üveg-zár) és száraz dunsztba raktam.(Egyébként a sima 1:1 Koronás befőzőcukor volt korábban a kedvencem befőzésre, abban sem volt. Az Oetkerekben és a 2:1 Koronásban van. Pár éve a Haas-nak kapható volt lekvár-sűrítője, de szőrén-szálán eltűnt.)

  22. Maimoni says:

    Idén én sem tettem a szilvába, finom lett, de ha kibontunk egy üveget, azt néhány nap alatt meg kell enni, különben megromlik…

  23. Én 220 ml üveget használtam ezekhez (bébiételes + a mini befőttesüveg). Én olyan 2-3 kanálnyit eszem belőle egyszerre, de a barátom elkezdi és befejezi ültő helyében… Gondolom négy gyerek mellett sem sok maradna.A hűtő oldalában tartom, két hetet kibírt.

  24. Ja, és köszi a szaloncukros linkeket. A marcipán a kedvenc édességem.

  25. Maimoni says:

    Örülök, hogy hasznát vetted:)És hát igen, az eperlekvár nálunk bizony már el is fogyott…


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!