Mai Móni

Hol rejtőzöl, te zsázsa???

Azt a teremburáját, hát hiába keresgélek, csak nem akadok a nyomára.

Kanadában élő barátnőm említette a minap, hogy ő aztán olyan finomat még életében nem evett, mint a zsázsás csirke. “Az elkészítése nagyon egyszerű: egy jó csomó friss levél a hasba, sózni a csirkét és sütni, mint máskor! Nem tudom, mit csinál a zsázsa: talán varázsol!” – írta Eszter.

Nekiindultam a zsázsavadászatnak. “Alig van illata; friss levelek, itt jégben árulják” – ennyit tudtam meg még, úgyhogy kicsit utánaolvastam. A Házipatika ezt írja:

“A keresztesvirágúak családjának zsázsa nemzetségébe tartozó kerti zsázsa (Lepidium sativum) Európa-szerte ismert, termesztett, étkezésre is felhasznált növény. Számtalan néven szerepel a népnyelvben és a kertészeti irodalomban (például: salátatorma, vadmustár, szépítőfű, kányafű, kerti tormafű, kerti rézsuka, kis zsázsafű). Előfordul, hogy zsázsa néven összekeverik más hasonló növénnyel, például a vízitormával (Nastutium officiale). A hazánkban is honos kerti zsázsa az angol garden cress, a német Kresse, az orosz kressz-szalát, az olasz crescione, a szlovák zerucha siata néven ismert növénynek felel meg. Eurázsia déli, illetve Afrika északi részein az emberi történelem kezdete óta ismerték, fogyasztották mint salátának való, illetve fűszer- és főzeléknövényt. Néhány ókori szerző tanúsága szerint a rómaiak afrodiziákumként, a nemi gerjedelmet elősegítő szerként tartották számon, ami nem igazolható ugyan, de annyi bizonyos, hogy a népi gyógyászatban a későbbiekben is általános erősítő, vértisztító, vérképző, légzőszervi hurutcsökkentő hatást tulajdonítottak neki.

A friss levelek íze kellemes, enyhén csípős, kicsit a mustárra vagy a tormára emlékeztet (nem véletlenül kapta a népnyelvben az ezekkel rokon neveket), ami a benne lévő mustárolaj-glükozidának, a glükotropeolinnek köszönhető. A növény baktériumölő, ún. fitoncid anyagot is tartalmaz. Jelentős C-vitamin tartalmán (30 mg/100 g) kívül karotint, B-vitaminokat továbbá jelentős mennyiségben különböző ásványi sókat, elsősorban káliumot, kalciumot, foszfort, nátriumot, jódot és vasat tartalmaz.
A zsázsa 5-6 cm-es hajtásait, tehát a szikleveleit illetve a legelőször megjelenő 2-3 levélkéjét fogyaszthatjuk nyersen, salátákba, szendvicsek ízesítőjeként, és párolt húsok, zöldségek mellé. Mártás, leves is készíthető belőle, teának is főzik. A teljesen kifejlődött növény levelei már élvezhetetlenek, rágóssá válnak.”

Ha valaki tudja, hol lehet zsázsához jutni, könyörgöm, ossza meg velem e tudást!

 

______________________________________

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a hírlevelemre a jobb oldali sáv tetején található "Blogkövetés" ablakban.

Ó, és gyere a Facebookra is! Beszélgetni, lájkolni, nézegetni... Csatlakozhatsz hozzám az Instagramon is.

Ha tetszett, amit olvastál, oszd meg az alábbi gombok segítségével. Köszönöm:-)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Fehérnyúl says:

    Ha látok valahol szólok. Viszont magot nagyobb mezőgaszdász boltokban lehet kapni. Néhány nap alatt kicsírázik és két hét múlva folyamatosan lehet szüretelni.Még ezt találtam:http://www.bioszallito.hu/Bio-geo-zsazsa-csiraztatasra?termek-2443

  2. Én is havonta csíráztatok zsázsát, magot veszek, egy hét múlva már ehető. Majonézes tojásba is isteni, és mustáros csirkéhez is.

  3. Renata says:

    Én szoktam csíráztatni, kicsit csípős ízű, kenyérrel esszük.

  4. Maimoni says:

    Köszönöm mindenkinek!Úgy tűnik, ebből valóban magot érdemes inkább venni, úgyhogy azt teszem… Még legalább három hétig nem fogom tudni, milyen az a zsázsás csirke…

  5. VKOrsi says:

    és ez biztos, hogy zsázsa, mármint az kell bele?valahogy nem bírom elképzelni, hogy egy marék zsázsa akármit is kezdene a csirkével. Frissen, meg levesbe jellegzetes étel, de valahogy nem egy fűszerező típus.

  6. Kertészboltokban, de a nagyobb élelmiszerboltokban is van mag, azon a polcon ahol a virághagymákat tartják. Én is csíráztatok, főleg télen, két zacskóból is rengeteg lesz, a csípőssége miatt lassan fogy. 3-4 nap alatt kicsírázik. Sima szendvicsre téve is isteni!

  7. szazala says:

    Ti is törlőpapiron csíráztatjátok,vagy van jobb ötlet?Köszi?

  8. Emeletes műanyag edényekben, minden bioboltban lehet ilyemsit kapni.

  9. Maimoni says:

    Orsi!A barátőm is azt mondta, hogy amúgy a zsázsából nem nézte volna ki, hogy ilyen ízt ad a csirkének. Merthogy ő sem ismerte, mint fűszernövényt.Köszi mindenkinek!Ja, ma már néztem egy mezőazdasági boltban… Azt mondták, jöjjek vissza jövőre, akkor jönnek úabb vetőmagok…:)))))

  10. Renata says:

    Ne vetőmagboltban keresd, biobolt inkább. Esetleg nagyobb áruházak hűtőpultján szokott lenni csíra, de az inkább: szója, káposzta meg ilyenek…..

  11. Eszter says:

    Amit a képen mutatsz, nem az, amit itt veszünk. Amint tehetem, lefényképezem és küldök képet.Ja, és a csirke hasán a bőrt be kell varrni. Rengeteg levet ereszt és a szósz is álomjó!

  12. Eszter says:

    Küldök képet, mert amit Te mutatsz, az nem biztos hogy az, amiről én mesélek. Ja, és a csirke hasán a bőrt be kell varrni!!!!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!